Profesor zagrebačkog Filozofskog fakulteta Nino Raspudić ocijenio je danas da je hrvatska politička scena "konfuzna i neprofilirana", a s time se složila većina govornika na okruglom stolu "Gdje je ljevica danas u Hrvatskoj?" koji je u Novinarskom domu u Zagrebu okupio velik broj zainteresiranih.
"Danas bi u Hrvatskoj stranac vjerojatno zaključio da je na vlasti desna stranka, a u oporbi lijeva što svjedoči o konfuznosti i neprofiliranosti hrvatske političke scene", kazao je Raspudić na tribini u organizaciji "Večernjeg lista" i ustvrdio da se ljudi zato opredjeljuju za političku opciju svojih djedova i očeva, ali i izrazio nadu da će se to mijenjati ulaskom u EU. Ocijenio je da je HDZ-ova ekonomska politika dosad bila ljevija od sadašnje, ali ne zato jer bi mu to bilo političko opredjeljenje nego zbog 'kupovine' birača, dok ljevica, kako se čini, najprije želi "spasiti brod" i riješiti nelikvidnost, a potom se baviti socijalnim pravima.
"Socijaldemokracija je postala lijevo krilo politike štednje", smatra Tonči Vujić iz "Leksikografskog zavoda" i navodi kako nam je potrebna nova ekonomija odnosno radničko dioničarstvo, novi javni bankarski sustav, smanjivanje socijalnih razlika politikom plaća i otvaranje nova radna mjesta, ponajviše u obrazovanju. "Socijaldemokracija se mora radikalizirati, kako i sama socijalna stvarnost", naglasio je Vujić. Podsjetio je da je 2007. SDP želio uvesti porez na kapitalnu dobit. "Ali, kako je to dočekano u medijima, tako je prošlo i na izborima – doživjeli smo poraz", rekao je napominjući da su potom socijaldemokrati postepeno prihvaćali kriterije neoliberalizma i kroz EU zakonodavstvo.
"U Hrvatskoj nemamo ni ljevicu ni desnicu, to je stara podjela", smatra dr. Nikica Gabrić iz Nacionalnog foruma i dodaje kako današnja tzv. ljevica i desnica zapravo vode transmisijsku politiku – državno i društveno vlasništvo pretvaraju u privatno – svaka na svoj način i "zapravo predstavljaju sami sebe", umjesto da rješavaju bitne probleme društva poput nezaposlenosti. Za premijera Zorana Milanovića i ministra Željka Jovanovića rekao je da su "pošteni, bahati i nesposobni", a osvrnuo se i na vođu desnice Tomislava Karamarka – "Tko bi danas zaposlio vođe ljevice i desnice u svojim firmama – nitko!"
Politički analitičar Ivan Šiber također smatra da je u Hrvatskoj otupljena oštrica solidarnosti, da ni ljevica ni desnica nemaju političkih i ekonomskih programa te da se na izborima ide na ostrašćivanje opredjeljenja. "Aktualna vlast nedovoljno je hrabra da kaže u kakvoj je situaciji Hrvatska danas i donosi mjere neoliberalne politike", kazao je, ali i dodao da ni intelektualci danas ne bi bolje funkcionirali. Pogledajte HAZU, dodao je.
"Mislim da se lijevi intelektualci danas u Hrvatskoj osjećaju kao dalmatinski 'galebovi' u poodmakloj dobi – s velikim nostalgijama sjećaju se sretnih vremena, a žive u teškim", kazao je sociolog Slaven Letica i dodao kako je podjela na ljevicu i desnicu zapravo "arhitektonska podjela" na one koji u parlamentu sjede lijevo, desno i u sredini. Danas bi, smatra, u hrvatskom parlamentu ljevicu zastupali Hrvatski laburisti i HDSSB jer zastupaju siromašne i ponižene, a SDP bi se treba naći u sredini.
Profesor Vjeran Zuppa s Akademije dramske umjetnosti smatra da naša socijaldemokracija sigurno neće propasti – i to zbog konformizma. Smatra da protagonisti naše političke scene – socijaldemokrati, liberali i konzervativci – preživljavaju kao prekupci političkih načela, pa tako i socijaldemokracija preživljava kako prekupac liberalistički ideja i praksi.
Osim toga, Zuppa naglašava da niti jedna politička stranka u Hrvatskoj nema "ni u tragovima" kulturnu politiku kao jednu od svojih javnih politika. Kulturna politika je nužnost i jedini društveni prostor koji nudi demokraciji i socijaldemokraciji da se promisli o sebi, smatra Zuppa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu