Hrvatski robni izvoz u prvih šest ovogodišnjih mjeseci iznosio je 49,65 milijardi kuna, što je za 13,9 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, pokazuju u srijedu objavljeni prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Istodobno je porasla i vrijednost uvoza i to za 10,13 posto, na 79,83 milijarde kuna.
Najnoviji podaci DZS-a ukazuju na nastavak dvoznamenkastih stopa rasta izvoza i uvoza.
Ipak, to su nešto niže stope rasta nego u prvih pet mjeseci, kada je hrvatski robni izvoz iskazan u kunama porastao u odnosu na isto lanjsko razdoblje za 15,7 posto, a uvoz povećan za 12,1 posto.
Deficit polugodišnje vanjskotrgovinske robne razmjene iznosio je 30,17 milijardi kuna ili 1,3 milijarde više nego u istom lanjskom razdoblju, dok je stopa pokrivenosti uvoza izvozom porasla 2,1 postotni bod, na 62,2 posto.
Analitičari Raiffeisenbank Austrije očekivali su nastavak rast i izvoza i uvoza i u prvih šest mjeseci.
"Visoke stope rasta izvoza roba potvrđuju pozitivne učinke ulaska u jedinstveno europsko tržište, ali prije svega činjenicu da se sve više hrvatskih poduzeća, osobito malih i srednjih, okreće inozemnom tržištu. Povećanjem prihoda od izvoza u bilancama umanjuje se ovisnost o razmjerno malom hrvatskom tržištu, brže se prenose nova znanja i tehnologije, umanjuje se ranjivost gospodarstva te se omogućava stvaranje novih radnih mjesta", navode iz RBA.
Ističu i kako će očekivanja da će gospodarstva EU-a i ostalih važnijih vanjskotrgovinskih partnera i u nadolazećem dijelu godine bilježiti jačanje potražnje, donijeti i rast hrvatskog robnog izvoza, dok će s druge strane izvoz usluga (turizma), kao i jačanje domaće potražnje generirati uvoz, što upozorava na potrebu jačanja konkurentnosti hrvatskog realnog sektora.
U prvih šest mjeseci Hrvatska je povećala izvoz roba u članice EU-a za 9 posto, na 32,16 milijardi kuna, dok je izvoz u zemlje izvan EU-a porastao 24 posto, na 17,5 milijardi kuna.
Istodobno, iz EU-a je uvezeno 62,12 milijardi kuna vrijednih roba ili 7,5 posto više, dok je iz nečlanica EU-a uvezeno 17,71 milijarda kuna ili 20,4 posto više.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu