Bez prethodnog naručivanja u 11 hrvatskih gradova građani će u utorak 23. lipnja od 16 do 20 sati moći obaviti specijalističke preglede zbog nastojanja ranog otkrivanja raka glave i vrata. Konkretna akcija pokrenuta je u sklopu kampanje “Želimo govoriti”, kojoj je cilj je podizanje svijesti o raku glave i vrata, jednom od najučestalijih tipova tumora u Europi i svijetu. Unatoč činjenici da se radi riječ o zloćudnoj bolesti visoke pojavnosti, koja se na globalnoj razini godišnje dijagnosticira kod pola milijuna ljudi, a zbog koje umre njih čak 250.000, riječ je i u javnosti ‘najzanemarenijem’ onkološkom oboljenju. Kako je potvrdilo međunarodno istraživanje provedeno na 7500 ispitanika, čak 75 posto stanovnika Europe ne samo da ne zna ništa o raku glave i vrata, nego nikada nije ni čulo da takav tip bolesti postoji.
Rizici pušenje i alkohol
Na tu porazno nisku razinu svijesti upozorili su u Zagrebu inicijatori obilježavanja Prvog hrvatskog dana raka glave i vrata – liječnik Damir Eljuga, kao predsjednik Hrvatske lige protiv raka, te profesori Eduard Vrdoljak, ujedno i prvi čovjek Hrvatskog onkološkog društva, te Mišo Virag, predsjednik Hrvatskog društva za maksilofacijalnu, plastičnu i rekonstrukcijsku kirurgiju glave i vrata i novoizabrani predsjednik istovjetnog Europskog društva. Napominjući kako je riječ o bolesti od koje u Hrvatskoj godišnje oboli oko 1100 osoba, Eduard Vrdoljak ukazao je i na glavne rizične skupine: “Iako su alkohol, pušenje i infekcija HPV-om najučestaliji čimbenici rizika, u posljednjih nekoliko godina zabilježena je veća učestalost pojave ove vrste raka kod pripadnika mlađe populacije kod kojih nije zabilježeno konzumiranje alkohola ili duhana. Nažalost, kod značajnog udjela bolesnika, 10 do 50 posto slučajeva – ovisno o stadiju bolesti, dolazi, unatoč ordiniranoj terapiji, dolazi, do povrata bolesti. No podizanje svijesti i odlazak građana na preglede uvelike mogu umanjiti smrtnost od ove bolesti, koju možemo naprosto moramo prepoloviti”.
Zanemarivanje simptoma
S druge strane jedan od vodećih svjetskih autoriteta na polju maksilofacijalne kirurgije Mišo Virag pojasnio je simptome, dijagnostiku i liječenje raka glave i vrata: “Simptomi ovise o lokaciji tumora i često su nespecifični zbog čega ih oboljeli nerijetko zanemaruju. Ovakvim akcijama želimo osvijestiti pojedince da preuzmu odgovornost za vlastito zdravlje te još jednom naglasiti važnost rane dijagnostike, jer otkrivanje raka u ranom stadiju nastanka omogućava učinkovitije liječenje te povećava stopu izlječenja”. Virag je pritom dodao kako se mogućnosti liječenja kreću od kirurških zahvata, radioterapije, kemoterapije te biološke terapije, odnosno njihova kombiniranja. Unatoč njihovoj nespecifičnosti, Virag je kao simptome ove bolesti spomenuo česte glavobolje, krvarenje iz nosa, ‘čvor’ na vratu, gubitak osjeta u dijelu lica i rane na koži ili u ustima. Zanimljivo je inače da je dane raka glave i vrata u Americi i Europi zapravo inicirao jedan mladi liječnik, inače učenik, a danas suradnik profesora Viraga, koji je pak prvi hrvatski liječnik primljen u Kraljevski zbor kirurga Engleske – Royal College of Surgeons, elitne institucija svjetske kirurgije.
Besplatni pregledi
Bolnice
Bolnice u koje se građani u utorak 23. lipnja ove godine od 16 do 20 sati mogu javiti na besplatne preglede vezane za rano otkrivanje raka vrata i glave su: KB Dubrava, OB Sveti Duh i KB Merkur u Zagrebu, KB Osijek, KBC Split, KBC Rijeka, OB Pula, OB Dubrovnik, OB Bjelovar, OB Slavonski Brod, OB Varaždin, OB Požega i OB Sisak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu