Hrvatska Vlada ne želi komentirati poteze mađarske vlade, dok u vezi današnjeg priopćenja iz MOL-a poručuje da izvršna vlast nema utjecaja na pravosudna tijela.
Mađarska vlada danas je poručila da planira pravni odgovor na slučaj MOL-Ina te najavljuje mogućnost prodaje Ininih dionica, a otkazala je i sudjelovanje ministra vanjskih poslova Janosa Martonyia na Croatia Forumu o energetskoj sigurnosti koji počinje u četvrtak u Dubrovnik.
"Stalna politička kampanja protiv MOL-a u Hrvatskoj, javne prijetnje hrvatskoga ministra financija (Slavka Linića) protiv najvećega ulagača u toj zemlji, te postupci hrvatskih pravosudnih tijela protiv nekih direktora MOL-a upućuju na to da se služe sredstvima izvan ekonomske sfere za vršenje pritiska", priopćio je ured za odnose s javnošću mađarske vlade.
"Te su metode neprihvatljive u Europskoj uniji. Mađarska to ne može dopustiti, a da ne reagira", dodaje se.
Ranije danas MOL je priopćio da raspisivanjem Interpolove tjeralice i Europskog uhidbenog naloga (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a hrvatske vlasti krše zakon Europske unije, te je najavila da će se protiv tih zahtjeva boriti svim zakonitim sredstvima.
Protiv predsjednika uprave Mola Zsolta Hernadija crvena Interpolova međunarodna tjeralica i Europski uhidbeni nalog raspisani su u utorak pošto je Mađarska odbila uručiti mu poziv za ispitivanje u Hrvatskoj.
Pravosuđe u Hrvatskoj sumnjiči Hernadija da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava hrvatske kompanije INA-e prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora.
Na upit Hine za komentar poteza mađarske vlade, iz hrvatske Vlade poručili su da to ne žele komentirati, a vezano uz priopćenje MOL grupe iz Vlade poručuju da izvršna vlast nema utjecaja na pravosudna tijela.
Nešto ranije danas, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i član Vladina pregovaračkog tima za pregovore između MOL-a i Ine, izjavio je da će se držati Vladina okvira za pregovore.
Zamoljen nakon sastanka sa zamjenikom pomoćnika glavnog tajnika za energetsku diplomaciju SAD-a Amosom Hochsteinom za komentar ocjena MOL-a da se u slučaju pozivanja na davanje iskaza predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, radi o zastrašivanju MOL-a i njenog čelnika, Vrdoljak je odgovorio da će se držati Vladina okvira za pregovore te onoga što je dogovoreno na prvom sastanku predstavnika Vlade i MOL-a.
MOL ima 49,1 posto udjela INA-e, a hrvatska vlada 44,84 posto.
Dionica MOL-a oslabila biše od jedan posto
Inače, cijena dionice MOL-a na Budimpeštanskoj burzi danas je oko 15,00 sati bila 1,81 posto u minusu, na 15.710 forinti. To je njezina najniža razina od 26. travnja, kada je na zatvaranju iznosila 15.705 forinti. Budimpeštanski burzovni indeks BUX, u kojem MOL ima najveći udjel – 30 posto, spustio se 1,1 posto.
Cijena dionice Ine, pak, na Zagrebačkoj burzi oko 15,00 sati stagnirala je na 4.235 kuna, uz nešto veći promet nego inače – 267.390 kuna.
Mađarska vlada: Ovo više nije pitanje poslovnih nesuglasica
Slučaj Ina-MOL više nije isključivo pitanje poslovnih nesuglasica između vlasnika, radi se o 'sumnjivim i nezakonitim postupcima", objavila je mađarska vlada u srijedu, dodavši da će protiv takvih postupaka protivnih vladavini prava uvijek dignuti glas, osobito ako je njima pogođena neka mađarska kompanija.
Pošto su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem, mađarska vlada planira pravni odgovor na slučaj MOL-Ina i najavljuje mogućnost prodaje Ininih dionica.
Mađarska vlada drži kako država ima pravo odlučiti hoće li ostati vlasnicom. "I u Mađarskoj ima sličnih slučajeva u kojima država isplati ranije ulagače, ali ima načina da se to odradi tako da bude prihvatljivo za sve. Postoji i civiliziran rastanak", kaže se u vladinu priopćenju.
"Neprihvatljivo je prvo javnim natječajem odabrati strateškoga partnera koji se zatim upusti u znatna ulaganja i spasi hrvatsku tvrtku Inu u krizi, a onda tom partneru zaprijetiti neekonomskim mjerama i pokušati vratiti nadzor nad Inom bez isplate", kaže se u priopćenju.
MOL je ispunio sve ugovorne obveze u odnosu na Hrvatsku i uložio gotovo tri milijarde eura. Nasuprot tome, kaže se priopćenju mađarske vlade, Hrvatska svoje ugovorne obveze nije ispunila.
Uz to što planira pravni odgovor na slučaj MOL-Ina i najavljuje mogućnost prodaje Ininih dionica, vlada je otkazala je i sudjelovanje ministra vanjskih poslova Janosa Martonyia na Croatia Forumu o energetskoj sigurnosti koji počinje u četvrtaku u Dubrovnik, objavio je u srijedu mađarski MTI.
"Stalna politička kampanja protiv MOL-a u Hrvatskoj, javne prijetnje hrvatskoga ministra financija (Slavka Linića) protiv najvećega ulagača u toj zemlji, te postupci hrvatskih pravosudnih tijela protiv nekih direktora MOL-a upućuju na to da se služe sredstvima izvan ekonomske sfere za vršenje pritiska", priopćio je ured za odnose s javnošću mađarske vlade.
"Te su metode neprihvatljive u Europskoj uniji. Mađarska to ne može dopustiti, a da ne reagira", dodaje se.
Vlada je dala nalog upravi MOL-a da napravi reviziju portfelja te kompanije i ako je potrebno, pripremi nužne korake za prodaju Ininih dionica. Ministarstvo pravosuđa i uprava nacionalne agencije za upravljanje imovinom koja upravlja dionicama MOL-a u državnom vlasništvu ispitat će mogućnost građanskog i kaznenog progona u vezi s optužbama protiv Mađarske i MOL-a u slučaju Ina-MOL.
Do reakcije mađarske vlade došlo je kad su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem pošto je Mađarska odbila uručiti mu poziv za ispitivanje u Hrvatskoj.
Hrvatsko pravosuđe sumnjiči Hernadija da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava hrvatske kompanije Ine prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora.
MOL ima 49,1 posto udjela Ine, a hrvatska vlada 44,84 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ovi Mađari mi se nisu svidjeli od samog početka i misli m da nisu pošteno pristupili poslu ali ovo je ipak nakraju svega dokaz da krpa zakrpu nađe.
ono što meni nije jasno je: što bismo dobili da se ina vrati u “naše” vlasništvo?!
gdje su ti “domaći” menadžeri sposobni voditi naftnu tvrtku na regionalnom ili globalnom tržištu? tko bi je vodio, štern, jagušt, hns-ovi pizza-majstori, sdp-ovi profesionalni neznalice?
ako su oni tako dobri, zašto je ina uopće došla u situaciju da se prodaje na rubu bankrota?
i gdje je primjer ijedne jedine tvrtke koju uspješno vode politikanti, od početaka hrvatskog neokomunizma u 90-im, osim državnih monopolista koji profit ostvaruju isključivo neograničenim nabijanjam cijena?
zašto bi bilo dobro da ijednu tvrtku u hrvatskoj vode politikanti kad znamo da to dovodi ili do enormnih gubitaka ili do enormnog nabijanja cijena koje onda ruše standard ama baš svakomu?
ima li ikakve mrvice logike i argumenata u ideji da se država petlja ne u inu nego u bilo koju privrednu tvrtku?
Još jedan od problema lošeg posla, da ne kažem političkog diletantizma iz bliske prošlosti. A sada vi “plavi Hrvati” jednom običnom Hrvatu objasnite, kako se ponaša dio vaše “neprežaljene” Ugarska.
I moram reći da sam zadovoljan da su Mađari tako reagirali na najvišem državnom nivou. Jer sad će se konačno oglasiti svi u Hrvatskoj, od “velikih hrvatskih političara” do “velikih hrvatskih stručnjaka”.
“Veliki” stručnjak za ova pitanja ( pa konačno bio je jedno vrijeme i direktor INE i dugogodišnji član NO i u inkriminiranim vremenima ) g. Štern “laprda” dfa je to gospodarsko pitanje, a to je isključivo i prije svega danas političko pitanje od prvorazrednog značaja.
I g.Jurčić, s kojim se zamislite po ocjeni navedenog potpuno slažem, kao dežurni kritičar svega i svačega, a bio je jedno vrijeme i dopredsjednik vlade i ministar gospodarstva i jedan od sudionika ove sage o INA-i.
Ako i ovaj puta vlada i državni vrh ne odgovori primjereno na postupak Mađarske
vlasti, onda stvarno više ne zaslužuju ne samo povjerenje nego i poštovanje hrvatskih građana.
A ako želimo biti dosljedni, kao što to “pokušavamo” biti u zadnjim nastupima prema EU, odgovor mora biti jasan i nedvosmislen.
Mađarima treba jasno, nedvosmislenim političkim postupcima, ukazati da smo ozbiljna zemlja EU, da sada jesmo u problemima ali ne prihvaćamo nikakvu “bjelosvjetsku politiku”, kao ni majorizaciju pa bili to i prvi susjedi i do sadašnji “prijatelji”.
Postupak je vrlo jednostavan i uobičajen u ovakovoj situzaciji. To je povlačenje na nekoliko dana hrvatskog veleposlanika iz Mađarske na “konzultacije”, otkazivanje svih već dogovorenih političkih i gospodarskih susreta na državnoj razini na neodređeno vrijeme, i povećani nadzor ulaza i prolaza mađarskih građana i roba u i kroz Hrvatsku.
O istom odmah obavjestiti najviše institucije EU i najviše vlasti prijateljskih nam zemalja u EU i van njih.
U tom dijelu vjerodostojnost bi trebalo potkrijepiti pokretanjem na jednoj strani političkih i paralelno gospodarskih aktivnosti vezanih za cijeli postupak od dogovora o izboru MOL-a kao strateškog partnera, prodaji MOL-u paketa dionica INE, prodaji”predaji” upravljačkih prava pa sve do zadnjih početnih razgovora INA-MOL, naravno sa svim svima nam znanim imenima i prezimenima vodećih političara, i “velikih” stručnjaka, koji sada sa velikim zaradama i otpremninama glume “nevine”.
E baš me zanima, imaju li g. Milanović, a i g. Josipović (….) jednom preuzeti odgovornost i stvarno zaštititi ovu državu i nas njene građane.
Ako to ne učine, a to im nalaže Hrvatski Ustav, onda ih ovaj narod treba optužiti i suditi im za veleizdaju.
i ne treba nam,
nismo je ni dosad imali,
a novi, odnosno taj koji će uć,
vlada će mu prodat taj 1%,
tako da se ima opet s kime bosti…
Uključite se u raspravu