Slobodan Ljubičić, uhićen u nedjelju u aferi Agram, ponudit će jamstvo u iznosu od 2,4 milijuna kuna i odstupiti s pozicije predsjednika Uprave Zagrebačkog holdinga u zamjenu za obranu sa slobode od Uskokovih sumnji, doznaje se od njegovog branitelja.
Ljubičićev odvjetnik Veljko Miljević najavio je da će sutra uobličiti prijedlog za zamjenu istražnog zatvora jamstvom u kojem će navesti da će podnijeti ostavku kako bi se otklonila opasnost od ponavljanja djela.
Predsjednik Uprave Holdinga jedan je od dvanaestorice okrivljenika kojima je u utorak navečer određen istražni zatvor, među kojima je najpoznatiji zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Sudac istrage Zdenko Posavec tada je, međutim, prihvatio jamčevinu za suvlasnika CIOSA Petra Pripuza u iznosu od 7,5 milijuna kuna, a za pročelnika Bandićeva ureda Miru Lacu i šefa Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivana Markusa od po 100 tisuća kuna.
Odvjetnici osumnjičenih najavili su žalbe na odluku o zatvaranju svojih branjenika, a Uskok na pogodnost da se neki od njih brane sa slobode, o čemu će sudsko izvanraspravno vijeće raspravljati kada se prikupe sve žalbe.
Miljević je rekao da je tek danas dobio rješenje o određivanju istražnog zatvora pa će se sutra žaliti i na tu odluku.
Zagrebački Županijski sud će najranije sljedećeg tjedna odlučivati o žalbama na istražni zatvor, kao i odluci da se okrivljenike uz jamčevinu pusti da se brane sa slobode. Okrivljenici kojima je jamčevina prihvaćena ili će tek biti moći će na slobodu tek ako rješenje o određivanju istražnog zatvora postane pravomoćno, a njihova jamčevima 'sjedne' na račun suda.
Miljević ne isključuje mogućnost da još koji okrivljenik podnese jamstvo kao zamjenu za obranu sa slobode.
"Vjerojatno da ima i drugih koji će nuditi jamstvo, a i sam sudac istrage je u utorak navečer u usmenom obrazloženju napomenuo da svi ostali okrivljenici imaju takvu zakonsku mogućnost", kazao je Miljević.
Za medijske navode po kojima Uskok proširuje istragu protiv Bandića i ostalih osumnjičenih u slučaju Agram, Miljević je rekao da je to moguće, ali da on takvih informacija nema.
Uz Bandića, Ljubičića i trojicu kojima je prihvaćeno jamstvo u Remetincu su završili gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, direktor građevinske tvrtke Bramgrad projekt Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum i glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.
Istragom je obuhvaćeno ukupno šesnaest osoba i dvije tvrtke, ali pritvor nije zatražen ni određen za dvije Bandićeve suradnice Ines Bravić i Koraljku Rožanković Uremović, kao ni za voditelja Holdingove podružnice za upravljanje sportskim objektima Dragutina Kosića te direktora Plinare Antu Dodiga.
Tužiteljstvo najavljuje blokadu imovine i ispitivanje najmanje 270 svjedoka tijekom istrage, što može potrajati mjesecima.
Uskok jednog od najpoznatijih hrvatskih političara tereti za niz koruptivnih nedjela povezanih u više 'slučajeva' u kojima je Bandić naveden kao poveznica svih osumnjičenika, s izuzetkom dva sumnjiva zapošljavanja za koja je navodno odgovoran Ljubičić.
Ukupnu 'štetu' tužiteljstvo procjenjuje na oko 20 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu