Skriveni igrač u utrci za Croatia osiguranje

Autor: Božica Babić , 07. listopad 2013. u 14:58
Croatia osiguranje dio je većeg tržišnog plana/Borna Filić/PIXSELL

Triglav, čiju je prodaju najavila vlada Slovenije, ne nastupa sam već u ime velike kompanije iz EU koja se formalno nije javila na tender.

I nakon dva tjedna od probijanja prvog roka (20. rujan) za davanje neobvezujućih ponuda za preuzimanje Croatia osiguranja (CO) u Vladi i Ministarstvu financija vlada teški muk.

Na obje adrese, koje određuju budućnost najstarije nacionalne osigurateljne kompanije, nisu pripravni otkriti čak ni da li u utakmici za CO sudjeluje sedam, 11 ili 12 kupaca, a kamo li imena potencijalnih vlasnika. Prema objavama u više medija interes za Croatiju iskazalo je nekoliko osiguratelja, među njima su American International Group (AIG), Ergo, Generali, Grawe Group, Wiener VIG, PZU i Triglav. U redu za kupnju CO stoje i tvrtke kojima osiguranje nije blizak biznis, u toj su skupini domaći Adris, Europska banka za obnovu i razvitak, IFC- Međunarodna financijska korporacija iz grupacije Svjetske banke, te private equity fond Ana Capital. Od svih spomenutih Ergo se u međuvremenu povukao, iskazao je interes no nije dao neobvezujuću ponudu.

I dok premijer Zoran Milanović i ministar Slavko Linić ustrajno šute o raspletu prvog kruga ove privatizacijske trakavice izvor blizak Banskim dvorima, a time i zbivanjima oko prodaje Croatia osiguranja, za Poslovni dnevnik otkriva da je rok za neobvezujuće ponude radi AIG-a prešutno pomaknut na 4. listopad, te da je vrlo vjerojatno moguća još jedna odgoda. AIG je iskazom interesa za Croatiju toliko šokirao Milanovića i Linića da su odlučili pomicanjem roka dati mu rundu bonusa. Naime, AIG se u ovoj transakciji 'sapleo' u prekratkom terminu. Ključni razlog je što AIG ne može ući ni u jednu transakciju, ni lokalno ni globalno bez odobrenja Obamina kabineta budući da Vlada SAD-a, nakon što je 2008. financijskom injekcijom spasila AIG, danas u kompaniji drži 92 posto dionica.

Ni američka administracija čini se nije odviše brza na davanju dozvola svojim tvrtkama stoga bi rok mogao biti ponovno pomaknut. Da AIG razmišlja o akvizicijama u ovdašnjoj regiji otkrio je njegov predsjednik Uprave Robert Benmosche za portal Bloomberg u lipnju 2012. Benmosche, koji adresu u Hrvatskoj ima od 2006., najavio je da se AIG namjerava i dalje globalno širiti te da je pripravan za "pravu cijenu" razmotriti kupnju Croatia osiguranja ali i slovenskog Triglava. Turska je Zagrebu najbliže tržište na kojem AIG posluje, dok je lani uživao u svom vinogradu na Pelješcu Benmosche je čini se krojio planove o velikoj 'čizmi' kojom bi zahvatio tržišni prostor od Ljubljane do Istambula.

Nepotpuna ponuda
Odgoda roka zbog nepotpune ponude AIG-a svjedoči da ta tvrtka ipak ne stoji iza ponude Triglava za kupnju CO, za koju su mediji u Sloveniji prošli tjedan provalili da je teška 120 milijuna eura. S Triglavom partner nije ni PZU. Poljaci nastupaju samostalno, pokrenuli su snažnu ofenzivu lobiranja iz koje bi se moglo isčitati da preuzimanje Croatije aktualnoj upravi znači više od tržišnog prestiža. Njihova ponuda, doznajemo, bolja je od cijene koja se u medijima veže uz Triglav, no naš izvor nije pripravan iznijeti konkretan iznos iz kuverte koju je Liniću dostavio prvi čovjek PZU grupe Andrzej Klesyk. Navodi tek kako Poljaci ulažu neviđenu energiju, angažirali su brojne lobiste. I pojedince i institucije, pa čak i crkvene krugove preko kojih šalju poruke o zadržavanju imena Croatija, poželjnom ostanku države unutar vlasništva…  

Mediji u Sloveniji ovih su dana otkrili i aferu o prisluškivanju telefonskih razgovora Tomaža Lovšea, bivšeg vlasnika Dinersa (završio u pritvoru) i Alexandra Dibeliusa, šefa investicijske banke Goldman Sachs o velikom bilateralnom 'paktu' u kojemu stoji da Ivica Todorić može dobiti Mercator ukoliko Triglav preuzme Croatiju. Ponuda Triglava doista je znakovita. Budući da i njegov većinski vlasnik, slovenska vlada najavljuje prodaju te da je u upravi društva nedavno provedena nagla i neočekivana smjena ta dva detalja dovoljna su dvojba da Triglav ne nastupa sam. U skupini moćnih europskih osiguratelja koji su iskazali interes za Croatiju nedostaje jedno veliko ime – grupacija Allianz. Kod prve prodaje Croatije prije desetak godina odvojene ponude dali su Allianz i Triglav, no nezadovoljna cijenom Vlada je odustala od postupka. 

Dopuštena koncentracija
Kako je Allianz u međuvremenu stasao u jakog igrača s tržišnim udjelom većim od 13 posto taj uspjeh zatvorio mu je izravan pristup za preuzimanje Croatije. Probio bi granicu dopuštene koncentracije s obzirom da Croatija zajedno s tvrtkom kćeri Croatia zdravstveno osiguranje drži gotovo 33 posto tržišta. Iako u zagrebačkom sjedištu Allianza odbacuju tezu da Triglav trguje za njih neslužbeno nam je potvrđeno da se u više navrata u tom društvu razgovaralo upravo o takvom modelu. Matična tvrtka ulaže konzervativno, no nije nesklona akvizicijama. Usto, u ovom mozaiku nije zanemariv ni detalj da je predsjednik Uprave Allianza u Hrvatskoj Boris Galić u ožujku 2012. postao član Nadzornog odbora Mercatora. 

Komentari (4)
Pogledajte sve


Osobno bi volio da Croatia osiguranje po mogućnosti ostanu u domaćem vlasništvu npr. Adris grupe.

***ostaće u domaćem vlasništvu, ne brini… prvo će Triglav preuzeti CO, a onda će ih oboje preuzeti Poljaci koji su ustvari bijeli Hrvati

Osobno bi volio da Croatia osiguranje po mogućnosti ostanu u domaćem vlasništvu npr. Adris grupe.

potpuno promašena i besmislena argumentacija za navedenu tezu.[emo_vrtimise]

New Report

Close