Iako je varaždinsko komunalno poduzeće Varkom 100 posto u javnom vlasništvu i kao takvo podliježe Zakonu o pravu na pristup informacijama, u Varkomu smatraju da to za njih ne vrijedi.
Dužni su dati ugovor
Menadžerski ugovor bivšeg direktora Tomislava Kezelja čuvaju kao vojnu tajnu. Naime, osim od medija skrivaju ga i od članova Nadzornog odbora Varkoma, odnosno od ljudi koji o njemu odlučuju! Podsjetimo, NO je nedavno glasao o sporazumnom razrješenju Kezelja, a svi su glasali, bez da su Kezeljov ugovor i prolistali. Umjesto toga, sam Kezelj održao im je prezentaciju na projektoru.
– Na taj način se ne može detaljno popratiti ugovor koji ima trideset članaka, na što sam upozoravao – ističe član NO-a Alfred Obranić, koji je bio jedan od troje članova NO-a koji su glasali “protiv” dok je šestero članova NO-a glasalo “za” i tako prihvatilo i klauzulu o otpremnini.
Inače, od Varkoma, ali i od Grada Varaždina koji je većinski vlasnik Varkoma, Večernji list je temeljem Zakona o pristupu informacijama tražio informaciju o Kezeljovoj otpremnini, no bez uspjeha, zbog čega je Večernji list uložio žalbu Agenciji za zaštitu osobnih podataka. – U Varkomu i drugim javnim tvrtkama ne shvaćaju da ne mogu imati poslovne tajne. Kako je u interesu građana da podatci o otpremninama menadžera u javnim tvrtkama, budu javni, oni su dužni taj podatak dostaviti. Jer kada bi se javno reklo da će bivšem direktoru biti isplaćena otpremnina od recimo milijun i pol kuna, građani bi zasigurno bili nezadovoljni, i to s pravom, ali ovako svi šute kada se ne zna o čemu je riječ – smatra profesor na zagrebačkom Pravnom fakultetu Robert Podolnjak. Slično je zaključila i Državna revizija, još prije godinu dana, kada su Varkomu predložili da sva primanja i naknade direktora javno objavljuje u godišnjem izvješću Društva.
‘Sve je kriv Čehok’
U Gradu pak svu odgovornost prebacuju na bivšeg gradonačelnika Ivana Čehoka, jer je sporni ugovor potpisan za vrijeme njegovog mandata. A iako Habuš priznaje da nema nikakve logike da direktori gradskih tvrtki, koje su uglavnom i monopolisti, uz visoke plaće imaju i visoke otpremnine, izgleda da Grad ništa neće po ovom slučaju poduzeti. To čudi kad znamo da je Grad u sporu sa Varkomom zbog ugovora o interventnoj obradi otpada kojeg je supotpisao i sam Kezelj, koji je zbog toga prije dva mjeseca zajedno sa Čehokom i Pataftom i optužen. U Gradu samo kažu da će ubuduće voditi računa da ugovori budu transparentni, a iznosi otpremnina primjereni današnjoj situaciji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu