Više Škota željelo bi da škotski parlament dobije šire ovlasti u nadzoru poreza i potrošnje nego da se krene u riskantnu opciju nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva, vidi se iz istraživanja objavljenog u utorak.
Institut za društvene studije ScotCen ustanovio je da je dalja devolucija, ili "devo max", odnosno maksimalno širenje ovlasti škotskoga parlamenta, ali i dalje u sklopu UK-a, budućnost koju preferira mnogo Škota iako ta opcija neće biti ponuđena 18. rujna kad Škoti izađu na referendum o nezavisnosti.
No analitičari očekuju da s približavanjem referenduma i devolucija postane važniji aspekt kampanje, te da britanske stranke glasačima ponude nešto prihvatljivo u zamjenu za protivljenje nezavisnosti.
Škotska ima svoj parlament od 1999. i on odlučuje o pitanjima poput obrazovanja, zdravstva, okoliša, gradnje i pravosuđa, a "devo max" predao bi Škotskoj sve ovlasti osim obrane i vanjskih poslova.
Na pitanje o škotskoj budućnosti 32 posto Škota izabire "devo max", 25 posto hoće zadržati sadašnje stanje, a 31 posto podupire punu nezavisnost.
No kad glasači moraju izabrati između nezavisnosti ili širenja autonomije, 61 posto bira "devo max", a 39 posto nezavisnost i prekid 307-godišnje državnopravne veze s Engleskom.
Analitičar John Curtice, konzultant u ScotCenu, kaže kako je potpora "devo maxu" više odraz zabrinutosti zbog moguće nezavisnosti nego želje za većom autonomijom, te da su podijeljena mišljenja o tome što bi daljnja devolucija donijela.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu