Općinsko je državno odvjetništvo u Splitu prošloga tjedna zbog zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju podiglo optužnicu protiv predsjednika RNK Splita Slavena Žužula, sportskog direktora Nenada Pralije, tajnika Špire Barbarića i klupske knjigovotkinje Snježane Blažević, te RNK Splita kao pravne osobe jer su oštetili državni proračuna za 8,9 milijuna kuna. Prva je to optužnica koju je DORH podigao protiv Slavena Žužula, iako se njega posljednjih godina spominjalo u vezi s nekoliko afera, mahom vezanih uz njegovu građevinsku tvrtku Skladgradnju, kooperanta splitskog brodogradilišta i važnog sudionika izgradnje auto- cesta. U sjeni svih tih afera, tvrtka je nastavila uspješno poslovati. Sada je uključena u zaštitu Omiša od odrona, kao i u gradnju makarskog lukobrana te mosta na Dravi kod Petrijevaca koridor Vc). Skladgradnja je i dalje angažirana na Dalmatini, na kojoj su ostali upamćeni po cijenama bojanja tunela: lani su na dionici Ravča- Ploče probili gotovo kilometar dugačak tunel Šubir.
Prepolovljen broj radnika
Iako se više ne može pohvaliti prihodima većim od pola milijarde kuna, kao što je to bilo 2008., dakle prije početka recesije i hrvatske borbe protiv korupcije, u 2010. i 2011. Skladgradnja je imala prihode od po 150 milijuna kuna, račun joj nije blokiran i nema ni lipe poreznog duga. Na kraju 2011. tvrtka je imala 18,5 milijuna kuna dobiti nakon oporezivanja, što znači da njezinim vlasnicima ostaje, nimalo zanemarivih, milijun i pol kuna profita mjesečno. Rekordne 2008. imali su neto dobit od 87 milijuna kuna. Broj zaposlenika u međuvremenu je smanjen sa 786 u 2008. na 446 potkraj 2011.
Sporno bojanje tunela
Podizanje DORH-ove optužnice javnost je podsjetilo na ne tako davni niz afera u kojima je sudjelovao Slaven Žužul, koji je od kraja 2009. do sredine 2011. triput uhićen. Prvi je put završio u Remetincu u akciji Nesklad, odnosno zbog poslova koje je Skladgradnja dobivala od Hrvatskih autocesta (HAC), a s njim su tada u pritvor otišli i čelnici HAC-a Jurica Prskalo, Marijo Lovrinčević, Goran Legac i Željko Kandžija, zbog optužbe da su Skladgradnji preplatili posao bojanja tunela Sveti Rok i Mala Kapela za 22 milijuna kuna. Istraga traje već tri godine, a do zastoja je došlo jer sud nije uspio pronaći vještaka koji bi dao konačno mišljenje o cijeni bojanja tunela. Žužul je od svih njih tada najdulje ostao u pritvoru, a ponovno je uhićen s prijašnjim čelnicima Brodosplita zbog izvlačenja 11,5 milijuna kuna iz splitskog škvera kroz preplaćeno izvođenje radova Skladgradnje. Tome je dodana i dodatna šteta od 8,4 milijuna kuna neuplaćenih davanja u državni proračun, no na kraju Žužul nije bio optužen u tom slučaju.
Oštetili HAC
Treći je put Slaven Žužul uhićen zbog sumnje da je sa Zlatkom Korparom, direktorom tvrtke Autocesta Rijeka-Zagreb, te prijašnjim direktorom ARZ-a Juricom Prskalom zloupotrebio položaj i ovlasti te Skladgradnji pribavio nepripadajuću imovinsku korist od 11,5 milijuna kuna. Žužulovi su uključeni u još jednu aferu, za koju su optuženi bivši šefovi HAC-a Jurica Prskalo i Marijo Lovrinčević. Tužiteljstvo tereti Prskala i Lovrinčevića da su oštetili HAC za 58,5 milijuna kuna namjestivši Skadgradnji nepotreban i projektom nepredviđen posao izgradnje odmorišta Ploče na brzoj cesti Ploče 1 – Luka Ploče.
Optužnica za RNK Split
Isplaćivali plaće na crno
U DORH-ovoj se optužnici navodi da je Slaven Žužul od lipnja 2010. do svibnja 2011. u RNK Split, "s namjerom da izbjegavanjem plaćanja fiskalnih obveza u državni proračun nogometnom klubu iz Splita pribavi znatnu novčanu dobit, kao stvarni voditelj tog kluba, a zatim i kao njegov predsjednik, zatražio od Nenada Pralije kao sportskog direktora, tajnika Špire Barbarića i knjigovotkinje Snježane Blažević, koja je bila zadužena za vođenje poslovnih knjiga, da zaposlenim djelatnicima, igračima i trenerima isplaćuju naknade bez evidencije u poslovnim knjigama i bez plaćanja pripadajućih poreza i doprinosa u državni proračun", navodi se u optužnici. USKOK je u srpnju prošle godine odustao od kaznenog progona Pralije, Barbarića i Blažević zbog sumnje u podmićivanja sudaca, a splitsko Općinsko državno odvjetništvo tada je preuzelo kazneno djelo zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju.
Jozi Žužulu 11 mjeseci uvjetno
Izvlačio dobit iz obiteljske tvrtke
Slavenov brat Jozo Žužul, koji formalno nema veze sa Skladgradnjom, u trgovačkom se registru vodi samo kao direktor tvrtke Sklad 92, koja je otišla u stečaj, ostavši državi dužna više od milijun kuna, uglavnom zbog neplaćanja doprinosa i poreza na dobit. Inače, Jozu Žužulu 2011. Županijski je sud u Splitu osudio sa 11 mjeseci zatvora uvjetno s rokom kušnje od tri godine zbog izvlačenja 2,6 milijuna kuna iz obiteljske tvrtke Sklad 92, koja je završila u stečaju. Novac je izvučen prije 15-ak godina preko solinske Hvidre na ime promidžbenih usluga, koje, međutim, nisu nikada izvršene.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.kikaši [emo_mrgud]
Uključite se u raspravu