Sastanak je dio inicijative Europske komisije (E–MIG) da se uklone prepreke koje stoje pred investitorima, a domaćinstvo ovogodišnjeg sastanka prvi je puta preuzelo Središnje klirinško depozitarno društvo, vodeća hrvatska institucija na tržištu vrijednosnih papira, koja se aktivno uključila u europske regulatorne procese na području tržišta kapitala.
“SKDD u suradnji s našim regulatorom, HANFA-om, intenzivno radi na otklanjanju barijera i stvaranju jedinstvenog pristupa rješavanju pitanja koja su vezana uz korporativne akcije. Međutim, ključna stvar je napraviti analizu postojećeg zakonodavnog okvira kako bi se sve novine iz europskog zakonodavstva što prije uklopile u hrvatsko zakonodavstvo. S obzirom na važnost i kompleksnost djelatnosti na tržištu kapitala, kako u EU tako i u Hrvatskoj, vlada mišljenje kako bi upravo depozitoriji, temeljem svoje ekspertize, trebali pojačati intenzitet angažmana na području korporativnih akcija“, rekla je Dora Matošić, predsjednica Uprave SKDD-a.
Na sastanku je sudjelovao i Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća HANFA-e koji je naglasio važnost ovakvih skupova jer se bave uklanjanjem prepreka koje stoje pred investitorima.
“Zemlje EU imaju različita pravila prema kojima investitori posluju, a radne grupe u pojedinim zemljama identificiraju prepreke te se na radnim sastancima izmjenom iskustava pronalaze načini da se harmnizacija na razini Europske unije što kvalitetnije provede. U tom kontekstu, Hrvatska ide u korak sa zemljama središnje Europe, štoviše, značajno smo uznapredovali te je naš rad prepoznat i pohvaljen od europskih kolega.”, rekao je Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća HANFA-e.
Europska komisija osnovala je 2004. godine CESAME grupu (Clearing & Settlement Advisory and Monitoring Experts) radi otklanjanja barijera za uspostavu jedinstvene namire i poravnanja u EU, kao preduvjeta jedinstvenog tržišta kapitala. U sklopu te inicijative je predviđeno i osnivanje nacionalnih radnih grupa, MIG-ova (Market Implementation Groups). Grupe su sastavljene od predstavnika sudionika tržišta kojima je zadatak raditi na otklanjanju tih barijera na operativnoj razini.
Hrvatski MIG čine predstavnici Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD), Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA), Zagrebačke burze (ZSE) i skrbnika, a između ostalog bavi se i harmonizacijom korporativnih akcija. Osim nacionalnih MIG-ova, postoji MIG na razini EU (E-MIG) i MIG na razini srednjoistočne Europe (CEE MIG), a u kojima sudjeluju članovi nacionalnih MIG-ova. E-MIG i CEE MIG sastaju se jednom godišnje, a zadnji sastanak održan je 2017. godine u Kopenhagenu.
Na ovogodišnjem E-MIG i CEE MIG sastanku, uz hrvatske predstavnike, sudjelovali su predstavnici Austrije, Belgije, Bugarske, Češke, Danske , Estonije, Finske, Francuske, Mađarske, Italije, Nizozemske, Norveške, Poljske, Portugala, Slovenije, Španjolske, Švedske, Švicarske, Srbije, Makedonije i Velike Britanije te predstavnici Eurocleara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kompetentna nema šta, zato i je država tu di je, kad je takva ekipa na pozicijama
skup najbolje placenih uhljeba.
a ova dora ne da nema cv nego nema je nigdje dokle nije doplovila s politikom.
evo tko je ona:
Dora Matošić na prethodnim lokalnim izborima bila je osma na listi HDZ-a za Gradsku skupštinu Grada Zagreba. Kao članica tima kandidata vladajuće stranke za gradonačelnika Zagreb Drage Prgometa, bila je zadužena za financije. Zahvaljujući tome, HDZ ju je u listopadu nagradio mjestom predsjednice uprave Središnjega klirinškog depozitarnog društva.
Matošić je prije toga radila u svojoj privatnoj firmi koja ima prihode 200.000 kuna. Pronašli smo i da je ranije bila fond menadžerica kod Milana Horvata koji je oslobođen u aferi Spice. Upravljala je nekretninskim fondom Fima Proprius koji već godinama posluje s gubicima.
Uključite se u raspravu