Sisački Herbos, nekad naš vodeći proizvođač sredstava za zaštitu bilja, prestaje s radom

Autor: Poslovni.hr/Hina , 31. listopad 2013. u 13:03
Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Oglasio se stečajni upravitelj Herbosa Branko Petanjek.

Nekad naš vodeći proizvođač sredstava za zaštitu bilja i materijala za građevinarstvo, sisački Herbos za mjesec dana trajno prestaje s proizvodnjom, priopćio je stečajni upravitelj Herbosa Branko Petanjek.

Nagomilani gubici, koji su prije dvije godine iznosili 160 milijuna kuna, od čega je Herbos samo državi dugovao 40 milijuna kuna, bili su razlogom pokretanja stečajnog postupka krajem 2011. godine.

Iako su vjerovnici bili suglasni da se nastavi proizvodnja u međuvremenu nije pronađen strateški partner koji bi uložio u novu proizvodnju.

Premda već dvije godine tvrtka posluje bez gubitaka smanjena proizvodnja nije mogla povećati stečajnu masu pa je stečajni upravitelj odlučio da se proizvodnja prekine.

"Bez novih ulagana, dozvola za rad i novca za organizaciju proizvodnje poslovanje više nema smisla. Preostalim radnicima, a ostalo ih je 43, ugovori su produženi do 30. studenoga kako bi još obavili preuzete obaveze isporuke robe za Makedoniju", rekao je Petanjek.

Herbos, koji je 1946. godine počeo proizvodnju kao Radonja, nekad je zapošljavao 800 radnika. Tvrtka je imala vlastite razvojne laboratorije, jedina je u zemlji imala vlastitu sintezu sredstava za zaštitu bilja, a velik dio proizvodnje je izvozila.

Neuspjelom privatizacijom Herbos je počeo gomilati gubitke pa je postupno smanjivao proizvodnju i broj zaposlenih. Stečaj je pokrenut krajem 2011. kada je preostalo 150 zaposlenih.

Jedan od vrednijih pogona Herbosa je nova spalionica opasnog otpada, za koju i danas postoji zanimanje. Međutim, spalionica je imala dozvole samo za spaljivanje vlastite onečišćene ambalaže pa je zbog sumnje da noću spaljuje i tuđi otpad svojedobno bilo mnogo polemike i prosvjeda.

Sisačka gradska uprava, koja je Herbos pomagala opraštenjem milijunskih dugova za neplaćenu komunalnu naknadu, donijela je odluku da se proizvodni pogoni, zajedno sa spalionicom presele izvan grada, ali ta odluka nikad nije provedena u djelo.

 

Komentari (2)
Pogledajte sve

pusta je zemlja cijela hrvatska, sisak je samo izraženiji primjer jer mrvice od turizma ne zataškavaju pravo stanje stvari.

tvrtke su poklanjane “podobnim” ekonomistima i pravnicima – jer oni su jedini podobni i pravi rvati (iako su ta dva fakulteta i dalje čisti komunizam) – oni uvijek u prvom koraku rastjerali svo znanje, istraživačke laboratorije i tehnologiju, sveli poslovanje na puko operativno štancanje iz dana u dan, jednim okom gledajući kako da preprodaju nekretnine.
u cijeloj povijesti nove države ne znam postoji li ijedan slučaj da su takvi išli tražiti strateškog partnera dok je tvrtka još na nogama, ili uložili ijednu lipu u razvoj i tehnički menadžement.

jedni su nekretnine uspjeli preprodati, drugi nisu, ali svi su uspjeli uništiti proizvodnje.

U sk-m županiji sve veće firme su kihnule,jedino je preostala Vivera uz Gline i Gavrilović iz Petrinje iako i tamo masovno otpuštaju i smanjuju proizvodnju. Ako Vlada nešto ne poduzme Banija i sve južno pd Karlovca postat će pusta zemlja bez ljudi…

New Report

Close