Sisački dogradonačelnik, bivši bankar i djelatnik sisačke Željezare, ima ušteđena 2 mil. kn

Autor: Agencija VLM , 10. siječanj 2014. u 12:55
Vlado Andučić; Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Njegova supruga, koja je radila i kao stečajna upraviteljica, posjeduje ušteđevinu od 50.000 eura, kažu imovinske kartice.

Na stranici www.sukobinteresa.hr objavljene su nove imovinske kartice dužnosnika, uključujući i novoizabrane gradonačelnike. Uz već prožvakanu karticu županice Marine Lovrić Merzel, koja sa suprugom posjeduje nekretnine u vrijednosti od 750.000 eura te štednju od 470.000 kuna, uz kredite od 230.000 eura, pojavio se i novi “bogataš” među sisačkim političarima, piše Večernji list.

Bogati dogradonačelnik

Riječ je o dogradonačelniku Siska i čelniku sisačkog HNS-a Vladi Andučiću. U imovinskoj kartici ovog nekadašnjeg bankara i djelatnika sisačke Željezare, navodi se da posjeduje ušteđevinu od 1,2 milijuna kuna te 80.000 eura dok njegova supruga, koja je radila i kao stečajna upraviteljica, posjeduje ušteđevinu od 50.000 eura. Ukupno je bračni par Andučić tako uspio uštedjeti 2,2 milijuna kuna. Tijekom 2012. godine je, piše u kartici, Vlado Andučić zaradio u banci u kojoj je bio zaposlen 205.000 kuna neto + 25.000 kuna od članstva u nadzornom odboru JANAF-a. Supruga u vlasništvu ima i Audi A4 iz 1998. te BMW X3 iz 2008. godine, a zajedno su prijavili i slike procijenjene na 30.000 kuna, kuću od 160 kvadrata, suvlasništvo u kući od 150 kvadrata, kuću s oranicom i stan od 41 kvadratni metar. Procjena vrijednosti nekretnina je 940.000 kuna. SDP-ova Gradonačelnica Kristina Ikić Baniček je dosta skromnijeg imovinskog stanja. Posjeduje stan u Sisku od 80 kvadrata vrijedan 525.000 kuna i vikendicu u Novalji od 66 kvadrata vrijednu 450.000 kn, Renault Clio iz 2006. te 10 dionica Podravke, šest Atlantic grupe i četiri Dalekovoda.

Oranice od pola milijuna

Drugi sisački dogradonačelnik Marko Krička u vlasništvu ima samo Seat Ibizu iz 2010.za kojeg kredit otplaćuje do 2017. godine. Završnu imovinsku karticu objavio je i bivši gradonačelnik Siska Dinko Pintarić, a iz nje je vidljivo da još uvijek nije vratio pozajmicu od 50.000 eura koju mu je dao Mate Pavelić, a koja je, po prvom ugovoru, trebala biti vraćena još 2010. godine. Posjeduje stan i garažu u Sisku, a supruga Suzuki SX4.Novi kutinski gradonačelnik Andrija Rudić (SDP) u imovinskoj je kartici prijavio stan od 85 kvadratnih metara u Kutini vrijedan 421.230 kuna te Fiat Cromu 1,9 iz 2006. godine, dok otplaćuje stambeni kredit od 105 tisuća kuna. Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović prijavio je dvije kuće s okućnicom u Mošćenici vrijedne ukupno 750.000 kuna, oranice u Luščanima, Petrinji, Mošćenici i Novom Selu Glinskom ukupne površine od 72.000 kvadrata i vrijednosti od 505.000 kuna te 6.337 kvadrata šume u Novom Selu Glinskom. Posjeduje i štednju od 300.000 kuna i Citroen C1 iz 2006. godine.

Komentari (8)
Pogledajte sve

piše da čovjek zarađuje 230k neto godišnje i neka mu supruga zarađuje samo pola od toga to je 350k godišnje, ako nisu ovisnici o luksuzu i ako su im mirna starost i njihova djeca ako ih imaju važniji od statusnih simbola onda sigurno mogu svake godine staviti 150-200k na stranu. šta bi trebali sve zapiti i proku*vati samo da ih zavidnici ne uzimaju na zub? tko ima toliku plaću i još ženu s dobrim primanjima i u godinama je ovog gospodina a nije bar toliko uštedio fakat je financijski inkontinentan.

750 000 neurona i nije neka lova, da se to uštediti s hrvatskim plaćama….

Zašto političari vole uređivati trgove, graditi fontane, mostove i druge kapitalne investicije, pa čak i u recesiji? Prvi je razlog trivijalan. Svi vole rezati vrpce, do kojih su došli gacajući kroz blato ili pužući preko ledenjaka. Tako je najlakše ostaviti dojam da nešto radite, ako za sobom ostavite kakav kip, terme za golubove ili tunel, jer ljudi sigurno neće primijetiti ‘poboljšanu investicijsku klimu’ ili ‘strukturne reforme’. Gradnja velebnih zdanja ujedno je i jedina alternativa ako ne možete provesti strukturne reforme zbog nekog razloga izvan svog dohvata. Drugi razlog jest taj što su javne investicije plodno tlo za korupciju velikih razmjera. Preplaćivanje javnih investicija daje političarima priliku za ekstrakciju renti, i to na način da svoju rentu jednostavno dodaju na trošak investicije (ili na narodnu, uzmu pinku). Takve investicije, koje se često čine suvišnima, zovemo ‘bijeli slonovi’ (eng. white elephants) i pork-barrel javna potrošnja kojom političari kupuju glasove u svom okrugu. Štoviše, u slučajevima relativno slabe kontrole korupcije (kao kod nas) ovakav način ekstrakcija renti (nasuprot direktnog primanja novca) dozvoljava određenoj političkoj opciji(ili osobi) da neograničeno ostaje na vlasti, a nije diktator.



@K-PAX
– jadni ljudi, baš suosjećamo sa tim sveprisutnim društvenim štetočinama! [emo_plazi]

Ja te ljude ne znam.
Govorim principijelno.
Takodjer (zato sto ih ne poznajem) ne zelim a priori oznaciti ih lopovima, stetocinama i dr.
Takav jalni pristup, koji svakoga koji nesto uspije stvoriti, ustedjeti, izgraditi, proglasi lopovom, stetocinom i dr. nas je i doveo ovdje gdje jesmo.

New Report

Close