Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske zajedno sa zainteresiranom javnošću prati slučaj „službenika od 26 sekundi“ zaposlenog u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova koji, kako navode mediji i predstavnici Ministarstva, uključujući i ministricu, Vesnu Pusić, uglavnom ne dolazi na posao i ne radi svoj službenički posao te za takav „angažman“ ne prima ni plaću, odnosno poslodavac mu uplaćuje samo poreze i doprinose, navodi se u pismu koje je Sindikat uputio Ministarstvu uprave i ministru Arsenu Bauku.
"Posebice zbog toga što ovakvi primjeri bacaju ružno svjetlo na rad državnih službenika koji odgovorno, profesionalno i učinkovito rade povjereni im posao u državnim tijelima, te zbog činjenice da je iz dostupnih informacija razvidno kako za višemjesečni nerad državnog službenika odgovornost snosi i poslodavac, Sindikat traži da se detaljno ispitaju svi aspekti ovog slučaja.
– Koliko dugo traje odbijanje državnog službenika obavljanja povjerenih mu poslova službeničkog radnog mjesta, odnosno o kojim poslovima se radi; tko je i kako pratio rad državnog službenika, odnosno ispunjavanje svakodnevnih radnih zadataka; tko je i na koji način pratio prisutnost državnog službenika na poslu; tko je i kada protiv državnog službenika poduzeo stegovne mjere zbog nerada i odsutnosti s posla i koje; kako je sve navedeno utjecalo na ocjenu državnog službenika; tko je i temeljem kojih propisa i ovlasti odlučio državnom službeniku isplatiti plaću sukladno vremenu provedenom na poslu te postoji li o tome odgovarajuća odluka poslodavca; tko je i temeljem kojih propisa i ovlasti odlučio državnom službeniku isplatiti poreze i doprinose na neisplaćeni dio plaće te postoji li o tome odgovarajuća odluka poslodavca; je li sankcioniranje takvog odnosa prema državnoj službi u nadležnosti poslodavca ili Ministarstva uprave te je li takvom državnom službeniku moguće dati otkaz sukladno važećem Zakonu o državnim službenicima.", pitanja su na koje Sindikat traži odgovor od ministra Arsena Bauka.
Traže i da se što prije utvrdi "stvarno činjenično stanje i pitanje odgovornosti državnog službenika i Ministarstva vanjskih i europskih poslova kao poslodavca, djelujući pri tome i instruktivno, kako se ovakvi slučajevi više ne bi ponavljali, odnosno kako bi se skratilo vrijeme reakcije na slučajeve nerada i nepoštivanja radnog vremena."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu