Sindikalne središnjice te Savez Potrošač i udruga Franak pozdravili su prijedlog zakona o potrošačkom kreditiranju koji je vlada uputila u saborsku proceduru, ocjenjujući ga korakom naprijed u zaštiti potrošača.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske rekao je Hini da taj prijedlog vlade može biti korak naprijed u zaštiti građana koji su slabija strane u odnosu na banke.
"Banke su se uvijek štitile nizom osigurača, od valutne klauzule do hipoteka tako da ovi osigurači prvi put mogu biti nekakva zaštita potrošača", rekao je Novosel. Dodao je da još treba vidjeti hoće li vladin prijedlog pokrenuti potrošnju, ali će, smatra, možda malo onemogućiti banke da lihvarski oštećuju građane.
Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević pozdravio je prijedlog koji će regulirati odnos potrošača i banaka. No, predviđa da će banke ustati na zadnje noge te da će plašiti javnost tvrdnjama da će to dovesti do nepovoljnijih uvjeta za njihovo poslovanje.
"Bez obzira na takvo ponašanje banaka, upućujem podršku Ministarstvu financija i pozivam ministre da stanu uz ministra financija da ne bude ostavljen sam ispred vlade na vjetrometini", kazao je Matijašević.
Prijedlog po kojem banke više ne bi proizvoljno određivale kamate pozdravio je i predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš, ali on smatra da je to trebalo učiniti ranije.
"To smo zazivali jer je to jedini način da se pomogne građanima i gospodarstvu koje je bilo dovođeno u puno nepovoljniji položaj naspram gospodarstava država u kojima su matične banke hrvatskih banaka", kazao je Jakuš. On smatra da će smanjenje kamata dati mogućnost gospodarstvu da dobije jeftiniji obrtni kapital, a građnima da se povoljnije zadužuju, otplaćuju postojeće kredite i pokrenu neophodni kotač potrošnje.
Predsjednik Nezavisnog hrvatskog sindikata Krešimir Sever rekao je da ne mogu ništa drugo nego pozdraviti svaki zahvat koji bi značio manje rate i lakše otplaćivanje postojećih i budućih kredita.
Sever je kazao da su krediti sve nedostupniji građanima koji su prisiljeni osnovne mjesečne troškove rješavati kroz različite oblike zaduženja. Tim je više, smatra, potrebnije da i zaduženja budu povoljnija.
S obzirom da su krediti u Hrvatskoj po Severovim riječima preskupi i da ih sve manje ljudi može priuštiti, on smatra da bi i banke morale razmisliti, ne samo vezano uz najavljene zakonske odredbe nego i uz njihovu kreditnu politiku, da kredite učine što dostupnijima i povoljnijima. To bi im značilo sigurniji povrat kredita, ali i veću volju za zaduživanje, smatra Sever.
"Banke ne trebaju čekati da ih država potakne kroz zakone nego bi trebale puno više same ići u susret svojim klijentima, prepoznajući pritom vrijeme u kojem živimo i akceptirajući visinu depozita koji hrvatski građani uz iznimno povjerenje drže u tim bankama", kazao je Sever.
Koordinator pravnog tima udruge Franak Goran Aleksić smatra da predložene izmjene o potrošačkom kreditiranju neće utjecati na pravomoćnu presudu u "slučaju franak".
U slučaju da ta presuda postane pravomoćna Aleksić smatra da će korisnici kredita moći birati hoće li im se kamata utvrđivati po odredbama novog zakona ili će privatiti uvjete iz presude da im se glavnica konvertira u kune uz fiksnu kamatnu stopu. "Linić je ispunio svoje obećanje s tim da će se još morati odrediti primjena određenog promjenljivog parametra, jer bi u suprotnom to bilo ostavljeno na volji banci", kazao je.
Ilija Rkman iz Saveza Potrošač, preko koje je udruga Franak pokrenula i nepravomoćno dobila spor s osam hrvatskih banaka, kazao je da tijekom ljeta i početkom rujna očekuju nove signale iz Europske unije, jer se po njegovu mišljenju odnos između banaka i klijenata mora dovesti na ravnopravnu razinu, kako banke ne bi jednostrano mijenjale odredbe ugovora.
Dodao je da su Savez Potrošač i udruga Franak amandmanima sudjelovale u izradi nacrta prijedloga zakona. "Ovakav zakon kakav smo mi doradili mislim da će otvoriti novu stranicu u zaštiti potrošača, kao i na tržištu bankarskih proivoda", zaključio je Rkman.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu