Sindikat tvrdi da Jadranska banka pregovara s Česima, ona to negira

Autor: Suzana Varošanec , 29. srpanj 2015. u 22:01
Radnici valjaonice i prešaonice još na ledu/Hrvoje Jelavić/PIXSELL

Interes za TLM pokazuje više investitora, uz ostale, mogući strateški partner je slovenski Impol, tvrde u banci.

Informacije o navodnim pregovorima Jadranske banke, najvećeg vjerovnika TLM-a, i neimenovanog investicijskog fonda iz Češke koji je zainteresiran za spašavanje šibenskog aluminijaša, što ih je u srijedu iznio predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) Vedran Dragičević, samo dijelom su  točne.

Tvrde to u Jadranskoj banci jer Česi nisu ni jedini zainteresirani, ni spasitelji. Opovrgavaju pritom pregovore s bilo kojim potencijalnim investitorom. Jadransku banku zanima naplata potraživanja od TLM-a, službeni je njezin stav, kao i nastavak održivog poslovanja TLM-a, koji smatraju važnim gospodarskim subjektom za tu regiju. Postoji više mogućih investitora koji iskazuju interes za ulazak TLM, a Jadranska banka podržat će svakog investitora koji jamči održivo poslovanje TLM-a te koji osigura naplatu njezinih potraživanja.  U tijeku predstečajnog raspleta velike poslovne agonije kroz koju prolazi ta tvrtka i na ovom se slučaju pokazuje da se zbog TLM-a opet digla velika bura.

Kao da se vodi specijalni rat u kojem se na slučaju vječnoga gubitaša sukobljavaju razni interesi, pri čemu su i tamošnja tri sindikata, doznajemo, razjedinjena. S druge strane, još ima izgleda za TLM-ov postupak predstečajne nagodbe da završi uspješno. Objema tvrtkama, TLM Aluminiumu (valjaonica) i Tvornici prešanih proizvoda (TPP), Fina je produljila postupak za još 60 dana, a zakonski okvir dopušta samo još jedan produžetak u trajanju od 30 dana, što je ujedno krajnji rok za rješavanje problema navedenih tvrtki. Ono što slijedi, kažu poznavatelji prilika, jesu postupci dubinskog snimanja koje Uprava tvrtke treba omogućiti svim kandidatima.

Stav je to i same Jadranske banke, koju, doznajemo, ne zanimaju investitori koji će nuditi jamstva za nabavu sirovine radi proizdovnje, nego u prvom redu oni koji će uz jamstva za sirovinu osigurati vjerovnicima plaćanje njihovih potraživanja i tehnološki razvoj kompanije. Pritom treba biti korektan prema svakom potencijalnom investitoru, uključujući i slovenski Impol, koji se trenutačno pokazuje kao jedan od mogućih strateških partnera za preuzimanje TLM-a. No, Sindikat metalaca Hrvatske već se opredjelio: podržava samo češki fond.

Vedran Dragičević tvrdi kako opciju s češkim investicijskom fondom podržava i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak jer "investitori najavljuju godišnju proizvodnju od 40.000 tona". U Vrdoljakovom resoru to jučer nije bilo moguće provjeriti. Idućeg tjedna Česi bi trebali početi dubinsko snimanje. Poklapa se to s očekivanim dolaskom u Šibenik Igora Šamisa, ruskog investitora koji je prije nekoliko mjeseci preuzeo TLM za jednu kunu.   Navodno češkog investitora zainteresiranog za TLM predstavljaju bivši predstavnici J&T banke, većinskog vlasnika Varaždinske banke.

Komentirajte prvi

New Report

Close