Sindikat T-HT-a za radnike traži pakete od 80.000 kuna bez lock upa

Autor: Snježana Vujisić-Sardelić , 13. veljača 2008. u 06:30

Zahtijevala bi se i naknadna isplata dividende ako se prodaja dionica zaposlenima ne završi do skupštine

Premda je prošli tjedan iz Vlade signalizirano kako bi se uskoro mogao očekivati početak prodaje sedam posto dionica T-HT-a sadašnjim i bivšim zaposlenicima pod povlaštenim uvjetima, Josip Pupić, šef Hrvatskog sindikata telekomunikacija, kaže da još nije dobio nikakav poziv za sastanak na kojem bi se započeli pregovori o detaljima projekta. To, veli on, dodatno pojačava njihove sumnje kako Vlada namjerno oteže s početkom procesa ne bi li izbjegla prodaju dionica T-HT-a novim dioničarima, a posljedično i raspodjelu svoga dijela kolača od dividene o čijoj isplati bi telekomunikacijska kompanija trebala odlučiti na Glavnoj skupštini 21.travnja. Dobit T-HT-a procjenjena je na najmanje 2,4 milijarde kuna, pri čemu se kompanija obvezala da će najmanje 50 posto dobiti isplatiti dioničarima kroz dividendu. Dakle, DT, Vlada i svi ostali koji na dan Skupštine budu u posjedu imali dionice T-HT-a dobit će svoj dio od najmanje 1,2 milijarde kuna dobiti. Od toga iznosa, sadašnji i bivši zaposlenici, kada bi se do tada završio proces prodaje sedam posto dionica, mogli bi računati na najmanje 84 milijuna kuna dividende, pri čemu Pupić tvrdi da bi taj iznos mogao biti i veći.

Isti uvjeti
“Ako se proces prodaje ne završi, tražit ćemo od Vlade da se sporazumom obaveže da će uzeti onaj dio iznosa dividende koji bi trebao ići zaposlenicima i da će je transferirati na njihove račune pod istim uvjetima pod kojima je razrezana raspodjela dobiti T-HT-a, kad se prodaja dionica zaposlenicima okonča. Pravnici kažu kako je taj zahtjev sindikata sa stajališta legalnosti čist. Uz inzistiranje na sporazumu o raspodjeli dividende u korist zaposlenika-budućih dioničara, sindikat će u pregovorima čvrsto zastupati stavove da paket koji će se ponuditi zaposlenicima na upis ne bude manji od 80.000 kuna vrijednosti, da ne postoje dva kruga prodaje te da u sporazum sindikata i Vlade ne bude unešena klauzula o zabrani izlaganja tih dionica na burzi, kakva je postojala u slučaju raspolaganja Ininim dionicama.želio Pupić nije objašnjavati razloge za definiranje ovakve platforme. Tek, iznio je kako Sindikat ne očekuje da će se za kupnju dionica javiti više od 20 do 25 tisuća ljudi te kako iz tog razloga prodaja u drugom krugu u kojem neće biti popusta, nema smisla. ”Ako interes za zaposleničke dionice ipak bude veći, predložit ćemo da se paketi režu proporcionalno, onako kako je to rađeno i u postupku IPO-a”, kaže Pupić. Pritom ne smatra da će uvjeti na kojima će inzistirati Sindikat prije svega biti neprihvatljivi zaposlenicima, pogotovo s obzirom na trenutnu cjenovnu situaciju na tržištu jer misli da cijenu dionice u ovom trenutku diktiraju fondovi, a ne prodaja od strane malih dioničara. Mišljenja je, također, da nepostojanje lock up perioda i pretpostavljeno iznošenje novih sedam posto dionica na tržište neće raditi dodatan pritisak na pad dionice.

Stimulativna cijena
Ako bi, eventualno, Vlada i pristala na takve uvjete Sindikata, a uz već ranije definirane popuste – pet posto na cijenu dionice u IPO-u (265 kuna) te dodatni popust na godine staža (jedan posto po godini)- cijena bi bila prilično stimulativna. Primjerice, uz pretpostavku da je prosječni staž 10 godina, jedinična cijena dionice u paketu bila bi 225 kuna što je oko 25 posto niže od jučerašnje burzovne cijene. Ako bi doista radnicima pripao paket od 80 tisuća kuna to bi prema današnjim cijenama impliciralo zaradu od oko 24 tisuće kuna. Naravno, hoće li zarada biti veća ili manja, osim o veličini paketa, ovisit će o kretanju cijene dionice T-HT-a na burzi u trenutku stjecanja dionica. Čuje se da predstavnici sindikata obilaze banke u pokušaju dogovora oko modela stimulativnih uvjeta za kreditiranje zaposlenika u kupnju.

Sindikat protiv izdvajanja izgradnje

SPLIT Uprava T-HT-a namjerava nastaviti s otpuštanjem radnika i u ovoj godini, kada bi kompaniju trebalo napustiti još 700 zaposlenih, upozorio je Republički sindikat radnika Hrvatske. Oko 200 će dobiti otkaze kao tehnološki višak, a 500 će biti izdvojeno u novo društvo koje će se baviti izgradnjom, rekao je Jadranko Vehar. Sindikat je protiv izdvajanja, no ako do toga dođe, traži da se budućoj tvrtki dodijele nekretnine koje sada koristi, ulaganje 400 milijuna eura u obnovu, te osiguravanje poslova s T-HT-om.
(H)

Pravo na kupnju 5,7 milijuna dionica

Vlada je odluku o prodaji sedam posto dionica T-HT-a sadašnjim i bivšim zaposlenicima donijela na sjednici početkom studenog. U prodaju ide 5,732.197 dionica, a pravo na kupnju dionica HT-a uz posebne pogodnosti imat će svi sadašnji i bivši zaposlenici HT-a i Hrvatske pošte (HP), kao i ranije zaposleni u bivšem javnom poduzeću HPT koji su u tim tvrtkama radili od 14. veljače 1955. godine. Agent prodaje je Raiffeisen banka.

Komentirajte prvi

New Report

Close