Sindikat metalaca Hrvatske (SMH) zatražio je danas od Vlade da se umjesto "administrativnim rješenjima" za nezaposlenost okrene povlačenju sredstava iz EU fondova kako bi otvarala nova radna mjesta.
SMH se protivi najavljenim izmjenama ZOR-a, smatrajući da bi se time samo administrativno smanjila nezaposlenost, te poručuje Vladi da kroz EU horizontalne potpore stvori uvjete za nove proizvodne pogone i otvaranje stotina novih radnih mjesta.
Pad BDP-a neće se zaustaviti bez pokretanja industrijske proizvodnje, a tri industrijska sektora u kojima treba tražiti put za izlazak iz krize su brodogradnja, elektroindustrija i strojogradnja, ustvrdio je predsjednik SMH-a Vedran Dragičević na konferenciji za novinare.
Privatni kapital bio je uložen u pogrešne sektore, u izgradnju stanova koje se sada ne može prodati, država nema kapitala za investicije, pa Vlada mora učiniti sve što može kako bi iz horizontalnih potpora izvukla sredstva za pokretanje industrijske proizvodnje, koja kontinuirano pada još od izbijanja krize, ističe Dragičević.
Na konferenciji je upozoreno da je broj zaposlenih na određeno vrijeme dosegnu alarmantne razmjere – u zadnje vrijeme je broj radnika s ugovorima o radu na određeno vrijeme s 90 posto porastao na 93 posto.
Nastavi li se tako, doći će dan kada će sigurnost radnog mjesta biti nepoznanica a radnik će dolaziti kod poslodavca pitati "imate li danas posao za mene", rekla je pomoćnica predsjednika SMH-a za ekonomska pitanja Vesna Mlinarić.
SMH je također upozorio na hrvatski apsurd – danas su sigurnija radna mjesta kod stranih poslodavaca nego kod domaćih poduzetnika ili države.
Metalci ne podržavaju štrajk liječnika jer smatraju da je njihov sindikat "otišao predaleko" sa svojom akcijom. "Liječnička struka nije ugrožena, pa liječnici ne bi trebali štrajkati toliko dugo", kazao je Dragičević koji naglašava da se problemi u zdravstvu, koje je u velikim financijskim problemima, ne bi smjeli rješavati preko leđa pacijenata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu