Uprava Liburnia Riviera Hotela jučer je obavijestila Radničko vijeće kako se u razdoblju od 90 dana namjerava utvrditi prestanak potrebe rada za 87 radnika. Radničko vijeće s predsjednicom Mirjanom Mikleus, je takvu odluku odbilo na sastanku u Opatiji u kojemu su prisustvovali osim njih i predstavnici Uprave te sindikata, prenosi Novi list.
Igor Šehanović, predsjednik Uprave LRH, nadodao je kako Uprava neće odustati, već nastavlja zarctani proces reorganizacije unutar tvrtke.
Mirjana Mikleus, koja je između ostaloga i predsjednica sindikalne podružnice SIK-a, napominje kako nije krivnja zaposlenika što imaju manjak radnih sati, jer se Uprava povodila samo za učinkovitošću.
Kako će se osigurati otpremnine za radnike?
Mirjana Mikleus također postavlja pitanje od kojeg će se novca otplatiti otpremnina prema kolektivnom ugovoru. Jer za njih 140 je izdvojeno 15 milijuna kuna na bazi prodaje Ville Magnolije.
"Interesantan je podatak primjerice da je za 48 ljudi koji su na "otkaznoj list" u Cavtat hotelima osigurano 13, 5 milijuna kuna za otpremnine, a kako je u Opatiji tijekom ove godine otišlo njih preko 140 za koje je osigurana otpremnina u iznosu 15 milijuna kuna", kazala je za Novi list.
Sindikat će poduzeti sve da ospori višak radnika u LRH
Predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera (SIK) Bruno Bulić danas je najavio da će taj sindikat poduzeti sve zakonske aktivnosti kako bi osporio program zbrinjavanja viška radnika u Liburnia Riviera Hotelima d.d. (LRH), ističući da ne postoje zakonske pretpostavke za njegovu izradu te da će pozvati zavod za zapošljavanje da odbije taj program.
Zatražit ćemo od Državnog inspektorata i Ministarstva financija da preispitaju dosadašnje odluke o otkazu, tj. sporazumne raskide radnog odnosa u LRH, rekao je Bulić.
Bulić je to poručio s konferencije za novinare na kojoj se govorilo o najavljenu programu zbrinjavanja viška radnika i otpuštanju još oko 87 ljudi. Rekao je da Uprava LRH protivno naporima Vlade i bez opravdanih razloga radi na povećanju broja nezaposlenih, ocjenivši da je jučerašnji sastanak bio mučan i neugodan te da je poslodavac iz LRH u Opatiji uspio što nitko nije – stvoriti neprijateljsko okruženje.
Na jučerašnjem sastanku dvaju sindikata i Radničkog vijeća s predstavnicima LRH nije postignut dogovor, a LRH nije odstupio od programa zbrinjavanja 87 radnika.
Iz SIK-a ističu da LRH dobro posluje, da je povećao profit i nije u financijskim teškoćama i da nema razloga za viškove, nego da je riječ o gladi vlasnika za većom dobiti, te da očito nije bilo dovoljno što je broj zaposlenih od ulaska većinskog vlasnika, SN Holdinga, u LRH već prepolovljen. Sada su u LRH zaposlene 484 osobe.
Bulić je u nastavku apelirao na Vladu da razmisli kome će prodavati tvrtke te da ih ne prodaje onima koji će za godinu dana otpustiti polovinu radnika, odnosno da pri tome "zaobiđe" vlasnika LRH. Poručio je Vladi da za turizam ne izdaje ni jednu suglasnost za uvoz radne snage, a tvrtkama koje bi ih zatražile da se umjesto toga konsolidiraju, podignu kvalitetu, osiguraju dulju sezonu i posezonu.
Smatra da Vlada treba onemogućiti zahvate u prostoru, u kojemu kasnije neće gotovo nitko raditi i od kojeg imaju koristi samo građevinski lobiji, političari i posrednici.
Bulić očekuje da će se o problemu LRH očitovati i gradonačelnik Opatije, da će zauzeti politički stav i jasno poručiti takvim poslodavcima da od lokalnih jedinica ne očekuju ništa više od zakonom propisanoga.
Smatra da bi se i "ministar financija Slavko Linić trebao angažirati oko poslodavaca kojima je u mozgu samo profit, a ne ljudske sudbine, socijalna politika i stabilnost jedne države, kroz porezni sustav. Neka porez i davanja 'razbije', ovisno o broju dana kada je objekt otvoren, pa neka onome koji želi imati objekt otvoren tri mjeseca odredi trostruko veći porez nego onome koji radi cijelu godinu", predložio je Bulić.
Buić je još ocijenio da je slučaj LRH školski primjer kako se ne bi smjelo raditi u socijalnoj državi i školski primjer kako se radi u neoliberalnom kapitalizmu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu