Čelnici pet sindikalih središnjica zahvalili su danas ministru rada i mirovinskog sustava Mirandu Mrsiću na pozivu na sastanak tripartitne radne skupine za izradu Zakona o radu u ponedjeljak, 17. veljače, uz konstataciju da ga je uputio najmanje mjesec dana prekasno.
Upućivanjem Prijedloga u zakonodavnu proceduru Zakon je izašao izvan okvira radne skupine, jer više nije u Ministarstvu, već u Hrvatskom saboru, smatraju sindikalni čelnici predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel, predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević i predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš.
Navode kako su očekivali Mrsićev poziv od prosinca 2013. kada je privremeno zaustavio proces i Nacrt prijedloga Zakona povukao s dnevnog reda sjednice Vlade. Podsjećaju da je, objašnjavajući taj potez javnosti, Mrsić tada istaknuo kako je jedan od razloga i potreba za dodatnim konzultacijama sa socijalnim partnerima. I sindikalne su središnjice zatražile od predsjednika Vlade povlačenje Prijedloga Zakona iz procedure u Hrvatskom saboru i predložile da se u razumnom roku od 6 mjeseci naprave kvalitetne analize i na temelju njih provede argumentirana rasprava i pregovori. Još uvijek očekujemo njegov odgovor ili vaš poziv na sastanak znači povlačenje ZOR-a iz procedure, upitali su ministra Mrsića.
Nakon što je Vlada utvrdila Prijedlog i uputila ga Hrvatskom saboru, samo ga ona može povući, a što je uvjet našeg privremenog zaustavljanja niza započetih i/ili planiranih industrijskih akcija, uključujući generalni štrajk, kako smo naveli u pismu predsjedniku Vlade od 10. veljače, navode sindikalci. Dodaju da su odgovor na Mrsićev pozivi dostavili i predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću.
Navode da su više puta naglašavali neprihvatljivost pritiska kojemu su sindikati izloženi stavljanjem Prijedloga na dnevni red saborske sjednice, uz usmena obećanja kako će se nešto pokušati popraviti između prvog i drugog čitanja. Koncept Zakona, međutim, nemoguće je na taj način i u takvim uvjetima popraviti, smatraju sindikalni čelnici.
Pozitivnim ističu da je vrijeme koje su pritiskom dosad dobili dalo prigodu različitim društvenim skupinama, organizacijama i pojedincima da bolje upoznaju Prijedlog i sami odrade ono što je predlagatelj Zakona, Ministarstvo, bilo dužno, a nije učinilo – procjenu učinaka propisa.
Tek se sada počinju sagledavati pravi razmjeri posljedica toga zakonskog eksperimenta. Njime bi se, među ostalim, ozakonio 16-satni dnevni rad u više od 30 sektora te, u cilju popravljanja statistike, poticao sve više zapošljavanja radnika "na leasing", stvarao "klupu rezervnih igrača" za radnike koje će se pozivati da, kada stigne narudžba, dođu i odrade 12 ili 16 sati dnevno. Sve to vodi daljnjem smanjivanju i obezvrjeđivanju radničkih plaća, upozoravaju sindikalci.
Prijedlog Zakona dosad ste predstavljali kao lijek koji će hrvatskom gospodarstvu donijeti čudesno ozdravljenje, ali nigdje niste naveli njegove razorne društvene posljedice, navodi se u odgovoru sindikalaca Mrsiću i dodaje kako je dobro što je šira javnost upoznata sa sadržajem i mogućim posljedicama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu