Šibensko-kninska županija prva je u Hrvatskoj donijela Plan integralnog upravljanja obalnim područjem

Autor: Poslovni.hr , 28. travanj 2016. u 08:12
Foto: Press

Obalni plan Šibensko-kninske županije nije normativni plan, odnosno nema zakonsku osnovu. On spada u grupu indikativnih planova koji daju smjernice kako upravljati određenom problematikom i definiraju rješenja koja se potom trebaju ugrađivati u normativne planove.

Na jučer održanoj 19. sjednici Županijske skupštine vijećnici su donijeli zaključak o prihvaćanju Plana integralnog upravljanja obalnim područjem Šibensko-kninske županije.

U uvodnom dijelu župan Goran Pauk istaknuo je da je Plan izrađen s ciljem unaprjeđenja stanja okoliša i osiguravanja zdravog okoliša. Plan je vijećnicima prezentirala pročelnica Upravnog odjela za zaštitu okoliša i komunalne poslove Sanja Slavica Matešić.

„Obalni plan Šibensko-kninske županije nije normativni plan, odnosno nema zakonsku osnovu. On spada u grupu indikativnih planova koji daju smjernice kako upravljati određenom problematikom i definiraju rješenja koja se potom trebaju ugrađivati u normativne planove. Učinjen je vrlo inovativan i kreativan napor i ovo je prvi takav plan u Hrvatskoj, koji je ujedno i strateški dokument nužan za povlačenje sredstava iz EU fondova.“ –  objasnila je pročelnica Slavica-Matešić.

Šibensko-kninska županija prva je u Hrvatskoj donijela ovaj dokument, koji je proizišao iz međunarodnog Protokola o integralnom upravljanju obalnim područjem Mediterana koji je Hrvatska potpisala zajedno s devet zemalja i EU. Projekt je u cijelosti financirao Svjetski fond za okoliš (GEF), a vođen u sklopu Programa UN za okoliš provodio se u osam zemalja Sredozemlja kao dio projektnih aktivnosti Centra za regionalne aktivnosti Programa prioritetnih akcija (PAP/RAC) pri Mediteranskom akcijskom planu (MAP).

Obalni plan tiskan je na hrvatskom i engleskom jeziku. Tijekom 2,5 godine izrade uz sudjelovanje brojnih lokalnih službi i institucija koje su djelovanjem vezane uza obalno područje, iznjedrio je čitav niz mjera i prijedloga što bi se ubuduće trebalo raditi u prostoru da se ublaži neminovno djelovanje klimatskih promjena. Odnosi se to na kvalitetu izgrađenog okoliša, očuvanje krajobraznih vrijednosti, osiguranje racionalne potrošnje obalnog područja i jačanje sustava prostornog planiranja. Jedna od najvećih kvaliteta ovog dokumenta je to što je za svako naselje u županiji, s obzirom na posebnosti, donesen čitav niz mjera koje bi u budućnosti trebalo ispuniti da bi se posljedice klimatskih promjena maksimalno ublažile.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close