Šef Porezne otkrio alarmantan podatak: Ugostitelji varaju na računima. Zatvorili smo 9 objekata, većina je u Zagrebu

Autor: Poslovni.hr , 20. kolovoz 2024. u 09:13
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Objašnjavajući kako oni koji varaju to rade, Kutleša je istaknuo: Najčešće je neizdavanje računa u pitanju, često je ponuda u pitanju koja kasnije ne bude fiskalizirana što je najteži porezni prekršaj koji se sankcionira prekršajnim kaznama. Naravno, inspektori su na terenu pojačan pogotovo tijekom turističke sezone.

Inspekcijski nadzor Porezne uprave proveden je ovog ljeta, a tijekom pojačanih kontrola na Jadranu, ali i u Zagrebu, najviše prekršaja bilo je zbog neizdavanja računa. Nadzor je pokazao da čak 60 posto ugostitelja mulja s računima. Detalje akcije otkrio je ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša gostujući u RTL-u Danas.

Na pitanje na koji način nas sve varaju Kutleša je odgovorio:

 – Moram pojasniti ovih 60 posto. U RH postoji 96 tisuća obveznika fiskalizacije. Nakon analize rizika, mi prepoznajemo pet tisuća rizničnih poreznih obveznika, a kod 60 posto od tih 5 tisuća su se zapravo potvrdile neke nepravilnosti. Hoćemo reći, 97 posto i više legalno posluje u RH. Objašnjavajući kako oni koji varaju to rade, Kutleša je istaknuo: Najčešće je neizdavanje računa u pitanju, često je ponuda u pitanju koja kasnije ne bude fiskalizirana što je najteži porezni prekršaj koji se sankcionira prekršajnim kaznama. Naravno, inspektori su na terenu pojačan pogotovo tijekom turističke sezone.

Što je s onima koji izdaju račun, pa ga kasnije storniraju odnosno ponište? U principu taj račun nije niti izdan odnosno nije fiskaliziran. Ako nije prošao kroz fiskalizaciju taj račun je neispravan.

Je li to čest slučaj? Da, to je zapravo najčešći slučaj, najčešći prekršaj i najteži prekršaj.

Znamo da prvo ide novčano kažnjavanje, a onda je moguće i zatvaranje objekata – je li toga bilo?

Ove godine imali smo devet zatvaranja s tim da je to stvarno krajnja mjera – ako niti jedna druga mjera stvarno ne urodi plodom onda pečetiramo objekt iako nikoga ne želimo omogućiti da radi, ali želimo da poštuju postojeće propise. Većina toga je bila u Zagrebu, otkrio je Kutleša. 

Često smo svi mi čuli u ugostiteljskim objektima pitanje: Treba li vam račun? Što savjetujete građanima u takvim i sličnim situacijama? Što napraviti?

Ono što mi imamo i kroz ovu našu edukciju i kroz nagradni natječaj da osvijestimo naše građane da je potrebno uzimati račune kao i sve obveznike fiskalizacije da je obveza i potrebno izdavati račune. Treba uzeti svoj račun jer tako štitimo i druge porezne obveznike koji su lojalni odnosno koji izdaju račune u skladu sa zakonom.

Što s građanima koji zatraže a ne dobiju račun? Ugostitelj ga ne želi dati Što onda?

Mogu prijaviti kroz naše servise. Kroz servis pišite nam, mogu poslikati taj OIB i poslati. Naši inspektori sve to uzimaju i kreću na teren, poručio je Kutleša gostujući u RTL-u Danas.

Komentirajte prvi

New Report

Close