Otvarajući konferenciju „Energy Market Forum – između tržišta i sigurnosti“, posvećenu razvoju i liberalizaciji energetskog tržišta, a u organizaciji Poslovnog dnevnika u Zagrebu, glavni urednik Poslovnog dnevnika Mislav Šimatović istaknuo je kako su razvoj i liberalizacija tržišta energije najvažniji makroekonomski trend koji se dogodio u Hrvatskoj u posljednjih godinu dana.
Vrdoljak: Eventualna kupnja dionica Ine ne smije povećati javni dug
Hrvatska mora raditi na uspostavi novih plinskih dobavnih pravaca
„Tržište električne energije doživjelo je punu liberalizaciju koja je nakon industrijskih potrošača, zahvatila i kućanstva", rekao je Šimatović dodajući kako alternativni opskrbljivači danas drže više od 10 posto domaćeg tržišta električne energije, dok s druge strane potrošači plaćaju nižu cijenu. „Postavlja se pitanje je li takav sustav dugoročno održiv te jesu li opskrbljivači zadovoljni procesom, postojećom regulativom i reguliranom cijenom obveznog otkupa energije iz obnovljivih izvora", rekao je.
Govoreći o liberalizaciji tržišta električne energije u svom uvodnom izlaganju ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak naglasio je kako i dalje preostaju brojni regulatorni i organizacijski izazovi u razvoju liberalizacije tržišta. Ministar je naglasio kako su sigurna isporuka i konkurentna cijena cilj u regulativi za električnu energiju.
Istaknuo je kako zahvaljujući projektu poput LNG terminala, Hrvatska postaje ozbiljan faktor u energetici, ne samo na regionalnom već i na europskom nivou. „Jedan od ciljeva Hrvatske je da zajedno s partnerima utječe na buduća tržišta ove regije“, rekao je. Ministar je također istaknuo da će „do 2020. godine Hrvatska zadovoljiti sve preuzete europske smjernice o proizvodnji 20 posto električne energije iz obnovljivih izvora“.
Sudionicima konferencije također se obratio predsjednik Marubeni Europower Ltd.-a Hiroshi Tachigami koji je ukratko prezentirao trenutna ulaganja ove tvrtke u svijetu te je izrazio spremnost za ulaganje u Hrvatsku. Istaknuo je kako će ulaganje Marubeni tvrtke u Hrvatsku povući i ostale japanske investitore. Marubeni je na čelu konzorcija koji je dao najbolju ponudu za strateškog partnera HEP-a za projekt termoelektrane Plomin C.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.prosvjed-zelene-akcije-i-greenpeacea-protiv-plomina
‘Marubeni, dalje ruke od Plomina’
Aktivisti Greenpeacea izvjesili su veliki transparent s natpisom’ Marubeni hands off Plomin’ (‘Marubeni, dalje ruke od Plomina!’) čime su predstavniku te japanske korporacije koji sudjeluje na konferenciji poručili kako njihova investicija nije dobrodošla
http://www.vecernji.hr/hrvatska/prosvjed-zelene-akcije-i-greenpeacea-protiv-plomina-c-969942
Postali smo ozbiljan faktor za ustanovu zatvorenog tipa.
Ma di je to pojeftinila struja i gorivo u Hrvatskoj nakon liberalizacije?
Možda u Sloveniji.
Uključite se u raspravu