Građanima često treba pravna pomoć kako bi iskoristili institut besplatne pravne pomoći, ustvrdio je danas SDSS-ov Mile Horvat priključivši se tako nizu zastupnika i saborskih klubova koji drže da je sustav besplatne pravne pomoći presložen za korisnike te da treba učiniti sve kako bi se ta pomoć približila najpotrebitijima zbog kojih je i stvorena.
Horvatu su sporni imovinski kriteriji jer, kako je rekao, primjerice oni koji su bez primanja ali imaju nešto malo naslijeđene zemlje ne mogu koristiti besplatnu pravnu pomoć.
U raspravi o izvješću o provedbi Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći za prošlu godinu Horvat je izrazio bojazan kako bi taj vrijedan institut mogao biti doveden u pitanje obzirom da je 2009. za njega izdvojeno 8,5 milijuna, a lani 1,26 milijuna kuna.
Da zakon treba mijenjati upozorio je i Laburist Zlatko Tušak rekavši kako je nužno ukinuti restriktivne kriterije. Njegov stranački kolega Branko Vukšić napomenuo je kako u BiH koja ima niži standard od Hrvatske za besplatnu se pravnu pomoć izdvaja 600 tisuća eura.
„U Hrvatskoj je na žalost jedino što je na europskoj razini – a to je donošenje zakona“, ustvrdio je Vukšić.
Najpotrebitiji često i ne znaju da imaju neka prava, zato treba naći način da ih se s njima upozna, kaže Ana Lovrin (HDZ) koja simptomatičnim drži da građani uglavnom koriste sekundarnu pomoć, odnosno zastupanje pred sudovima
Na tu činjenicu upozorava i Klub SDP-a, nezadovoljan što u protekle četiri godine nije prepoznat potencijal dviju pravnih klinika koje djeluju pri pravnim fakultetima u Zagrebu i Splitu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu