Sastančili rijetko, no prodali udjele u 70 tvrtki, najbolje preko ZSE

Autor: Marija Brnić , 20. svibanj 2013. u 22:00
Rezultati AUDIO-a

Preko burze su prodali dionice u 47 tvrtki: najviše su zaradili prodajom ENT-a i Adris grupe.

U posljednje vrijeme Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) izložena je oštrim kritikama Vlade zbog rezultata, no iz podataka o aktivnostima u 2012. kojima raspolaže Poslovni dnevnik može se zaključiti da je naslabija karika u sustavu upravljanja Upravno vijeće Agencije.

To tijelo što donosi odluke, a koje čine upravo predstavnici Vlade, sastalo se lani samo šest puta. U prethodnoj godini, u kojoj je AUDIO djelovao tek devet mjeseci, Upravno je vijeće održalo 17 sjednica. No, unatoč sporom tempu donošenja odluka, AUDIO bilježi više realiziranih poslova prodaje. Iz svog portfelja prodao je udjele i dionice u 70 poduzeća, što mu je donijelo prihod od 82,4 milijuna kuna. Najboljim se modelom pokazala prodaja dionica putem Zagrebačke burze, dok je nekoć najzastupljeniji model prodaje putem javnog prikupljanja ponuda za većinske udjele završio bez ikakva rezultata. Ponuđeno je bilo, naime, 11 poduzeća u većinskom vlasništvu države, no postupci su uglavnom završili bez obvezujućih ponuda. Nuđeni su, primjerice, slatinski Agroduhan, Badel 1862, Meiso Goričan, Uljanik TESU, Bizovačke Toplice ili splitska Dalma, a za neke je, poput dubrovačkih hotela Maestral, postupak obustavljen. Od postupaka prodaje po posebnim uvjetima koje provodi po odluci Vlade AUDIO, pak, bilježi prihod samo od prodaje dionica radnicima u pulskom Uljaniku, gotovo 40 milijuna kuna.

Prodaju dionica na ZSE AUDIO je, pak, odradio putem ovlaštenog brokera Hypo Alpe-Adria Bank, a tijekom godine ponuđene su bile dionice u 67 poduzeća. Kupca su našli za većinu, točnije za 47 dioničkih paketa, uz ostvarenih 15 milijuna kuna prihoda. Najviše je pritom AUDIO-u donijela prodaja 3096 dionica zagrebačkoga Ericsson Nikola Tesle, kojima se prikupilo 3,74 milijuna kuna, te rovinjske Adris grupe, za čijih je devet tisuća dionica AUDIO ostvario 1,99 milijuna kuna prihoda.Najveći broj udjela u 75 poduzeća AUDIO je pak nudio kroz javnu dražbu, no prodano ih je u samo 11, a postignuta cijena od pet milijuna kuna bila je 55 posto ispod nominalne vrijednosti.Lani je AUDIO krenuo i s prihvaćanjem ponuda za preuzimanje. Zaprimio ih je četiri, a prihvatio tri i uprihodio 11,4 milijuna kuna. Bile su to ponude za dionice umaškoga Istraturista i hotele Excelsior i Bellevue, dok na četvrtu ponudu, onu za splitski Koteks, zbog rezervacija, nije mogao pozitivno odgovoriti. Gotovo identičan prihod od 11 milijuna kuna postignut je i otpremninama u pet istiskivanja manjinskih dioničara, što je AUDIO prošao u Belišću, Chromosu, Unijapapiru, Jadrankomercu i Hotelu Lapad. 

Povećali prihode

Od dividendi 1,6 milijuna kuna
Značajan pomak lani AUDIO bilježi u prihodima od dividendi. Prikupljeno je 1,6 milijuna kuna, što je čak pet puta veći iznos nego godinu ranije. Naplata je, inače, ostvarena uvelike zahvaljujući ovrhama za ranije neisplaćene dobiti, a novac ne ostaje na raspolaganju Agenciji, nego se prema odluci Ministarstva financija prelijeva u državni proračun.

Otvoren 41 stečaj, šest predstečajnih postupaka 
Stečajni procesi lani su otvoreni nad 41 poduzećem iz državnog portfelja, što je u odnosu na prethodnu godinu porast od 52 posto. Osim stečajeva, za šest je tvrtki iz portfelja Agencije otvoren i predstečajni postupak.

Komentirajte prvi

New Report

Close