S nagodbama pažljivo, EU ne zna za zastare!

Autor: Božica Babić , 12. prosinac 2012. u 19:00
Olgica Spevec upozorila da bi otpisivanje dugova za nekoliko godina doći na otplatu

Otpiše li država ili HEP dužniku dug u većem omjeru nego ostali vjerovnici, izgledno uplitanje EK, kažu u Antimonopolskoj agenciji.

Predstečajne nagodbe državu i sve tvrtke koje drži u portfelju stavlja pred veliku kušnju, u pregovorima o spašavanju poduzetnika moraju nastupati oprezno držeći se kriterija privatnih vjerovnika. Otpiše li država ili možda HEP dužniku, radi spašavanja radnih mjesta, dug u većem omjeru nego ostali vjerovnici vrlo je izgledno uplitanje Europske komisije koja odluku može osporiti i tražiti povratak novca nakon deset i više godina, upozorila je u uotrak Olgica Spevec, predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja ističući da za takve 'kaznene' odluke nema zastare. Regulatorna agencija EK za tržišno natjecanje krajem studenoga otvorila je postupak za slovenski Adria Airways za potpore iz 2007-2011. godine, a već prije je zatražila povrat 10 milijuna eura danih Elanu 2008. Predstavljajući izvješće AZTN-a o državnim potporama za 2011. Spevec je izdvojila podatak da je Europska unija 2010. kroz horizontalne potpore dala 51,9 milijardi eura što je 85 posto od ukupnih potpora, a Hrvatska tek 21,9 posto ili 1,16 milijardi kuna da bi lani taj iznos povećala na 26 posto, odnosno 1,27 milijardi kuna.

Unija potiče uspješne
Na razini EU, navela je, potpore se daju konkurentnim, izvozno orijentiranim proizvodnjama koje nose razvoj gospodarstva, poduzetnici s projektima restrukturiranja usmjeravaju se na bankarski sektor, a u Hrvatskoj je i dalje evidentnije spašavanje gubitaša. Ukupne državne potpore u 2011. iznosile su devet milijardi kuna, od toga je u poljoprivredi završilo 4,13 milijarde kuna, industriji i uslugama 4,88 milijardi. Na istraživanje, razvoj i inovacije lani je potrošeno 125,6 milijuna kuna što je svega 2,6 posto od potpora danih za industrijsko-uslužni sektor dok EU za tu namjenu izdvaja 18 posto.

Nebriga za ekologiju
Još poraznija je slika kod zaštite okoliša i uštede energije, lanjske potpore iznosile su 26,8 milijuna kuna što je tek 0,5 posto od potpora za industriju i usluge, paralelno EU za okoliš i štedljiviju energiju izdvaja 24 posto.

RTV pristojba

Ako se mijenja model, treba pitati Bruxelles

Pristojba RTV u kategoriji je zatečenih potpora pa svaka buduća iizmjena zahtijeva prethodnu suglasnost EK, kazala je Olgica Spevec podsjetivši da svaka članica može samostalno skrojiti model, no za njegovu provedbu mora dobiti zeleno Bruxellesa. Neke države nemaju pristojbu već javne medijske sadržaje financiraju iz proračuna, Njemačka upravo mijenja model i od 2013. u cijenu pristojbe ulazi i usluga Interneta, navela je iznoseći da će tehnološki aspekti ubuduće imati sve snažniji utjecaj.        

Komentari (1)
Pogledajte sve

Toliko o samostalnosti. Pitaj šefa, da li može?

New Report

Close