Reformist Petar Baranović predstavio je u petak novinarima prijedlog Zakona o građanskoj energiji iz sunčanih energana, koji bi omogućio građanima uključivanje u proizvodnju električne energije za osobne potrebe, pozivajući sve političke opcije u Saboru da se pridruže reformistima kao supredlagači tog zakona.
"Ovaj zakon hrvatskim građanima daje mogućnost da se uključe u proizvodnju električne energije i to na taj način da mogu proizvoditi za osobne potrebe onu snagu električne energije kolika je ugovorena snaga priključka njihovog domaćinstva, odnosno njih kao potrošača na električnu mrežu", rekao je Baranović na konferenciji za novinare u Saboru.
Istaknuo je kako bi se ovim zakonom po prvi put u Hrvatskoj pojavila kategorija potrošač-proizvođač. Sve ekonomske analize već sada, tvrdi, pokazuju višestruku isplativost takvog ulaganja za građane u predviđenom razdoblju eksploatacije od minimalno 20 godina.
Zakon je, ističe, u cijelosti usklađen s nacionalnom i europskom legislativom. "Osim samih socijalnih učinaka na građane i njihove obitelji, zakon doprinosi i zapošljavanju", tvrdi Baranović. Dodaje kako bi se, prema grubim procjenama, u narednih nekoliko godina moglo u području proizvodnje opreme, montiranja i održavanja zaposliti oko 1.500 radnika.
Ciljevi koje ovaj zakon pruža na korist su svim hrvatskim građanima te pozivamo sve političke opcije da postignu konsenzus i da se priključe kao supredlagatelji ovog zakonskog prijedloga u Hrvatskom saboru, poručuju reformisti.
"Naziv zakona možda je čudan, ali suština mu je primjenjiva i od velike je koristi za hrvatske građane te za ostvarenje ciljeva koje si je Hrvatska zadala u okviru akcijskog plana koji je 2013. donijela vlada", pojasnio je Baranović.
Hrvatska je, podsjeća, prihvatila obvezu prema Europskoj komisiji da do 2020. ostvari planirani udio proizvodnje energije iz obnovljivih izvora. Ovaj zakon svojim sadržajem dodatno i potpuno osigurava realizaciju zadanih ciljeva iz Strategije, ustvrdio je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Solarne elektrane za smanjenje vlastite potrošnje rade se već najmanje dvije godine.Postoji i definiran naziv HEP-a – kupac sa vlastitom elektranom za smanjenje vlastite potrošnje. Tvrtka Struja iz prirode iz Zagreba ima nekoliko projekta ovog tipa sa ugovorima o otkupu sporadičnog viška energije koji se predaje u mrežu te ga HEP trgovina otkupljuje po cijeni od 0,35 HRK / kWh sa PDV-om. Pozdravljamo što netko razmišlja o ovoj vrsti solarnih elektrana jer su isplative u manje od 10 godina bez HROTE i komplicirane državne administracije. Ono što predstavlja problem je cijena priključenja SE koju naplaćuje HEP koja se kreće i do 15.000 HRK + mjerenja kvalitete električne energije bez obzira na malu snagu elektrane. Za potrebe kućanstva dovoljne su elektrane snage od 2-5 kW za mjesečni trošak struje od 1000 HRK. Sama cijena troškova priključenja višestruko povećava povrat investiciji iako je svaki vlasnik objekta već jednom platio priključak. Također postoji alternativno rješenje SIP Solarne elektrane sa kontroliranom proizvodnjom koja ne predaje višak energije u mrežu čime se drastično smanjuje investicija i povećava isplativost. SIP elektrane praktično imaju pametno upravljanje te nude mogućnost korištenja viška energije za automatski pogon određene opreme. Također na ovaj način ne postoji potreba za dodatnim radovima na mreži opskrbljivača jer se sva energija troši na objektu.
[emo_palacg]
Solarne elektrane za smanjenje vlastite potrošnje rade se već najmanje dvije godine.Postoji i definiran naziv HEP-a – kupac sa vlastitom elektranom za smanjenje vlastite potrošnje. Tvrtka Struja iz prirode iz Zagreba ima nekoliko projekta ovog tipa sa ugovorima o otkupu sporadičnog viška energije koji se predaje u mrežu te ga HEP trgovina otkupljuje po cijeni od 0,35 HRK / kWh sa PDV-om. Pozdravljamo što netko razmišlja o ovoj vrsti solarnih elektrana jer su isplative u manje od 10 godina bez HROTE i komplicirane državne administracije. Ono što predstavlja problem je cijena priključenja SE koju naplaćuje HEP koja se kreće i do 15.000 HRK + mjerenja kvalitete električne energije bez obzira na malu snagu elektrane. Za potrebe kućanstva dovoljne su elektrane snage od 2-5 kW za mjesečni trošak struje od 1000 HRK. Sama cijena troškova priključenja višestruko povećava povrat investiciji iako je svaki vlasnik objekta već jednom platio priključak. Također postoji alternativno rješenje SIP Solarne elektrane sa kontroliranom proizvodnjom koja ne predaje višak energije u mrežu čime se drastično smanjuje investicija i povećava isplativost. SIP elektrane praktično imaju pametno upravljanje te nude mogućnost korištenja viška energije za automatski pogon određene opreme. Također na ovaj način ne postoji potreba za dodatnim radovima na mreži opskrbljivača jer se sva energija troši na objektu.
Uključite se u raspravu