RBS savjetuje svoje klijente da se pripreme na “kataklizmičku godinu” i deflatornu krizu

Autor: Poslovni.hr/H , 12. siječanj 2016. u 10:49
Foto: Thinkstock

Šef RBS-a za kredite Andrew Roberts kaže da se globalna trgovina i krediti smanjuju, što je gadan koktel za korporativne bilance i zarade po dionicama. To je posebno loše, s obzirom da je globalni dug dosegnuo rekordne razine.

Analitičari Royal Bank of Scotland (RBS) savjetuju svojim klijentima da se pripreme za "kataklizmičku godinu" i globalnu deflatornu krizu jer smatraju da bi cijene na glavnim tržištima dionica mogle pasti između 10 i 20 posto, a cijene nafte na 16 dolara za barel.

Kreditni tim banke ističe da tržišta šalju stresna upozorenja slična onima u mjesecima prije krize banke Lehman Brothers 2008. godine. "Prodajte sve osim visoko kvalitetnih obveznica. Riječ je o povratu kapitala, a ne o povratu na kapital. U prepunoj dvorani, izlazna vrata su mala", navode analitičari RBS-a u bilješci klijentima.
Šef RBS-a za kredite Andrew Roberts kaže da se globalna trgovina i krediti smanjuju, što je gadan koktel za korporativne bilance i zarade po dionicama. To je posebno loše, s obzirom da je globalni dug dosegnuo rekordne razine.

"Kina je pokrenula veliku korekciju i to se pretvara u grudu snijega. Dionice i krediti postali su vrlo opasni,  a mi smo se u posljednje dvije godine tek jedva počeli oporavljati", kaže Roberts .
Očekuje da će cijene dionica na Wall Streetu i u Europi pasti za 10 do 20 posto, uz još izraženije slabljenje britanskog FTSE 100 indeksa, s obzirom na njegovu veliku izloženost energetskim i rudarskim kompanijama. 
"London je ranjiv na negativan šok.  Svi ti ljudi koji su uložili u naftne i rudarske kompanije misleći da su im dividende sigurne otkrit će da one uopće nisu sigurne", kaže Roberts.
Cijene nafte na londonskom tržištu nastavit će padati nakon što su probile ključnu tehničku razinu od 34,4 dolara, tvrde analitičari RBS-a.
Dodaju da silazni trend i Fibonaccijevi signali upućuju na razinu od 16 dolara za barel, razinu koja je posljednji put zabilježena 1999. godine tijekom krize u istočnoj Aziji.
Banka navodi da je paralizirana Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) nesposobna reagirati na produbljivanje usporavanja rasta gospodarstva u Aziji, trenutno ključnoj regiji za globalnu potražnju za naftom.
Banka Morgan Stanley također je snizila prognozu za naftu, upozoravajući da bi cijene na londonskom tržištu mogle pasti na 20 dolara, ako dolar nastavi jačati. Tvrdi da su cijene nafte intenzivno pod utjecajem kretanja dolara.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Kako razumjeti ove apokaliptične najave bankara? Možda između ostalog i kao: Investirani kapital u dionice,korporativne obveznice, razne financijske derivate, sve odmah prodajte, jer ne „radi se o povratu na kapital“ radi se o tome da jednostavno spasite i povratite uloženi „kapital“!!! I sad, gdje sa tim kapitalom? Naravno ne u svoje sefove. Možda mali dio, a ostalo u banke kao najbolje i najsigurnije sefove. Međutim, spremite se na negativne kamate!!! Mora se platiti „skladištenje i čuvanje novca“!!!!
Godina 2016, kako piše Bogomir Kovač, poznati slovenski ekonomist, je “ godina izgubljenih iluzija“!!! Ne samo da su se „izgubile iluzije“ nego je godina u kojoj „ Povjerenje u politiku opasno pada, a bez političke legitimnosti ,ekonomska su uređenja nestabilna, a tržišni procesi volatilni“.
U svemu ovome, u bankama su otvorena vrata sefova za skladištenje kapitala koji ste povratili i spremljeni računi za skladištenje kapitala!!!!

Istina da je barel nafte u ovoj godini pao već za -10 % , a i naša Kukuriku ZSE burza u ovih par dana već za -4 % nadam se da će s novom Hrvatskom Domoljubnom-MOST Vladom u Hrvatskoj granuti sunce i krenuti optimizam , oporavak gospodarstva , smanjenje poreza , prestanak bjesomučnog zaduživanja , investicije…

New Report

Close