Autor: RBA Infospot
Konačni podaci DZS-a potvrdili su prvu procjenu realnog godišnjeg pada BDP-a u trećem tromjesečju ove godine od 0,6%. To je osmo uzastopno tromjesečje godišnjih stopa pada, no intenzitet je nešto blaži nego u drugom tromjesečju (-0,7%).
Promatrajući prema sastavnicama BDP-a pad u trećem tromjesečju rezultat je negativnog doprinosa neto izvoza i državne potrošnje, dok su ostale sastavnice potrošnje zabilježile godišnje stope rasta, sto je u skladu s našim očekivanjima. Izvoz roba i usluga pao je za 1,3%. Negativan utjecaj izlaska iz CEFTE na neto izvoz roba i usluga te pad robnog izvoza za 3,9% godišnje djelomično je ublažen izvozom usluga (turizam) i padom uvoza roba i usluga (-1,6% godišnje). Smanjenje rashoda opće države u trećem tromjesečju upućivalo je na negativan doprinos državne potrošnje sto je i potvrđeno godišnjim padom od 0,9%. Međutim, značajnije strukturne promjene nismo vidjeli iako su reforme u javnom sektoru neophodne za privlačenje privatnih investicija i niže premije rizika. S druge strane, i drugo tromjesečje za redom investicije su u pozitivnom teritoriju uz blagi rast od 0,3% godišnje. Tome je vjerojatno pridonijela investicijska aktivnost države s obzirom na to da podaci iz privatnog sektora upućuju na nastavak negativnih kretanja (pad obujma industrijske proizvodnje i obujma graševinskih radova). S obzirom na rast prometa od trgovine na malo u trećem tromjesečju (prvenstveno podržan uspješnom turističkom sezonom odnosno rastom ukupnog broja noćenja stranih turista i većim prihodima od turizma na godišnjoj razini) očekivan je bio i rast konačne potrošnje kućanstava (+0,2% godišnje). Međutim, pozitivan doprinos domaće potražnje vjerojatno je izostao s obzirom na rast nezaposlenosti te pad zaposlenosti i raspoloživog dohotka kućanstva.
Prema prvim pokazateljima, i u posljednjem ovogodišnjem tromjesečju očekujemo nastavak pada gospodarstva. Pad BDP-a za cijelu godinu očekujemo na razini od 1,0%, sto predstavlja nastavak krize i petu godinu za redom. S obzirom na to da zamjetnije strukturne reforme i dalje nedostaju, značajniji oporavak ne treba očekivati ni u godini pred nama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu