Prema prvoj procjeni DZS-a, bruto domaći proizvod je u trećem tromjesečju ove godine zabilježio realan pad od 1,9% u odnosu na isto tromjesečje prošle godine (u kojem je gospodarstvo ostvarilo rast od 0,8% godišnje), što je nešto snažniji pad nego što su analitičari RBA banke očekivali. Tako je gospodarska aktivnost i četvrto tromjesečje za redom u negativnom teritoriju.
Evo što analitičari RBA banke kažu o padu BDP-a:
Iako podaci po sastavnicama potrošnje još uvijek nisu poznati (konačni podaci najavljeni su za 20. prosinca), ekonomski pokazatelji za spomenuto tromjesečje upućuju na negativan doprinos svih sastavnica osim neto izvoza roba i usluga.
Osobna potrošnja opterećena je vrlo slabim i iscrpljenim tržištem rada koji se očituje u ubrzanju godišnjeg rasta nezaposlenosti, kontinuiranim padom zaposlenosti (-1,3% godišnje) ali i u nastavku pada realnih plaća (-2,9% godišnje) i raspoloživog dohotka. Potrošački pesimizam ponovno je porastao a blago dinamiziranje trgovinske djelatnosti u odnosu na drugo tromjesečje može se pripisati dobroj turističkoj sezoni (rast noćenja od 4,8% godišnje) i potrošnji turista. Unatoč nominalnom rastu državne potrošnje na što upućuju rashodi poslovanja u trećem tromjesečju, ona će ipak zabilježiti negativnu realnu stopu uslijed snažnijih inflatornih pritisaka. Investicije su još uvijek u dubokoj recesiji. Građevinska aktivnost nastavila se smanjivati na što upućuje daljnji pad u građevinarstvu (-1,5% godišnje), a izgledan je i podbačaj investicija javnih poduzeća. S druge strane, unatoč padu izvoza roba priljevi od usluga će doprinijeti ublažavanju negativnih trendova, a i realni uvoz roba i usluga zasigurno je pao snažnije od izvoza. Posljedično očekujemo pozitivan doprinos inozemne potražnje.
Pad BDP-a za cijelu godinu očekujemo na razini -1,8%, što predstavlja nastavak krize i četvrtu godinu za redom.
Očekivanja pozitivnih rezultata u trećem tromjesečju mogla bi biti umanjena nepovoljnim vremenskim prilikama (suša), koja će zasigurno utjecati na poljoprivredu, prehrambenu industriju i energetsku bilancu. Osim toga, treba pričekati i konačne podatke o ostvarenim prihodima od turizma. Do kraja godine zasigurno ne očekujemo oporavak domaće potražnje, a s obzirom na slabe pokazatelje iz Europske unije, ni inozemna potražnja se ne bi trebala oporaviti. S obzirom da još uvijek ne vidimo značajniji zamah investicija, u ovoj godini ne očekujemo niti njihov pozitivan doprinos.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U Hrvatskoj se ne isplati raditi .
Najbolje je čekati na Burzi da se zaposlite u Javnom sektoru , na Državnim Jaslama . Ili da danima pohađate razne doktore i skupljajte liječničku dokumentaciju te tražite penziju .
Iako ste mladi imate veliku šanšu da dobijete mirovinu .
Mnogima je to uspjelo već u tridesetm godinama .
Ljudi su racionalni i ulažu trud tamo gdje je najisplativije .
Glupo je raditi u Realnom sektoru samo za poreze ,doprinose i ostale štibre i harače !
Porez kojim su oporezivani poduzetnici iz Realnog sektora :
25 % PDV na razliku u cjeni
20 % porez na dobit
12 % porez
18 % prirez u Zgb
i sada kada idete kupiti Mercedes platite opet porez 14 %
pa onda 10 % carina
pa na sve to opet PDV 25 %
pa porez na auto godišnje
pa cestarine
pa porez na osiguranje
pa porez na tehnički i regitraciju
pa porez na svaku litru benzina
i t.d…..
nema kaja oporezivanju
gospodarstvo su uništili največim porezima na svjetu !
Kako ćete prepoznati Vladu koja će izvući Hrvatsku iz krize ?
Smanjit će sve poreze Realnom sektoru 50 %
Dobro , ne morate kupiti Mercedes , kupite dionice .
I na dionice od dividende ćete platiti porez 12 % i prirez 18 % Zgb.
Ili kupite nekretninu ?
Opet ćete morati platiti porez kod kupnje i svake godine ćete plaćati porez na imovinu .
U Hrvatskoj se najviše isplati ne raditi .
A ako imate kaku lovu odmah ju potrošite na hranu i piće , sve pojedite , popijte i poserite pa vam nemogu ništa uzeti !
Ito nije kraj deranju kože porezima od ovih Gulikoža :
Kad jednog dana otegnete papke ,
vaši će dragi nasljednici morati platiti porez na ostavljenu im imovinu ,
na vaš dom ,
na vašu vikendicu ,
na vaš auto ,
na vašu tvrtku ,
na vaš obrt ,
na vašu grobnicu…..
Ni to neće biti kraj oporezovanju !
Vaši će nasljednici opet morati plaćati porez na nasljeđenu imovinu !
Mida:
da dopunim sliku ;
1. akontacija poreza na dobit za narednu godinu
2. davanja na plaću 100%
3. komunalni troškovi ( slivne vode, zaštite svega mogućeg, spomenička renta, prićuva, komunalne naknade…. )
4. troškovi registracije vozila i troškovi održavanja i korištenja, a koji su na neto cijenu opterečeni spiralno gornjim redosljedom 80%
5. komunikacije na neto trošak 100% naknada i poreza
6. obvezan mito za normalne i zakonske usluge ili razmatranje tvoje ponude uopće
Kada sve zbrojiš dobije 100% od dobiti. Ako nema dobiti onda je gubitak.
država je zadržala svu gomilu SFRJ administracije. Zadržala je i SFRJ porezne zakone i razne dopune i akte državnih nameta.
U zemlji slobodnog tržišta, demokratskog uređenja sa SFRJ poreznim zakonima je prava drama aspurda i nespojivih mogućnosti.
Porezni zakon i kao takvo cijelo društveno uređenje SFRJ-a koji mi danas koristimo samo umjesto Dinara nam piše Kuna i umjesto SFRJ piše RH u poreznom zakonu, imalo je smisla u SFRJ.
Naime taj zakon je SFRJ jamčio destimuliranje privatnog sektora i ostavio mogućnost klasičnog uništenja bilo koga koje iskako iz “Svi za jednoga, jedan za sve “.
Danas koristimo isti zakon bez ideje i cilja, a više neznam dali je Vlast blesava i to ne vidi ili namjerno opstruiraju tu činjenicu radi lakog manipuliranja privatnog sektora.
Pitam se tko ima koristi od toga ?
Država ? Nema
Privatni sektor ? Nema
Državni i javni djelatnici ? IMAJU
Istina može biti samo jedna !
(cenzurirao g.Vjeko)
Uključite se u raspravu