Hrvatsko gospodarstvo poraslo je u četvrtom tromjesečju prošle godine za 2% na godišnjoj razini, što je znatno sporije nego u prethodnom kvartalu i manje nego što se očekivalo.
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u posljednjem lanjskom kvartalu porastao 2% u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije. To je već 14. tromjesečje zaredom kako BDP raste, ali sporije nego u prethodnom, kada je gospodarstvo ojačalo 3,3%, što je pak manje od očekivanja.
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u srijedu prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u posljednjem lanjskom kvartalu porastao 2 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije.
To je već 14. tromjesečje zaredom kako BDP raste, ali sporije nego u prethodnom, kada je gospodarstvo ojačalo 3,3 posto.
Prva procjena pokazuje da je #BDP u 2017. realno veći za 2,8% u odnosu na 2016. https://t.co/v0k0lIAFTv pic.twitter.com/iiuoDnFI1d
— StatistikaHR (@StatistikaHR) February 28, 2018
To je i manje od očekivanja. Osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivali su u prosjeku da je gospodarstvo poraslo za 2,7 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene rasta kretale su se od 2,1 do 3,2 posto.
Najveći pozitivni doprinos BDP-u u četvrtom lanjskom tromjesečju ostvaren je rastom izdataka za konačnu potrošnju kućanstava. Doprinos domaće potražnje bio je pozitivan, dok je doprinos inozemne potražnje bio negativan.
Prema sezonski prilagođenim podacima, BDP je u četvrtom tromjesečju ojačao za 0,1 posto u odnosu na prethodni kvartal, dok je u odnosu na četvrto tromjesečje 2016. porastao za 2,2 posto.
U cijeloj 2017. godini hrvatsko gospodarstvo poraslo je 2,8 posto, sporije u odnosu na 3,2-postotni rast u 2016.
U susjedstvu je bolja situacija
U zadnjem lanjskom tromjesečju desezonirani BDP u Sloveniji je porastao za 2 posto u odnosu na treće tromjesečje, dok je u odnosu na zadnje tromjesečje 2016. bio veći za 6,2 posto.
Stopa gospodarskog rasta Slovenije u cijeloj 2017. godini od 5 posto bila je najveća od početka oporavka nakon ekonomske krize te dvostruko veća od prosječnog rasta u EU-u i eurozoni. Usporedbe radi, u 2016. stopa rasta slovenskog BDP-a bila je 3,1 posto.
U EU je u posljednjem lanjskom tromjesečju prosječan rast BDP-a na kvartalnoj razini iznosio 0,6, a na godišnjoj za 2,6 posto.
Izražena u tekućim cijenama, vrijednost slovenskog BDP-a lani je dosegnula 43,3 milijarde eura, što je 7,1 posto više nego u 2016., a realno već spomenutih 5 posto.
Za ovu godinu analitičari očekuju nešto umjereniji rast slovenskog gospodarstva, od oko 4 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Potrošnja je okosnica tog rasta. Dok je ta potrošnja, dobro je. Jednim dijelom je iz plaća, kad bi još zaposlili umirovljenike, ta potrošnja bi se i povećala. Potrošnja će uvijek neka vrsta stabilnosti, neće toliko rasti, ali ako turizam raste i broj zaposlenih kroz umirovljenike, imat ćemo rast gospodarstva još nekoliko godina. Zatvorimo li brodogradilišta bit će to udar na izvoz. Potezi oko Agrokora bili su pametni i dobri jer je dobar dio izvoza prehrambena i prerađivačka industrija. Ipak, izvozimo puno sirovina, što nije dobro jer nema investicija. S druge strane javna poduzeća nisu investitori, nema u HEP-u, INA-i i vodoprivredi ulaganja. Najveća ulaganja su u turizam
U sklopu SFRJ, Hrvatska je ostvarila je najviše stope rasta BDP-a u svojoj novijoj povijesti – od 1952. do 1965. godišnje čak 9,5 posto
To Hdz samo naprijed a Htvatska unazad
A da nemamo turizma odavno bi bili iza bosne,
Kak to misliš? Pa svi Bosanci su i došli u Hrvatsku. Na glavna mjesta.
Zato Bosna i napreduje, a mi naglo nazadujemo.
Uključite se u raspravu