Mirela Rašić iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj istaknula je danas kako je okoliš osobito važno pitanje te je u tom smislu i podrška zakonodavnim rješenjima na razini Europe, strategija postoji i resursi su spremni, ali je na zajednicama, gradovima i građanima da iskoriste golemi potencijal koji stoji na raspolaganju.
"U programskom razdoblju 2014. – 2020. ukupno je predviđeno oko 23 milijarde eura za projekte u području održive energije Europske unije, a po prvi puta za zelenu infrastrukturu – pod stavkom financiranje ruralnog razvoja, pet posto resursa namijenjeno je 'integriranim, održivim mjerama urbanog razvoja' čime se može financirati zelena infrastruktura.
Također, prilike postoje unutar Zajedničke poljoprivredne politike, socijalnih fondova te programa LIFE", istaknula je Rašić na završnoj konferenciji "Energija i zaštita okoliša – ususret održivoj budućnosti" projekta RE-SEEties koji se provodio dvije godine u okviru programa suradnje Jugoistočne Europe. U projektu je sudjelovalo osam zemalja, među njima i Hrvatska, s glavnim predstavnikom Ivanić-Gradom, uz potporu Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske.
Rašić je rekla kako se prema procjenama 75 posto ukupne energije potroši u urbanim područjima te da stoga lokalne zajednice imaju ključnu ulogu u optimizaciji korištenja energije. Uz to, podaci pokazuju kako je skoro 40 posto konačne potrošene energije ukupno povezano sa stambenim zgradama, dućanima i ostalim građevinama u privatnom i javnom sektoru.
Rekla je i kako je EU najveće tržište na svijetu za energetski učinkovite proizvode, ali je još uvijek samo mali dio ekonomskog potencijala iskorišten. Istaknula je kako se gotovo polovica iskorištene energije u zgradama može uštedjeti korištenjem inteligentnih i učinkovitih tehnologija.
Stav Europske komisije je da je smanjenje emisija stakleničkih plinova nužno, dapače, ambiciozan cilj od 80 posto smanjenja do 2050. godine odražava razvojni pristup utemeljen na važnim načelima – održivosti, konkurentnosti i sigurnosti ponude, poručila je Rašić.
Ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske Julije Domac istaknuo je kako je u Ivanić-Gradu napravljena integrirana strategija gospodarenja energijom i otpadom sa provedbenim projektima. Podsjetio je da je Ivanić-Grad već godinama jedan od predvodnika u svojoj kategoriji manjih gradova u Hrvatskoj, dobitnik je i europskih nagrada, a u sklopu ovog projekta provodi energetsko planiranje te planiranje gospodarenjem otpadom – razdvajanje otpada, odvojeno sakupljanje, recikliranje i oporabu otpada.
Gradonačelnik Zaprešića i predsjednik Udruge gradova Željko Turk rekao je kako su u Zaprešiću krenuli s energetski učinkovitom rasvjetom, a uključili su se i u program ugradnje razdjelnika topline u stanove kojim je preko 50 posto stanova u tom gradu na taj način sanirano i potrošač plaća onoliko koliko potroši.
Istaknuo je i kako su iznenađeni velikim odazivom vlasnika kuća u Zaprešiću koji su se prijavili na državni natječaj za uređenje fasada i izolacija. Rekao je i kako su uveli razvrstavanje različitih vrsta otpada, te je u pripremi početak sanacije odlagališta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu