Uskoro očekujem da će telekom operateri postati konkurenti HRT-a u proizvodnji programa, izjavio je ravnatelj javne televizije Goran Radman na konferenciji "Trendovi u telekomunikacijama i medijima 2013". Prema njegovim riječima neki su operateri ušli u proizvodnju sadržaja i to dodatno naglašava potrebu HRT-a da se brzo restrukturira.
"HRT želi postati nositelj kreativne industrije u Hrvatskoj, znači bitan omogućitelj razvoja filmske, glazbene, kulturne, estradne scene i drugih sektora koji kroz umjetnost pridonose razvoju Hrvatske i tu poziciju javne televizije želim ne neki način legalizirati i strateški je osvijestiti", ističe Radman.
Dodaje da je zadovoljan kako se Hrvatska uspjela izboriti u pregovorima s EU da se televizijska pretplata pretvori u subvenciju javnoj televiziji i da HRT zato mora u punom smislu postati javna televizija.
Njegov nastup izazvao je reakciju Ivice Mudrinića, predsjednika Uprave Hrvatskog telekoma. Odgovorio je da nitko tko želi razuman povrat investicije neće konkurirati proizvodnji javnog programa. Navodi da je HT ušao u proizvodnju sadržaja u segmentu sporta, jer se postojeći modeli financiranja prijenosa sporta nisu pokazali adekvatni."Naš je interes stvaranje dodane vrijednosti i tu ne vidimo HRT kao konkurenta već kao partnera. HRT, primjerice, ima vrlo vrijednu arhivu za koju vjerujemo da bi bila vrlo zanimljiva gledateljima kada bi se otvorila i nudila i preko IPTV platforme", kaže Mudrinić.Mladen Pejković, predsjednik Uprave Vipneta nadovezao se da su pravi konkurenti televiziji postali korisnici, dok su telekomi i televizije postali partneri.
"Prijenos ovogodišnje Snježne kraljice jasno pokazuje novi odnos snaga u medijskom prostoru, jer su gledatelji preko svojim mobitela napravili više GB prometa sa tog događaja nego svi mediji i operateri zajedno", naglašava Pejković. Gordana Kovačević, predsjednica Uprave Ericsson NT-a dodala je da taj primjer dobro oslikava transformaciju industrije. "Japanski operater DoCoMo, koji postavlja trendove industrije, najavio je da više neće biti telekom već pružatelj usluga poput m-poslovanja, e-novčanika, m-zdravlja i drugih, čime do 2015. planira povećati prihod za 20%", zaključuje Kovačević.
Inače, HT je u proizvodnju sadržaja najsnažnije ušao s T-Portalom, a tu suradnju dodatno je proširio kroz preuzimanje jednog od najpoznatijih hrvatskih blogova Gadgeterija.neta. U sport je HT ušao tako što kroz to što je financirao 1. Hrvatsku nogometnu ligu zbog čega se prvo zvala T-Com 1. HNL, a sada MAXtv 1. HNL. Nadalje, s Digitelom, koji ima prava na prijenos 1. HNL, dogovorio je suradnju zbog čega se utakmice 1. HNL-a mogu gledati isključivo HT-ovi MAXtv korisnici.
MAXtv 1. HNL je na službenim internetskim stranicama prošli tjedan objavila da će povečati predviđeni plan TV prijenosa utakmica čime će se dodatno povečati prosjek emitiranih prijenosa po kolu budući će se u preostala tri kola prvog dijela natjecanja, kojima se nastavlja prvenstvo, prenositi po četiri utakmice u kolu. Navode da je u jesenskom dijelu prvenstva MAXtv 1. HNL od 113 odigranih utakmica čak njih 68 odigrano uz izravan prijenos na jednom od kanala Arenasporta na MAXtv.
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja pokrenula je čak postupak utvrđivanja zlouporabe vladajućeg položaja HT-a zbog sumnje na ograničavanje tržišta na štetu potrošača na tržištu prijenosa televizijskih programa uz plaćanje naknade i to upravo zbog ekskluzivnih prava prijenosa nogometa na MAXtv-u. No, u HT-u su te optužbe odbacili. "Vodeći njemački kabelski i satelitski operator Sky Deutschland AG stekao je isključiva prava na prijenos Prve i Druge njemačke nogometne lige na pet godina", zaključuju u HT-u.
LTE
Jeftinije održavanje
Održavanje LTE mreže 10 puta je jeftinije od održavanje postojećih GSM i 3G mreža. Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave HT-a izjavio je da po industrijskim specifikacijama jedinična cijena prijenosa podataka na LTE mreži iznosi desetinu cijene na 3G mreži i da bi oni još snažnije uveli tu tehnologiju da ima dovoljno povoljnih uređaja. Mladen Pejković ogradio se da prema Vipnetovim računicama to ne ispada baš tako. "Treba pohvaliti državu kako je brzo provela digitalizaciju televizije i dodjelila digitalnu dividendu, ali cijene nisu takve jer je realnost da ćemo uz LTE morati još godinama održavati i GSM, a i 3G infratsrukturu paralelno", kaže Pejković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu