Iako formalno ima strategiju turizma, Hrvatska i dalje luta i kad su pitanju investicije i kad su u pitanju globalni hotelski brendovi te luksuzni projekti, kojih je vrlo malo, a greenfield ulaganja gotovo da ne postoje. Usto, u budućem razvoju projekata treba se fokusirati na specijalizirane hotele i resorte, posvećene određenim skupinama gostiju, kao i na lifestyle hotele koji nisu samo trend, već su tu da ostanu, zaključili su sudionici niza panela u sklopu investicijske konferencije Rexpo, održane u srijedu u Zagrebu.
Pier Paolo Prodi, direktor tvrtke Crvena Luka Hotel&Resort, smatra kako se Hrvatska treba još jače okrenuti tržištima Njemačke i Francuske, zemljama koje ju dobro poznaju, a igraju ključne uloge u EU. "Iz financijske perspektive Hrvatska među stranim ulagačima nema visok rejting, smatra se rizičnim odredištem, a za nove velike investicije nužna je bolja suradnja državne i lokalne vlasti s investitorima", smatra Prodi.
Bogdan Petrescu, operativni direktor norveškog investicijskog fonda Prime Property Kroatia Group ističe kako se tisuću hotela u Hrvatskoj za goste bori sa stotinama tisuća hotela na Mediteranu. "To je izuzetno teško i zato se hoteli i resorti trebaju specijalizirati te ciljati na goste određenog stila života. U Europi raste broj specijaliziranih hotela, od onih luksuznih do jednog nedavno otvorenog orijentiranog samo na žene", istaknuo je Petrescu. Hrvatskom hotelijerstvu također nedostaje brownfield projekata, koji bi potaknuli i druge projekte i investitore, smatra Vedrana Likan, managing partner u konzultantskoj kući Colliers International.
Pritom se domaći prodavatelji često ponašaju po devizi "uzmi novce i bježi", dok danas investitori traže da se zemljište dovede do neke komunalne razine spremne za realizaciju projekta te razvoj u suradnji s lokalnim partnerom. Često se gradnja na ledini ponekad znatno više isplati od prenamjene i rekonstrukcije starih objekata, potvrdio je Ante Marić, direktor tvrtke Artelior. "Brownfield projekti kriju mnoge zamke, od borbe s konzervatorima do građevinskih izazova ili nerješenog vlasništva", podsjeća Marić.
Tomislav Čeh, senior consultant u PKF hotelexperts dao je primjer Hotela Kempinski u Portorožu koji nije bilo moguće renovirati prema željama investitora, jer bi to narušilo statiku. "Kad su projekti na rubu isplativnosti, radije investitorima savjetujemo da u njih ne ulaze", ističe Čeh. Unatoč svemu, raste interes ulagača za hotele u Hrvatskoj, a posebno se ističe Zagreb koji je u zadnjih par godina dobio i još dobiva neke značajne hotelske projekte poput nedavno otvorenog Hiltonova hotela Canopy, nakon kojeg slijedi i Garden Inn.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu