Gotovo svaka druga osoba u Hrvatskoj otkriva lozinku ili PIN drugima ili ih zapisuje na papir, a njih 42% ne skriva PIN na bankomatu ili trgovini, pokazalo je istraživanje koje je Hrvatska udruga banaka (HUB) provela u siječnju.
Samo se 27% ispitanih smatra dobro informiranima o zaštiti od internetskih napada, dok je čak 41% ispitanika odgovorilo da nisu dovoljno ili uopće informirani. To je porazan rezultat koji je potaknuo da se nešto poduzme, rekao je direktor HUB-a Zoran Bohaček. Stoga je HUB, s bankama, pokrenuo stranicu sigurnostnainternetu.hr, koja sadrži primjere najčešćih prijevara te savjete za zaštitu. Istraživanje pokazuje i da čak 84% ispitanika klika linkove i učitava privitke iz e-mail poruka koje dolaze od nepoznatih izvora, a njih 88% se nikad ne odjavlje sa stranica internetskoga bankarstva.
Voditeljica Odjela za visokotehnološki kriminalitet MUP-a Kristina Posavec rekla je kako je zahvaljujući suradnji s institucijama poput HUB-a ili HNB-a, ali i međunarodnoj suradnji, lani šteta od računalnoga kriminaliteta iznosila nešto više od 1,8 mil. kn, iako je vrijednost pokušaja neovlaštenih transakcija bila viša od 30 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu