Putničke agencije ne mogu pobjeći od liberalizacije

Autor: Marija Crnjak , 15. srpanj 2015. u 22:00
Zakon o pružanju usluga u turizmu prilagodit ćemo europskom zakonodavstvu, ističu iz ministarstva na čijem je čelu Darko Lorencin/D. Stanin/PIXSELL

Nakon saborske odbijenice nova pravila igre u radu turističkih agencija i vodiča odgodit će se samo za nekoliko mjeseci, ali ne i izbjeći.

Iako je Saborski odbor, na iznenađenje predlagača, odbio prijedlog važnog Zakona o pružanju usluga u turizmu, koji je prije ljetne stanke trebao ići na prvo čitanje u Sabor, nova pravila igre u radu turističkih agencija i vodiča odgodit će se samo za nekoliko mjeseci, ali ne i izbjeći, doznaje Poslovni dnevnik.

Drugim riječima, turistički vodiči moći će bez smetnje raditi u svim dijelovima Hrvatske, a ne samo u svojim županijama, kao dosad, kao i njihovi kolege iz EU i Švicarske, a turističke agencije moći će raditi u stambenim prostorima, bez ispunjavanja minimalnih tehničkih uvjeta koji su zastarjeli. To su ujedno novosti Zakona protiv kojih se najviše bore agencije i vodiči jer se boje gubitka posla i nelojalne konkurencije. No, liberalizacija poslovanja i sloboda kretanja svakako će uslijediti jer je u skladu sa smjernicama Direktive EU čije se donošenje sprema za jesen, objašnjavaju u Ministarstvu turizma.

"Donošenje novog Zakona o pružanju usluga u turizmu će se odgoditi do donošenja Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o putovanjima u paket aranžmanima i potpomognutim putnim aranžmanima, koja je najavljena za rujan. Nakon donošenja Direktive mi ćemo ga prilagoditi europskom zakonodavstvu te uputiti Zakon o pružanju usluga u turizmu u redovitu proceduru", ističu u Ministarstvu. Iako je Saborski odbor prijedlog Zakona odbio sličnim proceduralnim obrazloženjem, u objašnjenju zaključaka vidi se da predsjednik Odbora Goran Beus Richenberg dijeli dileme domaće struke protiv zakonskih rješenja.

"Ovim se prijedlogom radikalno derogiraju uvjeti koje moraju ispunjavati turistički posrednici i pružatelji pojedinih usluga, pa je pitanje hoće li to dovesti do ugrožavanja prava potrošača. Pitanje je i je li obveza Hrvatske da prema Direktivi EU o slobodi poslovnog nastana i slobode kretanja ukine sve propisane uvjete za obavljanje djelatnosti, ili da tu slobodu jednako osigura svim državljanima EU pod jednakim uvjetima koji važe i za državljane RH, kako u zemlji tako i u drugim članicama EU", napominje šef Odbora, čije se mišljenje očito znatno razlikuje od stava predlagača.

Odluku hoće li raspravljati o Zakonu Sabor će donijeti na prvoj sjednici nakon ljetne stanke, ako ga prije toga predlagač, odnosno Vlada, ne povuče na doradu, što im je preporučio Saborski odbor. Doznajemo kako u Vladi ne namjeravaju povući navedeni prijedlog. 

Komentirajte prvi

New Report

Close