Financijski stručnjaci Hrvatske i Slovenije zaduženi za rješavanje pitanja Ljubljanske banke mogli bi do kraja ove godine doći do prihvatljiva prijedloga za obje strane, čime bi se pitanje Ljubljanske banke odvojilo od ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu, izjavila je u srijedu u Bruxellesu prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Ministrica Pusić, koja je u Bruxellesu sudjelovala na ministarskom sastanku NATO-a, zamoljena je da komentira najavu slovenskog premijera Janeza Janše o mogućim prijevremenim izborima negdje u svibnju ili lipnju i kako bi se, ako do tih izbora dođe, to moglo odraziti na ratifikaciju pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu.
"Ne mogu procijeniti hoće li stvarno doći do parlamentarnih izbora, ali u svakom slučaju nadam se da će ratifikacija do tada biti završena s obzirom da su naša dva financijska stručnjaka najavili još jedan sastanak prije Božića. Na tom sastanku očekujem da će doći do prijedloga, koji će nadam se biti prihvatljiv i jednoj i drugoj vladi. Onda bi pitanje Ljubljanske banke mogli odvojeno rješavati od procesa ratifikacije", rekla je ministrica Pusić.
Na pitanje je li osobno uključena u navodno dogovaranje susreta između hrvatskog i srbijanskog premijera Zorana Milanovića i Ivice Dačića u vrijeme zategnutih odnosa između dviju zemalja nakon što je Haški sud oslobodio generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, Pusić je rekla da "to u ovom trenutku nije na neposrednom dnevnom redu".
"To u ovom trenutku nije neposredno na dnevnom radu, ali će svakako doći. Običaj je i pravilo da u ovakvim situacijama onaj 'pješački posao' obavljaju ministri vanjskih poslova pa ćemo tako i učiniti. Prvi korak na tom putu nakon presuda Haškog suda i reakcija na njih, bit će susret na marginama sastanaka Ministarskog vijeća OESS-a u četvrtak i petak u Dublinu", rekla je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu