Koronavirusom je u svijetu zaraženo više od 28 milijuna ljudi. Očekuje se cjepivo, no britanski proizvođač lijekova AstraZeneca prekinuo je ovaj tjedan završnu fazu ispitivanja cjepiva nakon što je jedan sudionik razvio neželjene simptome koji se povezuju s akutnom upalom leđne moždine.
Koliko su znanstvenici uspjeli prodrijeti u mehanizam i ponašanje koronavirusa? Koliko još ima nepoznanica koje priječe učinkovitiju borbu protiv širenja zaraze?
Na ova i druga pitanja u emisiji Otvoreno HRT-a govorili su predsjednik Međunarodnog društva primijenjenih bioloških znanosti Dragan Primorac, molekularni biolog i član Znanstvenog vijeća vlade Gordan Lauc, pulmolog Saša Srića te Stipan Jonjić iz Centra izvrsnosti za virusna cjepiva i imunologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci.
“Nije bilo prekida pandemije u Hrvatskoj”
“Nije bilo prekida pandemije u Hrvatskoj, bio je pad tog trenda pa smo se malo pogubili, ne samo mi nego i cijeli svijet. Dobro je da smo se otvorili prema turizmu, trebalo je možda neke stvari riješiti ne preporukama, već uredbama ili obvezama, ali bez toga bi vjerojatno došlo do ovoga trenda. On se za sada kontrolira, ali ne bih se usudio prognozirati što će biti za mjesec ili dva dana. Postoje neke zle slutnje da bi se interferencijom i s pojavom gripe ili drugih respiratornih infekcija doći do pogoršanja, moguće je… Ali i možda ne bude tako, ovaj nas je virus već toliko puta iznenadio, ne samo laike već i znanstvenike. Moramo se pridržavati mjera, kao što većina dobronamjernih ljudi govori. Ja se bojim da ćemo kroz ovo prolaziti možda još dvije ili više godina, stoga se svi skupa moramo naučiti živjeti što komotnije, no moramo se barem privremeno riješiti nekih navika”, ističe na početku Stipan Jonjić.
Danas vidimo da Španjolska ili Francuska imaju puno više slučajeva nego u proljeće, ali da je smrtnost znatno manja.
“Bilo bi važnije fokusirati se na ljude koji su stvarno bolesni, a oni koji su uspjeli virus zadržati u nosu svojim mehanizmima obrane, njih ne treba proglašavati bolesnima. Imaju malu količinu i nisu opasni za druge”, ističe Gordan Lauc.
Dragan Primorac ističe da se podcjenjuje snaga našeg imunosnog sustava, a koja je golema.
“U jednom danu udahnemo od 100 tisuća do milijun različitih mikroorganizama. Koliko se često razbolimo? Iznimno rijetko u odnosu na ono što udišemo”, ističe.
“Nećemo širiti paniku, ali situacija u bolnicama je ozbiljna”
Pulmolog Saša Srića komentirao je kakva je situacija s oboljelima u hrvatskim bolnicama.
“Nećemo širiti paniku, ali situacija je ozbiljna. Jedan izvjestan broj pacijenata su srednje teški ili teški pacijenti. Ono što nas najviše zabrinjava jest da od 24.8. pa naovamo broj pacijenata koji su hospitalizirani povećao se za 100%. Imali smo 12 pacijenata, a danas od 24 do 27 koji su na respiratoru. To nas u ovom trenutku stavlja i situaciju te se postavlja pitanje hoće li zdravstveni sustav izdržati”, ističe Saša Srića.
Jesmo li trebali otvoriti granice tijekom ljeta?
“To je zapravo bila kolektivna želja većine pučanstva u svijetu. Mislim da je trebalo otvoriti, iskoristiti obiteljski turizam. No masovni svatovi, barovi, to se pokazalo kao slabe točke… Bez zaključavanja klasičnog, nema potpune prevencije. Mi moramo naučiti živjeti, ići u škole, na posao, čuvati starije i bolnice”, smatra Jonjić iz Centra izvrsnosti za virusna cjepiva i imunologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.<span style=”background-color: #ffffff;”>”Mislim da je trebalo otvoriti, iskoristiti obiteljski turizam. No masovni svatovi, barovi” – tipično samodestruktivno ponašanje naroda s kompleksom manje vrijednosti. Znači nisu problem bili MILIJUNI turista koje se nije testiralo na ulasku i koji su po elementarnoj matematici morali unijeti virus kojeg smo se tijekom lipnja već potpuno riješili – ne, to nije problem! Problem je šačica svatova i klubova, problem su Hrvati. Ma nemoj!</span>
Uključite se u raspravu