Privatno zdravstvo raste, a vladari tržišta na kojem se prema podacima Fine 2023. okrenulo 746,6 milijuna eura, 19,8 posto više nego godinu dana ranije, ojačali su svoje pozicije također dvoznamenkastim usponom prihoda.
Među najvećima u odnosu na lanjski poredak lidera privatnog zdravstva, onih čiji prihodi prelaze pet milijuna eura godišnje, nekoliko je zanimljivih promjena prema usporedivim rezultatima za 2023. godinu, preuzetim sa servisa Poslovna Hrvatska. Prema preliminarnim rezultatima za lanjsku 2024. godinu, koje su neki od njih otkrili Poslovnom dnevniku rast se nastavlja, a konsolidacija zahuktava.
U odnosu na prethodnu godinu, prema rezultatima za 2023., Croatia Poliklinika prihodom je pretekla Specijalnu bolnicu Sv. Katarina, a Medikol je pretekao Specijalnu bolnicu Magdalena. Fond rizičnog kapitala Provectus, kojim upravlja Igor Čičak, učvrstio je vodeću poziciju među zdravstvenim privatnicima dohvativši 72 milijuna eura prihoda u 2023. ili 9,65 posto ukupnog prihoda svih privatnika.

Kako kažu za Poslovni dnevnik njihovo zdravstveno carstvo 2024. godinu završava s 29 posto rasta u odnosu na lani i prihodom od 93,3 milijuna eura iz čega je lako zaključiti da će ove godine sigurno premašiti stotinu milijuna eura prihoda.
Igor Čičak ističe da je Provectus do sada u zdravstvo investirao 135 milijuna eura u Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji, a u 2025. godinu ušao je s devet zdravstvenih ustanova objedinjenih u Arsano Medical te 13 klinika i 9 zubotehničkih laboratorija pod Adria Dental grupom. I otvoren je za nove akvizicije.
“Iznimno smo zadovoljni kako se naši projekti razvijaju, a takav razvoj onda prate i zadovoljavajuće stope povrata na uloženo koje su za sada u gornjem rasponu očekivanih stopa povrata u industriji privatnog kapitala”, kaže Čičak ističući da mu je važna zajednička vizija razvoja s osnivačima, a ne slože li se oko očekivane vrijednosti investicije, neće biti niti akvizicije.
Rivić: Širenje u fokusu
Prihod Provectusove Arsano Medical Grupe narastao je 2023. na 28 milijuna eura, što je 21,7 posto više u odnosu na 2022. godinu, a Adria Dental Grupe u istom razdoblju za 11,2 posto, na 44,5 milijuna eura. Kako otkrivaju iz Arsana, u 2024. godini zahvaljujući organskom rastu i kupnji dviju novih poliklinika prihod grupe raste 20 posto i doseže 33,6 milijuna eura. Lani novokupljena hrvatska Poliklinika Ritz Nova donijela je u Arsano obitelj 435 tisuća eura prihoda, a slovenska Poliklinika Juventina 1,23 milijuna eura.
Poliklinika Aviva, najveći Arsanov zdravstveni biznis u Hrvatskoj s najširom paletom specijalističkih medicinskih usluga lani se istaknuo rastom od 30 posto na 9,5 milijuna eura prihoda, stajući tako u bok slovenskoj članici grupacije Digitalna slikovna Diagnostika iz Ptuja čiji je lanjski prihod bio 9,7 milijuna eura.
Boris Rivić, predsjednik Arsano Medical Grupe kaže da im širenje poslovanja, kako organskim rastom tako i akvizicijama ostaje u fokusu. “Ove godine posebno promatramo prilike izvan zagrebačkog prstena, a uz to nam je cilj povećati raznolikost specijalizacija koje nudimo svojim pacijentima”, kaže Rivić.
Pri kupnji poliklinika važni su mu, kaže, vizija razvoja, potencijal za inovacije, tehnološka opremljenost i spremnost na korištenje suvremenih dijagnostičkih i terapijskih tehnologija te reputacija na tržištu, odnosno je li ustanova koju kupuju prepoznata po kvaliteti. Rivić očekuje nastavak rasta potražnje za privatnim zdravstvom.
“Kao najtraženije u narednih nekoliko godina vidimo usluge u segmentu preventivne medicine, ortopedije i spinalne kirurgije, radiologije, mentalnog zdravlja i estetske medicine”, kaže Rivić. U ustanovama Arsano Medical grupe lani se liječilo 250 tisuća pacijenata.

U biznisu dentalne medicine Provectusova Adria Dental Grupa u 2023. je jačala rastući 11,2 posto u odnosu na 2022., prema podacima o poslovanju njezinih članica na servisu Poslovna Hrvatska, no lani su, kako otkrivaju iz Adria Dentala, narasli za 34 posto i 2024. godinu zaključuju s prihodom od 59,7 milijuna eura. Takav skok zahvaljuju poglavito akvizicijama jer lani su kupili čak pet poliklinika, tri u Hrvatskoj i dvije u Sloveniji.
Nove hrvatske članice Adria Dentala grupaciji su u 2024. donijele 15,4 milijuna eura prihoda. Riječ je o tri klinike koje se bave zubnim implantatima, a dvije od njih, Klamar Implant Dentistry i Implant Centre Martinko po veličini su među prvih deset stomatoloških poliklinika u zemlji prema prihodima za 2023. godinu – Adria Dental vlasnica je njih šest.
Gordan Muškić, predsjednik Uprave Adria Dental Grupe o velikom lanjskom širenju kaže da im je omogućilo intenzivniju razmjenu znanja, iskustva i najboljih praksi. “Slovenija se pokazala kao izuzetno perspektivno tržište s velikim potencijalom za daljnji rast”, kaže Muškić te najavljuje da u ovoj godini zadržava jednako ambiciozan pristup investicijama. Snažno utemeljen na zdravstvenom turizmu, stomatološki biznis, kaže Muškić, gotovo jednako prihoda donosi od stranih i domaćih pacijenata koji dolaze iz cijele Europe i regije.
“Cilj nam je stvoriti jedinstvenu platformu koja će objediniti našu mrežu klinika u zajednički sustav”, kaže Muškić naglašavajući ulaganja u kvalitetu usluge. Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb Dragana Schwarza i suvlasnika s 24,8 milijuna eura prihoda u 2023., od čega je 17,9 milijuna ili 72,2 posto uplatio državni osiguravatelj HZZO, drugi najveći privatnik u zdravstvu. Najviše novca od HZZO-a dobila je ipak Specijalna bolnica Magdalena koja se nalazi u Mreži javne zdravstvene službe pa joj je HZZO za 2023. uplatio 19,7 milijuna eura što je 86,5 posto ukupnih prihoda bolnice u Krapini koja je 2023. završila s 22,8 milijuna eura prihoda.
Lani su Radiochirurgija i Magdalena bile jedna do druge, no ove se godine među njih ubacila Poliklinika Medikol s 23,3 milijuna eura prihoda, od kojih je 11,8 milijuna ili 50,7 posto uplatio HZZO. Sva su tri privatnika ostvarila dvoznamenkasti rast prihoda u odnosu na 2022., a Medikol najveći, no rezultate za 2024. nisu otkrili prije zakonske obveze u travnju ove godine.
Očekuju jačanje sinergije
Iz Medikola kažu da im ovu godinu obilježava strateški važan početak izgradnje Medicinskog centra Medikol (MCM) privatne specijalne onkološke bolnice. U Medikolu, kao i u Arsanu, kažu kako je moguće očekivati rast privatne potrošnje hrvatskih građana na usluge u zdravstvu radi starenja stanovništva i povećane potrebe za zdravstvenim uslugama, ograničenih kapaciteta javnog sustava, ali i rasta svijesti o važnosti zdravlja.
“Naša očekivanja za 2025. uključuju i jačanje sinergije javnog i privatnog sektora jer jedino u suradnji možemo zadovoljiti stvarne potrebe pacijenata i omogućiti visoku razinu zdravstvene skrbi uz minimalno vrijeme čekanja”, kažu u Medikolu.
Među velikim privatnim igračima HZZO je 2023. financirao Specijalnu bolnicu Agram s 1,7 milijuna eura, što je činilo 8,4 posto ukupnih prihoda bolnice u vlasništvu privatnog Agram Life osiguranja koji su dosegli 20,2 milijuna eura.
Croatia Poliklinici u vlasništvu Croatia osiguranja HZZO je uplatio 732,8 tisuća eura što čini 4,85 posto ukupnih prihoda poliklinike u vlasništvu Croatia osiguranja koji su 2023. iznosili 15,09 milijuna eura. S tim su rezultatom bili bolji od Specijalne bolnice Sv. Katarina u vlasništvu Dragana Primorca i Gojka Ostojića koja nije među prvih deset privatnika na platnoj listi državnog osiguravatelja. Iz HZZO-a naglašavaju da usluge građanima u privatnom zdravstvu plaćaju po istim cijenama kao i javnim ustanovama.
Iz Croatia Poliklinike za poslovne rezultate u lanjskoj 2024. godini kažu da su ostvarili rast prihoda od 37 posto, a da se rast penje na 50 posto dodaju li se kupljene poliklinike MarinMed u Dubrovniku i MedrOS iz Osijeka.
Gubitke u poslovanju posljednje dvije godine iz Croatia poliklinike tumače opsežnim investicijskim ciklusom širenja i kupnjom medicinske opreme te otvaranjem novih poslovnih jedinica u Rijeci, Osijeku, Zadru i Varaždinu, te preseljenjem poliklinike u Splitu.
“Širenje poslovanja kroz ovako ambiciozan investicijski ciklus, koji uključuje greenfield investicije i otvaranje novih lokacija, podrazumijeva povećane troškove u početnim fazama”, kažu u Croatia Poliklinici naglašavajući da je Croatia osiguranje u protekle tri godine u svoje poliklinike uložilo 20 milijuna eura. U ovoj godini očekuju nastavak rasta, kao i veći interes građana za privatnim zdravstvom zbog lista čekanja i dostupnosti liječnika u javnom zdravstvu.
“Očekujemo i iskorake u unapređenju sustava zdravstvenog osiguranja kroz određene oblike privatizacije”, poručuju iz Croatia Poliklinike. Europska zdravstvena grupacija Affidea koja posluje u 15 zemlja, u Hrvatskoj je 2023. s pet svojih klinika ostvarila 12,58 milijuna eura prihoda, 23,7 posto više nego godinu dana ranije, prema podacima servisa Poslovna Hrvatska.
Marijana Pašalić, direktorica operacija Affidea Hrvatska za Poslovni dnevnik kaže da je 2024. poslovanje poliklinika raslo 15 posto na 14 milijuna eura, a ovisno o poliklinici u odnosu na 2023. ostvaren je rast od 10 pa do više od 30 posto. Pašalić ističe da su ulaganja Affidee na hrvatskom tržištu u posljednje tri godine dosegla 17 milijuna eura, a naglašava ona u obuku osoblja, modernu opremu i poboljšanje korisničkog iskustva.
“Postoji trend povećanja potrošnje u privatno zdravstvo u Hrvatskoj i očekujemo da će se nastaviti i u 2025. godini”, kaže Pašalić tumačeći da su razlozi brzina i kvaliteta pružene usluge, personalizirani pristup pacijentu i rast svijesti o zdravlju. Lani su, ističe u pet poliklinika liječili 85 tisuća pacijenata.
Četvrt vijeka Svjetlosti
Uz rast prihoda od 20 posto Specijalna bolnica Svjetlost Nikice Gabrića je u 2023. godini, 25. godini svojeg poslovanja, ostvarila dvoznamenkasti prihod od 10,8 milijuna eura, a kako otkriva Ivan Gabrić, prema preliminarnim podacima za 2024. prihod je rastao 10,84 posto na 12 milijuna eura dok je operativna dobit nešto smanjena. Gabrić tumači kako su rasli troškovi lijekova za 25,3 posto, a troškovi plaća 17,58 posto. Poliklinika Svjetlost ne posluje s HZZO-om, a drugi osiguravatelji čine manje od 1,5 posto godišnjeg prihoda bolnice specijalizirane za oftalmologiju.
“Očekujemo nastavak organskog rasta prihoda od 10-15 posto, no očekujemo i dodatni porast troškova poslovanja kao i povećanja plaća. Već u prvom mjesecu smo plaće povećali oko 8,5 posto u odnosu na sredinu 2024.”, kaže Gabrić ističući da ih je većina dobavljača obavijestila o rastu cijena lijekova i materijala pa je izvjesno da će, nakon što lani nisu rasle, ove godine morati rasti i cijene njihovih usluga.
Gabrić hrvatsko zdravstveno tržište drži kompleksnim. “Država i privatni sektor imaju vrlo nejasne granice. Veliki dio privatnika ovisi o radu liječnika iz državnog sektora. U Svjetlosti zaposlenici su sto posto vremena zaposleni kod nas i ne ovisimo o dolascima zaposlenika državnih ustanova kako bi poslovali”, kaže Gabrić koji smatra da su pacijenti u privatnom zdravstvu spremi platiti kvalitetu.
U 2023. godini Futura Medical Group, predvođena Ognjenom Bagatinom, koja objedinjuje tri poliklinike i brend estetskih centara u Zagrebu još nije prešla prihod od pet milijuna eura, no lani jesu, kaže Bagatin. Poliklinika Sinteza je 2024. godinu završila s 5,27 milijuna eura prihoda, dok je poliklinika Sabol ostvarila 1,2 milijuna, a Poliklinika Markušić 356 tisuća eura, što zdravstveni biznis u vlasništvu nekolicine hrvatskih poduzetnika dovodi do objedinjenog prihoda od 6,75 milijuna eura. Bagatin najavljuje 10,5 milijuna eura prihoda za ovu godinu.
“Vjerujem da će potrošnja rasti, pogotovo za usluge koje zbog lista čekanja ne možete brzo ‘konzumirati’ u javnom sektoru, a uz rast standarda, očekujemo da će rasti potrošnja za prevenciju i zdravstvo. Privatno zdravstvo diže svake godine standard zdravstvene usluge i fokusiran je na pacijenta. I zato raste”, ističe Bagatin.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu