Protiv saniranja Vrhovnog suda reformom revizije

Autor: Suzana Varošanec , 30. svibanj 2016. u 22:00
Boris Koketi, zamjenik glavnog državnog odvjetnika/PXL

Za struku najspornije je umjetno rješavanje 20.000 zaostataka Vrhovnog suda na štetu prava stranaka jer im se ukidanjem redovne revizije uskraćuje pristup tom sudu, riječ je i o socijalno neosjetljivom rješenju.

Novi nacrt izmjena Zakona o parničnom postupku, inače 15. u zadnjih godinu i pol, nema podršku velikog broja pravnih stručnjaka, odvjetnika i DORH-a.

No, bude li izglasan, i u primjenu krene 1. rujna, i to retroaktivno (neka će nova rješenja vrijediti i u nepravomoćno riješenim parnicama), izgledno je da će završiti na Ustavnom sudu, dok će se generalno zbog ograničavanja prava na pristup sudu čekati i stav Strasbourga. Najspornije je umjetno rješavanje 20.000 zaostataka Vrhovnog suda na štetu prava stranaka jer im se ukidanjem redovne revizije uskraćuje pristup tom sudu. Riječ je i o socijalno neosjetljivom rješenju, istaknuo je profesor Mihajlo Dika na jučerašnjem Okruglom stolu u organizaciji Hrvatske odvjetničke komore.

I za radnopravne revizije, kao i za ostale predlaže se ubuduće tek izvanredna revizija, po novome dvofazna, što znači da bi umjesto jednog imali dva procesa na VSRH, posebno za odluku o dopuštenosti i o osnovanosti. Pritom se vijećima VSRH daje gotovo neograničeno diskrecijsko pravo da odbiju prijedlog za izvanrednu reviziju bez obrazloženja. Očekuje se istodobno i lavina ustavnih tužbi, što povlači i dodatne financijeke troškove. Za državu, pak, to je golem problem u zastupanju.

"Onemogućit će, s jedne strane, pravo na redovnu reviziju koje je DORH dosad imao, a s druge strane Ustavni sud mu odbacuje ustavne tužbe", upozorio je zamjenik glavnog državnog odvjetnika Boris Koketi, član Radne skupine, ističući neravnopravni položaj države. Koketi tvrdi i da će rad VSRH poskupiti, umjesto rasterećenja doći će do 40% većeg broja predmeta, dok tehnički uvjeti za pretraživanje sudske prakse županijskih sudova ne postoje.

Član radne skupine odvjetnik Boris Porobija zauzeo se da sva sudska praksa u Hrvatskoj postane dostupna. Tako dugo, kaže, dok presude budu loše obrazložene vanjski će dojam o funkcioniranju pravosuđa biti loš. Dekan Pravnog fakulteta u Rijeci Eduard Kunštek smatra da je problem rješiv s 10 mil. kuna, većim brojem savjetnika i upućivanjem na ispomoć sudaca s manje opterećenih sudova. 

Komentirajte prvi

New Report

Close