Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu više su za 13% od prosjeka, dok su plaće u privatnim tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu 7% niže od prosjeka, pokazuje istraživanje portala MojaPlaća.hr, koje prenosi MojPosao.
MojaPlaća.hr je online servis koji prati iznose plaće za pojedina radna mjesta u Hrvatskoj i omogućuje usporedbu s plaćama u zemljama regije: Slovačkoj, Češkoj, Mađarskoj, Srbiji te Bosni i Hercegovini. Nastavak je Istraživanja o visini plaća koje portal MojPosao provodi od 2005. godine.
Najnovijom su analizom obuhvaćeni podaci iz protekla tri mjeseca 2012. godine (rujan, listopad i studeni).
Plaće u državnim tvrtkama više za 3% od prosjeka U protekla tri mjeseca prosječna hrvatska plaća iznosila je 5.501 kunu što je za 0,7% niže nego u prethodnom razdoblju. Međutim, pribrojimo li neto plaći bonuse i božićnice, tada je visina prosječne plaće 5.601 kunu. U posljednja tri mjeseca muškarci su u prosjeku imali 9% višu plaću od žena, što je manja razlika nego u pretprošlom tromjesečju kada je razlika iznosila 11%.
Osim kategorije top menadžmenta, koji u prosjeku ima 107% višu plaću u odnosu na prosjek, zanimanja iz područja telekomunikacija su u prosjeku najplaćenija (+53%), a slijede zanimanja iz područja tehnologije i razvoja (+45%). Najniže prosječne plaće zabilježene su u kategorijama pomoćnih (-36%) te uslužnih zanimanja (-34%).
Razlike u visini plaća mogu se primijetiti i s obzirom na vlasničku strukturu tvrtki – plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu više su za 13% od prosjeka, dok su plaće u privatnim tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu 7% niže od prosjeka. Plaće u državnim tvrtkama više su za 3% od prosjeka, kao i plaće zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi. Zaposleni u udrugama imaju jednake plaće (-7%) kao i zaposleni u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu.
Kako bi bolje prikazali razlike u plaćama za pojedina zanimanja s obzirom na vlasničku strukturu, izabrali smo tri zanimanja: Voditelji ureda zaposleni u državnim tvrtkama imaju 16% višu plaću od kolega zaposlenih u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu na istoj radnoj poziciji, dok voditelji ureda u javnoj i lokalnoj samoupravi imaju čak 26% višu plaću od kolega u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu.
Knjigovođe zaposleni u državnim tvrtkama imaju 8% višu plaću od onih u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu, dok zaposleni u javnoj i lokalnoj samoupravi imaju 16% višu plaću od zaposlenih u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu. Zaposleni na radnom mjestu administratora, u državnim tvrtkama imaju 3% više plaće od svojih kolega u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu. Razlika je još veća kod zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi – oni imaju 5% višu plaću od zaposlenih u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu.
Visina plaće, osim o vlasništvu, ovisi i o veličini tvrtke – u tvrtkama s manje od 10 zaposlenih plaće su 13% ispod prosjeka, dok su u tvrtkama s više od 1.000 zaposlenika plaće 6% više od prosjeka.
Kada se usporedi visina plaća po državama koje sudjeluju u istraživanju, prosječne plaće u Hrvatskoj su najviše. Kako bi usporedili plaće prema državama, uzeli smo u obzir prosječne bruto plaće izražene u eurima. Hrvatska ima 15% višu prosječnu plaću od Slovačke, 14% od Mađarske te 5% višu prosječnu plaću od Češke. U odnosu na Bosnu i Hercegovinu, Hrvatska u prosjeku ima 39% višu plaću, a ta razlika još je izraženija u odnosu na Srbiju (77%).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U Americi ako radniku stroj odreže tri prsta ruke, u bolnici mu zašiju samo jednoga jer za ova dva druga nema dovoljno veliku svotu na polici zdrastvenog osiguranja! E taj američki neoliberalni tip kapitalizma Linić (SDP???) uporno pokušava uvesti u Hrvatsku. Takav pogled na svijet i suživot bližnjih je teška patologija. Takvo uređenje društvenih zajednica je bolesno,a ne prirodno.Bolesno na isti naćin na koji je Hitler Njemce odveo u patologiju i bolesnu organizaciju tadašnje države. JESMO LI MI STVARNO SVI TOLIKO BLESAVI da dozvolimo da Linić priliku koju je dobio usponom u vlasti pretvori svojim neoliberalnim zakonima i zakonima o nekretninama u iživljavanje potpunog poremećaja , a nas odvede u kolektivnu šizofreniju I NEOLIBERALNO STRUKTUIRANO NELJUDSKO DRUŠTVO ? Zašto bi mi dozvolili da nam takav tip usmjeri društvo u nešto zbog čega će nas se naši potomci kad-tad sramiti?
Moramo prestati vec jednom povlaciti Srbiju pogotovo BiH Makedoniju ili koga vec iz okruzenja ili odakle god iz bjelog svijeta za usporedbe i prezentacije sebe i svog stanja
Nas je problem u nama sa nama i kod nas kada sami sa sobom rjesimo probleme
Pogledamo se u ogledalo i odredimo sto nam treba ciniti i kako da slika bude bolja ljepsa između nas samih tad mozemo objaviti stanje pa nek se drugi ravnaju i određuju po nama
da…bruto plaće… bilo bi zanimljivo usporediti neto plaće temelju PPP koeficijenata
Uh, da stvarno su nam plaće visoke!
Hvala lobijima što nas na to podsjećaju.
Mislim da za potpunu slike nedostaje usporedba i s našim lijevim susjedima s kojim smo se prije 11 godina razišli, ali sa slične polazišne gospodarske točke:
Prosječne plaće su nam od slovenskih manje za 25 %.
Uključite se u raspravu