Po podacima DZS-a, medijalna neto plaća za travanj iznosila je 5.076 kuna, što znači da je polovina zaposlenih imala manju, a polovina veću plaću od tog iznosa.
Najviša prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama za travanj isplaćena je u financijskim i uslužnim djelatnostima, osim osiguranja i mirovinskih fondova, u iznosu od 10.427 kuna, dok su najnižu plaću, 4.035 kuna, dobili zaposleni u proizvodnji kože i srodnih proizvoda.
Prosječna mjesečna bruto plaća za travanj iznosila je 8.420 kuna, što je realno 1,3 posto niže u odnosu na ožujak. Na godišnjoj je razini, pak, prosječna bruto plaća bila realno viša za 4,6 posto. Podaci DZS-a pokazuju i da je prosječna mjesečna neto plaća po satu isplaćena za travanj iznosila 37,32 kune, a bruto 50,52 kune.
U travnju je prosječna neto satnica bila za 4,2 posto viša nego u mjesecu ranije, dok je na godišnjoj razini porasla za 1,1 posto. Bruto satnica je, pak, na mjesečnoj razini bila viša za 4,1 posto, a na godišnjoj za 1,9 posto.
U travnju je bilo 167 plaćenih sati, što je 4,6 posto niže nego u prethodnom mjesecu. Pritom je najveći broj plaćenih sati ostvaren u vodenom prijevozu (175), a najmanji u socijalnoj skrbi bez smještaja (148). Gledano za razdoblje od siječnja do travnja ove godine, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj iznosila je 6.198 kuna, što je u odnosu na isto razdoblje 2017. realno više za 3,4 posto.
Bruto plaća iznosila je, pak, u istom razdoblju 8.381 kunu, što je realno za 4 posto više u odnosu na prva četiri prošlogodišnja mjeseca.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu