Završena su testiranja prve domaće geotermalne bušotine u Velikom Korenovu nedaleko od Bjelovara, a rezultati su nadmašili očekivanja. Temperatura, protočnost i kakvoća vode takve su da grad sada ima slatke brige – kako što prije tu jeftinu i zelenu energiju dovesti do krajnjih korisnika, piše HRT.
Hrebak: Već postoje interesi investitora
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak kako se investitori već interesiraju.
“Umjesto da cijeli ovaj tjedan testiramo jer obično postoje neke komplikacije, koje se događaju prilikom testiranja, jučer je sve proteklo savršeno i praktički smo mi u devet, deset sati tijekom jučerašnjeg dana dobili protočnost 30 litara, iako je bilo planirano 15-20”, poručio je.
“Ovo je sjajan podatak jer nam daje veliki potencijal za buduću eksploataciju ove bušotine, tako da praktički smo sve napravili jučer i uzeti su i preliminarni uzorci vode koja je pokazala da je voda u granicama normalnog, ali naravno i oni ozbiljni, koje ćemo dobiti tek za nekih dva, tri tjedna”, dodao je.
Osamdeset hektara poslovne zone može se grijati ovom toplom vodom. Hoće li se, s obzirom na kakvoću, ta voda moći koristiti i još za nešto drugo?
“Za sad, po preliminarnim ispitivanjima, koje imamo upravo na terenu, od nekakvih desetak parametra, kažem,svi su u granicama normalnog. Međutim, mi smo uzeli uzorke koje će ispitati Zavod Andrija Štampar, njihovi djelatnici u idućih nekoliko tjedana i detaljno izanalizirati, onda ćemo znati konkretan podatak vezano za kakvoću vode. Međutim, ovo dosta djeluje ohrabrujuće za sad”, naglasio je Hrebak.
Istaknuo je da već postoje interesi investitora.
“Gradi se upravo brza cesta, koja ulazi u srce ove zone u kojem se nalazi i ova bušotina, 83 hektara zone, čija je zemljište pod pristupačnim cijenama, i to u gradu s najmanjim porezima u državi, dakle, s najmanjim komunalnim troškovima u državi. Ja vjerujem da ovo doista može biti oaza, rekao bih, na neki način, očekujem tsunami investicija ovdje u gradu Bjelovaru, prvenstveno jer je ovaj bjelovarsko-bilogorski kraj, cijela županija, bila jako značajna po poljoprivredi. Nažalost, zadnjih 30 godina je to palo. Ovdje očekujem hrpu staklenika i jako puno onih koji žele pod povoljnim uvjetima proizvoditi konkurentne proizvode i prodavati ih na tržištu”, rekao je bjelovarski gradonačelnik.
Pet bušotina će se raditi u gradu.
“Mi već od sutra planiramo da ćemo u idućih osam do deset mjeseci dobiti dozvolu za eksploataciju, dakle, već se može krenuti u konkretnu proizvodnju. Nas ne zanimaju priče, mi ovdje ono što se može napraviti mi ovdje isporučujemo odmah”, naglasio je.
Voda za revoluciju u bjelovarskom gospodarstvu
S dubine od 1260 metara, temperature 83 Celzijeva stupnja u ležištu, stigla je voda koja bi trebala donijeti revoluciju bjelovarskom gospodarstvu.
“Toplinska snaga te bušotine je oko šest megavata toplinski, a to možete upotrijebiti za sedam hektara staklenika, za 400-500 stanova od 70 kvadrata, to je ono što ta jedna bušotina može toplinskom energijom opslužiti”, rekao je voditelj izvođenja naftno-rudarskih radova Mladen Škrlec.
Bušotina je usred nove poslovne zone do koje će voditi brza cesta koja se upravo gradi pa ne bi trebalo proći mnogo vremena do početka korištenja ove vode za grijanje proizvodnih pogona, ali i budućih termi.
“Poslovna zona bi do kraja godine trebala biti isprojektirana i onda u roku od godine dana bi se trebalo graditi”, dodao je direktor Termi Bjelovar Zvonimir Žarec.
Pola grada moglo bi se grijati iz geotermalnih izvora
Osim za pridobivanje iz ove bušotine, na natječaju za istraživanje geotermalnih voda na području Bjelovara od Agencije za ugljikovodike zatražit će dozvole za još dvije nove.
Procjenjuju da bi se pola grada moglo grijati iz geotermalnih izvora. U Hrvatskoj oni nisu dovoljno iskorišteni.
“Taj gradijent temperature u ovom dijelu Hrvatske je jako velik u odnosu na usporedne zemlje u Europskoj uniji, tako da je potencijal velik, recimo Mađarska susjedna ga je jako dobro iskoristila, a to je isti bazen”, naglasio je ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar Dražen Jakšić.
Mađarskih 200 bušotina ne možemo brzo dostići, ali ulaganja, ističu stručnjaci, moramo povećati.
“U idućih 10 godina ja očekujem da će investicije na razini Hrvatske biti oko 400 milijuna eura, znači 1 gigavat energije je otprilike potencijal hrvatskih geotermalnih izvora”, poručio je prof.dr.sc. Darko Tipurić, Hrvatsko društvo ekonomista.
Ministarstvo regionalnog razvoja, osim u Bjelovaru, do sada je financiralo bušotine na karlovačkom i koprivničkom području, te projektnu dokumentaciju za još njih 13 u panonskom bazenu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu