Proračun kraći za milijardu kuna zbog rošade s PDV-om

Autor: Marija Brnić , 07. ožujak 2013. u 22:01
Ministar Slavko Linić već je ukalkulirao u proračun pola milijarde kuna manje prihoda/PXL

Smanjenje PDV-a sa 25 na 10 posto Linić je najavio i za neke najvažnije prehrambene proizvode, no nije želio otkriti o kojima je riječ.

Oko milijardu kuna manje u proračun države slijevat će se idućih godina zbog promjena koje Hrvatska mora provesti u Zakonu o PDV-u da bi bio u cijelosti usklađen s propisima EU, a pola milijarde kuna manji prihod od PDV-a već je ukalkuliran u ovogodišnji proračun.

Naglasio je to ministar financija Slavko Linić objašnjavajući prijedlog novog Zakona o PDV-u koji je, zbog ulaska u EU, Vlada uputila u hitnu proceduru. Povoljne vijesti tim su izmjenama stigle za novinske izdavače, kojima je snižena stopa PDV-a sa 10 na 5 posto, a slične naznake, smanjenje PDV-a sa 25 na 10 posto, ministar Linić najavio je i za neke najvažnije prehrambene proizvode, no nije želio otkriti o kojim je artiklima riječ. Intenzivno, kaže, pregovaraju s Ministarstvom poljoprivrede i prehrambenom industrijom, no razgovori traju jer su zahtjevi teški više od 2,5 milijardi kuna.

Branitelji bez povlastica
Iako je hrvatski zakon o PDV-u već uvelike bio usklađen s europskim, od 1. srpnja slijedi niz novosti. Tako će se ukinuti slobodne zone, koje će ući u hrvatsko fiskalno područje. Bez povlastica oslobođenja od plaćanja PDV-ostat će hrvatski branitelji za uvoz automobila i opreme za gospodarsku djelatnost, koji su to pravo imali godinama. Ulaskom u EU uvodi se i pojam povremenoga obveznika, a to će, kako je pojasnio Linić, biti svi oni koji uvoze automobile iz EU. Oni će, neovisno o zemlji u kojoj je automobil kupljen, morati porez platiti po hrvatskoj stopi. PDV će, pak, ubuduće plaćati i vjerske zajednice za uvoz dobara koja im služe za obavljanje vjerskih poslova. Ulaskom Hrvatske u EU prestaje i dosadašnji odnos uvoza i izvoza, a budući da će Hrvatska biti dio jedinstvena sustava, PDV se neće obračunavati u međusobnoj razmjeni s drugim članicama EU, nego samo s trećim državama.

Obrtnici negoduju
Ministar Linić ne krije da ga od velikih izmjena koje slijede ipak najviše zarinjava mogućnost koja se otvara tvrtkama iz drugih zemalja, koje će moći tražiti povrat PDV-a u Hrvatskoj. Dosad je to pravo moglo koristiti samo pet zemalja s kojima je Hrvatska imala potpisane ugovore, a od srpnja će to moći činiti tvrtke iz svih članica koje ostvare prodaju robe i usluga u Hrvatskoj. Linić se ipak nada da to neće izazvati velike udarce državnoj blagajni, a očekuje i da će novi sustav uvelike olakšati poslovanje tvrtkama koje plasiraju proizvode u EU, jer će imati lakše procedure i veću likvidnost. No, na nova pravila hitno su reagirali obrtnici. Tvrde da je to dodatan udarac na njih te da će se zatvoriti još više obrta. Obrtnici su u pravilu zadnji u lancu plaćanja, a kako će od 1. srpnja morati plaćati PDV po fakturiranim, a ne po naplaćenim poslovima, to znači da će na sve nenaplaćene račune morati platiti PDV.

Obračun

Porezni obrasci do 20.

Od 1. srpnja ove godine PDV se više neće plaćati na promet robe i usluga između Hrvatske i članica Europske unije, već samo na razmjenu robe i usluga s trećim zemljama. Pravilnikom će se i njima omogućiti da PDV ne plaćaju prilikom uvoza, nego tek kada se realizira prodaju na hrvatskom tržištu. Porezni obrasci morat će se dostavljati do 20. u mjesecu, iako će se plaćati do kraja mjeseca.

Zarade li više od 230.000

Namet i slobodnim umjetnicima

Hrvatski će obrtnici od prvog dana iduće godine morati plaćati PDV po fakturi, a ne po realizaciji prodaje ili usluge. Predlaže se ukidanje oslobađanja od plaćanja PDV-a za slobodne umjetnike, točnije one koji ostvaruju godišnje prihode iznad 230 tisuća kuna. Uvodi se i pojam pojednostavljenoga računa, do 700 kuna, na kojemu nije potrebno obračunati PDV.

Od 1. siječnja 2015.

PDV i na građevinsko zemljište

Jedna od većih promjena koju se uvodi novim zakonom o PDV-u jest obračun PDV-a i na građevinsko zemljište, što će se početi primjenjivati s odgodom, od 1. siječnja 2015. godine, a već se očekuje da će izazvati val poskupljenja nekretnina u Hrvatskoj. Linić ističe i da će se kod prometa nekretnina primjenjivati europski model oporezivanja, što znači da obveznik nije onaj koji prodaje nekretninu, nego kupac.

Nautičari

Ne plaćaju ni brodovi ni zrakoplovi

Oslobađanje plaćanjanja PDV-a, a što je bio jedan od dugogodišnjih apela nautičara prema Ministarstvu financija, predlaže se za isporuku goriva i dobara za opskrbu brodova koji se koriste za plovidbu na otvorenome moru i za prijevoz putnika uz naknadu, te za komercijalne i industrijske potrebe. Predlaže se i oslobađanje od plaćanja PDV-a za isporuke, preinake, popravke te iznajmljivanje i unajmljivanje zrakoplova.

Komentari (2)
Pogledajte sve

@Twixer
A mozda radi Severine??? Ipak je ona u rodu nekima iz ove Vlade, a moje misljenje je daovo nije pogodovanje nego ce partiju usluge pevaljki u predizbornim kampanjama kostati manje.

“Predlaže se ukidanje oslobađanja od plaćanja PDV-a za slobodne umjetnike, točnije one koji ostvaruju godišnje prihode iznad 230 tisuća kuna.”

Zasto su ovi uopce bili oslobodjeni placanja PDV-a?

New Report

Close