Tempirana bomba vrijedna nekoliko milijardi kuna

Autor: Jadranka Dozan , 11. listopad 2016. u 16:04
Neriješena priča sa sindikatima javnih tužbi tempirana je bomba vrijedna nekoliko milijardi kuna/Patrik Macek/PIXSELL

Pretumbavanje uprava iz jednog u drugo ministarstvo ne može se riješiti tek Vladinim odlukama o preraspodjelama.

Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković od jučer i službeno ima mandat za sastavljanje Vlade. Cilj mu je, kaže, da što je prije moguće dođe u poziciju formiranja Vlade, a računa da bi novi tim Vlade mogao predstaviti početkom idućeg tjedna, odnosno da bi se Sabor o povjerenju Vladi mogao očitovati koji dan nakon konstituirajuće sjednice.

U međuvremenu s Mostom treba još utanačiti program Vlade i sporazum o suradnji. Ako je suditi prema dosadašnjem tijeku pregovaranja s 'mostovcima', ni to vjerojatno neće ići baš posve glatko niti će biti tek puka forma. A premda još uvijek ima i nepoznanica vezanih uz sastav Vlade, oči javnosti s razlogom su već uprte u prve zadaće i poteze nove Vlade. Jer, hitnih poslova ne manjka. U prvom planu pritom je državni proračun, ali jednako žurni i neodgodivi su pregovori sa sindikatima, pogotovo nakon što budući predsjednik Sabora Božo Petrov za mandata podpredsjednika Vlade kojega je dopala zadaća pregovora nije napravio ništa . Kad je posrijedi proračun, vodstvo Ministarstva fianncija prije proračuna za 2017. čeka i rebalans ovogodišnjeg. Jer, u HDZ-u i Mostu predvidjeli su i novi ustroj Vlade, s jednim ili dva ministarstva manje od dosadašnjih 20.

 

1,8mlrd.

kuna godišnje teško je 6-postotno povećanje osnovice plaća

Pretumbavanje Uprave za energetiku iz Ministarstva gospodarstva u Ministarstvo zaštite okoliša, kao i moguće pripajanje resora socijalne politike u Ministartvo rada i mirovinskog sustava, ne može se riješiti tek Vladinim odlukama o preraspodjelama jer se radi o novim proračunskim pozicijama. No, to je ipak tehnikalija koja uz današnji informacijski sustav ne bi smjela biti pretjerano kompliciran posao. A iako će nova Vlada za izradu prijedloga proračuna za iduću godinu imati na raspolaganju nekih mjesec i pol, tehnički ni to neće biti prevelik problem, to prije što se za proračun nadležni tim Ministarstva financija već neko vrijeme bavi pripremnim poslovima. Međutim, u sadržajnom, suštinskom smislu, proračunski rokovi mogli bi itekako biti problem. To sigurno vrijedi za terminske planove koji su se uoči izbora najavljivali za poreznu reformu. Ona zahtijeva odgovarajuće izmjene niza zakona, a neke bi  korake (npr. snižena stopa PDV-a za električnu energiju) trebalo prethodno iskomunicirati i s Europskom komisijom.

Na izmjenama određenih poreznih zakona u Katančićevoj se, doduše, već neko vrijeme radi(lo), ali Vladu ne čini samo HDZ, a Most je dosad pokazao da voli demonstrirati ulogu 'kontrolora procesa'.  Prilično je izgledno da će se na kraju prolongirati barem dio poreznih rasterećenja za koja je početak primjene inicijalno bio predviđen već s početkom 2017. Uz promjene poreza na dobit i na dohodak, podsjetimo, to je bilo planirano i za određene intervencije u sustavu PDV-a, s tim da je prvi korak spuštanja opće stope PDV-a i originalno najavljivan tek za 2018. Zbog svega, a vezano uz poreznu reformu, izvori iz HDZ-a neslužbeno tvrde i kako u slučaju da (opet) dođe do "poteškoća u usuglašavanju s koalicijskim partnerima" ne treba isključiti ni mogućnost da se na kraju ide na privremeno financiranje za prvi kvartal 2017.

Hoće li, odnosno na koji će se način u proračunu za iduću godinu moći iščitati problem neriješenih odnosa sa sindikatima koji zastupaju zaposlene u javnom sektoru? Nakon što je Kukuriku koalicija propustila nekoliko prilika da zbog produljene recesije sa sindikatima ishodi raskidanje ugovora iz 2009., nasljednicima je ostavila tempiranu bombu vrijednu nekoliko milijardi kuna, no u pola godine mandata ni oni nisu nisu riješili taj problem. Sindikati su svjesni da u rukama imaju neloše karte. A navodno su se dodatno nabrusili kad se saznalo da je Petrov kao donedavni Vladin glavni pregovarač dvaput otkazivao za petak zakazane sastanke sa sindikatima zbog metkovićkog angažmana u privatnoj ordinaciji.

Umjesto da se po svojoj dužnosti bavi problemom teškim nekoliko milijardi, on se, kažu, lovačkim dozvolama. Nakon svega, čak i ako u Vladi računaju da nisu bez aduta u novom krugu pregovora sa sindikatima, iskusni politekonomisti drže da bi to u najboljem slučaju moglo značiti da ih nagovore na odustajanje od tužbi i isplate zaostataka. Ali na stavci plaća u proračunu za 2017. morale bi se osigurati barem 'pro futuro' obveze po osnovi ranije obećanih i ugovorenih povećanja osnovica. Sličnih nepoznanica sa značajnim fiskalnim efektom, međutim, i mimo toga, pa i mimo pitanja vezanih uz poreznu reformu, ima dosta. 

Komentari (2)
Pogledajte sve


Ajde, napokon ste dobro imenovali sindikate.

Kako to mislite? Pa nitko ih nije nazvao mafijom, banditima i neradnicima!?

Ajde, napokon ste dobro imenovali sindikate.

New Report

Close