Nagrada ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’ prvi je put pokrenuta 2007. godine, na inicijativu tadašnjeg Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i UNDP – Hrvatska, u suradnji s portalom Moj Posao i s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Nagrada je dodjeljivana sve do 2011. godine, kada postaje dio projekta ‘Poticanje raznolikosti na hrvatskom tržištu rada’, u okviru kojeg se dodjeljivala pod nazivom ‘Ključna razlika’ sve do 2014. godine. Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom 2018. godine ponovno pokreće provedbu projekta te kontinuirano nastavlja provoditi i u 2024. godini., u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Hrvatskom udrugom poslodavaca, Institutom za razvoj tržišta rada, Portalom Moj Posao i Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske.
Bolja suradnja
Glavni cilj projekta je promocija, unapređivanje i poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom te njihovog ravnopravnog sudjelovanja na tržištu rada, kroz isticanje i promoviranje dobre prakse i iskustva poslodavaca s otvorenog tržišta rada. Projektom se utječe na podizanje svijesti i senzibiliziranje javnosti, prvenstveno poslodavaca, te razmjenu iskustava i širenje mogućnosti za povećanjem zapošljavanja osoba s invaliditetom i njihovim lakšim pristupom tržištu rada. Glavna svrha kojoj Zavod teži provedbom ove aktivnosti jest podizanje svijesti kroz promicanje, unapređivanje i poticanje zapošljavanja, razmjenu iskustava te uspostavljanje dobre suradnje između državnih institucija, organizacija civilnog društva i drugih, koje rade u cilju održivog zapošljavanja osoba s invaliditetom. Ključni rezultat je uspostavljanje suradnje s poslodavcima koji su presudni u procesu osposobljavanja i zapošljavanja. Uspostavljanje dobre suradnje i partnerstva, odnosno stvaranje mreže poslodavaca koji su otvoreni za suradnju te u osobama s invaliditetom vide vrijedan potencijal, jedan je od glavnih strateških ciljeva Zavoda. Provođenjem ovog projekta, nastavlja se i oplemenjuje suradnja s poslodavcima, o kojima ovisi dobrobit i kvaliteta života društva, a ponajviše osoba s invaliditetom, a provedba projekta omogućava analizu stanja i potreba, uvidom u stvarno stanje na terenu, a sukladno tome osmišljavanje i kreiranje ciljanih mjera u odgovoru na potrebe poslodavaca i osoba s invaliditetom.
U projekt su uključeni poslodavci javnog i privatnog sektora, razvrstani u šest kategorija, od kojih prvih pet čine poslodavci koji zakonom propisanu kvotnu obvezu ispunjavaju zapošljavanjem osoba s invaliditetom. Šesta kategorija okuplja poslodavce koji kvotu ne ispunjavaju isključivo zapošljavanjem osoba s invaliditetom već i na zamjenski način, ali ih s obzirom na organizaciju rada, volju, osviještenost i trud u osiguravanju sigurnih i prilagođenih uvjeta rada zaposlenika s invaliditetom, valja istaknuti kao primjer dobre prakse.
Kategorije su mikro poslodavac (1 – 19 zaposlenih); mali poslodavac (20 – 49 zaposlenih); srednji poslodavac (50 – 250 zaposlenih); veliki poslodavac (više od 250 zaposlenih); poslodavac iz javnog sektora te kategorija ‘Primjer dobre prakse’. Uži izbor potencijalnih dobitnika napravljen je na temelju podataka iz Očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom koje prati i analizira Služba za kontrolu kvotnog zapošljavanja. Projektni tim provodi terenske obilaske svih nominiranih poslodavaca, pri čemu se provode polustrukturirani intervjui s upravom, rukovodstvom, voditeljima ljudskih resursa, voditeljima proizvodnje i slično. Intervjui se posebno provode i sa zaposlenim osobama s invaliditetom.
Poticajna radna okruženja
U projektu ove godine sudjeluje 20 poslodavaca na području Hrvatske, više u odnosu na 2023. godinu, a od početka provedbe je kroz projekt prošlo 95 poslodavaca. Provedba projekta ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’ iz godine u godinu dokazuje kako brojni poslodavci organizacijom uvjeta rada, fleksibilnošću, poštivanjem i uvažavanjem različitosti, ruše predrasude i uklanjaju stereotipe, te su svojim djelovanjem i pristupom prema svim radnicima, a posebno osobama s invaliditetom omogućili poticajna i sigurna radna okruženja.
Provedba ovogodišnjeg projekta je u tijeku, provedeno je terensko ispitivanje nakon čega će partnerske organizacije ravnopravno donijeti odluku o dobitnicima. U planu je izrada promotivnih video sadržaja kojima će Zavod predstaviti dobitnike na svečanoj dodjeli nagrada.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu