Proizvođači državi: Zaštitite nas od dampinških cijena!

Autor: Božica Babić , 09. svibanj 2016. u 07:37
Već treću godinu prehrambena industrija traži nadzor maloprodaje/Thinkstock

Dilema je tko je uopće zadužen motriti tržište i štititi domaću proizvodnju od udara dampinških cjenika jer činovnici se međusobno loptaju (ne)nadležnošću.

Kilogram sira Gaude iz uvoza i ove godine u Hrvatsku stiže po cijeni 16,95 kuna, dok samo otkupna cijena mlijeka koju proizvođači u RH dobiju za 10 litara, što je količina potrebna za kilogram sira, iznosi 25 kuna.

 

16,95kuna

cijena je kilograma uvozne Gaude

Već treću godinu proizvođači iz prehrambenog sektora traže od državnih institucija konkretan nadzor tržišta maloprodaje nudeći argumente kojima potvrđuju kako je riječ o dampinškim cijenama brojnih proizvoda što dolaze s intra EU tržišta, posebice od uvođenja ruskog embarga 2014. koji je u EU nagomilao zalihe. Nažalost, njihov vapaj još nije uvažila nijedna od državnih adresa iako je i tijekom 2015. uvoz sira iz EU u količini od 23.000 tona značajno nadmašio domaću proizvodnju. Među 28 članica Hrvatska jedina bilježi negativan trend. Uvoz je veći od lokalne proizvodnje, no ni taj podatak nije probudio državnu birokraciju i motivirao je da pođe u kontrolu tržišta.

Tko je zapravo uopće zadužen motriti tržište i štititi domaću proizvodnju od udara dampinških cjenika i time zapravo istodobno čuvati i radna mjesta? Stječe se dojam kako se nitko ni u resornim ministarstvima, a niti u Vladi ili na Pantovčaku nije suočio s dvojbom – koliko je radnih mjesta ugašeno samo radi uvoza 23 tisuće tona sira, odnosno koliko ih ovdje može otvariti ta količina sira u lancu od proizvodnje mlijeka na farmi do finalizacije postupka u siranama. Što svaka institucija temeljem aktualnih zakona kroz svoje djelovanje može učiniti da se otklone damping cijene na koje upozoravaju HR tvrtke i tko je najpozvaniji da razriješi ovu problematiku, pitali smo nekoliko državnih institucija.

 

25kuna

u RH otkupna cijena za 10 litara mlijeka potrebnih za kilogram Gaude

 

Odgovori su "curili" dulje od tri tjedna, a ilustriraju loptanje (ne)nadležnošću. Iz Ministarstva gospodarstva samo su prepričali zakon o trgovini. "Svaka jeftinija prodaja na tržištu ne znači i ograničavanje tržišnog natjecanja. Sa stajališta zaštite tržišnog natjecanja sličnost s dampinškim cijenama imaju jedino tzv. predatorske cijene koje nameću poduzetnici u vladajućem položaju na tržištu, a koje kratkoročno podrazumijevaju gubitke (ispod razine troškova) kako bi se omogućila eliminacija konkurenata s ciljem da se dugoročno omogući naplaćivanje viših cijena. Važno je naglasiti da je osnovna pretpostavka za AZTN-ovo vođenje postupka utvrđivanja primjene predatorskih cijena ta da se poduzetnik nalazi u vladajućem položaju," odgovor je Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja.

U Carini pak kažu kako su zaduženi samo za "usporedbe cijena konkretnog uvoza s cijenama istovrsne robe uvezene iz ostalih trećih zemalja, dakle, ne s cijenama naših proizvođača na našem tržištu.  Ako netko od proizvođača ima dokaze o dampiranju ili subvencioniranju cijena, moguće je inicirati pokretanje antidampinškog ili antisubvencijskog postupka ili oba paralelno sukladno Uredbama Vijeća EK, a za taj postupak zaduženo je Ministarstvo vanjskih poslova". 

Komentari (6)
Pogledajte sve

evo i ja bih prodavao svoju robu 30% skuplje, može li se negdje podnijeti zahtjev da i mene zaštite

Nemojte traziti zastitu od drzave jer trziste mlijecnih proizvoda je slobodno. Iz prilozenog ispada da je otkupna cijena mlijeka previsoka. Ali nema zaljenja, treba raditi bolji sir i diferencirati brand kvalitetom i drugim atributima proizvoda. Onda se sir lako proda i po 100kn/kg (primjer: paski). Ne izmisljajte neke glupe protektivne mehanizme jer trziste je slobodno. Treba ulagati u kvalitetu, marketing i inovacije. Bez toga ce vam cijena uvijek biti preniska.

Kad bi netko htio ,onako od zaj.e-bancije od našeg mlijeka proizvesti desetak tona gaude pa ga po 15 kn/kg izvesti u Sloveniju,Austriju,Slovačku,Njemačku, Francusku….. Bilo bi jako zanimljivo da nam opiše kako se tamo proveo . A i tisuće zbunjenih u hrvatskom ministarstvu gospodarstva,poljivrede,inspektoratima i carini bi dobili primjer što se treba raditi i odgovor tko je odgovoran.

Znači li to da je cijena mlijeka kod nas previsoka? Ne, to znači da proizvođači mlijeka trebaju osnovati zadrugu u kojoj će se proizvoditi i prodavati gauda po 20 kn + PDV, a ne stalno tražiti zaštitu ovoga i onoga ili prodavati sirovinu prerađivačima i prst u uho!

New Report

Close