Profesor epidemiologije: Ovo je jedino dugoročno rješenje, a već se pokazalo učinkovito

Autor: Poslovni.hr , 25. kolovoz 2020. u 09:46
Foto: Duško Jaramaz / Pixsell

Što se tiče suživota s virusom, odnosno borbe protiv korone, naglasio je nekoliko mjera koje bi trebale biti učinkovite.

Mark Woolhouse, profesor epidemiologije sa sveučilišta u Edinburghu, jedan je od savjetnika britanske vlade za pandemiju virusa.

Kako piše Zimo, on danas smatra kako će se šteta koju su zaključavanje i karantena nanijele obrazovanju, zdravstvu i širim aspektima ekonomije i društva pokazati najmanje jednako štetnim kao i sama bolest COVID-19 te trenutačno ljudima veću štetu nanose kolateralni efekti zaključavanja nego sama bolest.

Zato bi pri savjetovanju o donošenju budućih mjera trebali sudjelovati stručnjaci raznih disciplina, ne samo epidemiolozi i predstavnici zdravstvenih institucija već i obrazovni, gospodarski stručnjaci, psiholozi i drugi.

Što se tiče suživota s virusom, odnosno borbe protiv korone, naglasio je nekoliko mjera koje bi trebale biti učinkovite. Prvo, treba se fokusirati na mjesta na kojima je rizik najveći, poput staračkih domova i zaštitu starijih ljudi. Škole bi svakako trebalo otvoriti, ali i imati na pameti da će sigurno dolaziti do pojavljivanja žarišta – u tim slučajevima ne treba paničariti, već treba poduzeti sve mjere s kojima bi se ta žarišta smirila. Kao jedino dugoročno rješenje smatra testiranja na bolest koja su se već pokazala učinkovitima u svijetu sporta.

S takvim testiranjima trebao bi se, barem djelomično, riješiti i jedan od najvećih izazova s kojima se susreću epidemiolozi, a to su asimptomatski prenositelji virusa, kojih je najviše među mlađim ljudima. Pri tome misli i na testiranja u školama, čime bi se povećala sigurnost i povjerenje u pri povratku učenika u klupe. Naravno, testiranja posebno treba primijeniti i na zdravstvene djelatnike, zaposlenike u domovima za starije i nemoćne, kao i na učitelje i školama i na fakultetima.

Komentirajte prvi

New Report

Close