U odnosu na sportske klubove do sada je provedeno više postupaka predstečajne nagodbe, no kako stoje stvari tek u jednom od njih ‘isplivalo’ je pravno pitanje za kojega s vjerovničke strane smatraju da je važno za osiguranje jedinstvene primjene zakona i ravnopravnost građana, kako se navodi u ime profesionalnog igrača nogometa Santiaga Hernana Villafanea, no isto tangira očito status brojnih igrača kao vjerovnika.
To pravno pitanje glasi: “Da li je imenovanom vjerovniku kao profesionalnom nogometašu nogometnog kluba RNK Split, trebalo priznati status zaposlenika u predmetnom predstečajnom postupku i/ili ga svrstati u posebnu skupinu vjerovnika kojima bi se u cijelosti priznala i namirila njihova potraživanja?”, čime se nakon odbijanja kao neosnovane žalbe na VTS-u, povodom prijedloga za dopuštenost revizije, otvara pitanje hoće li doći do revizije, o čemu će odlučivati Vrhovni sud RH.
“Da li profesionalnim nogometašima treba priznati status radnika u nogometnim klubovima nad kojima se pokreće predstečajni ili stečajni postupak, s obzirom na to da je osnovna značajka radnog odnosa da osoba u određenom razdoblju obavlja usluge za i pod vodstvom druge osobe, u zamjenu za koju prima naknadu, bez obzira na formalnu kategorizacija kao samozaposlene osobe prema nacionalnom pravu (što je slučaj s profesionalnim sportašima u RH)?” – pitanje za koje se traži revizijsko uključivanje Vrhovnog suda RH, u novoj pravničkoj inicijativi navedenog profesionalnog igrača kojeg zastupa odvjetnik u splitskom Odvjetničkom društvu Kasalo & Raić.
Njihove usporedbe s drugim postupcima ukazuju na sljedeće: u predstečajnom postupku koji je vođen nad Hrvatskim nogometnim klubom CIBALIA Vinkovci, rješenjem Trgovačkog suda u Osijeku, navodi se, odobrena je predstečajna nagodba kojom su profesionalni igrači i treneri tog kluba svrstani u posebnu grupu vjerovnika – Ostali vjerovnici, podgrupu D, kojima se dužnik obvezao isplatiti priznata potraživanja u 100 % iznosu i u roku od 3 godine.
Isto tako, u predstečajnom postupku koji je vođen nad Nogometnim klubom OSIJEK, iz Osijeka, rješenjem Trgovačkog suda u Osijeku, odobrena je predstečajna nagodba kojom su profesionalni igrači i treneri tog kluba svrstani u 3. Grupu vjerovnika – Ostali vjerovnici podgrupa A kojima se dužnik obvezao isplatiti priznata potraživanja u 100 % iznosu i to do točno određenog roka.
“No, u predmetnom postupku (RNK Split) imenovani vjerovnik kao profesionalni nogometaš svrstan je u istu skupinu kao i svi ostali vjerovnici s tražbinama preko 10.000 kuna, a nije mu priznat ni status radnika u ovom postupku. S obzirom na to da je u predstečajnim postupcima nad dva hrvatska nogometna kluba profesionalnim nogometašima i trenerima priznat poseban status, te su oni svrstani u posebnu kategoriju vjerovnika kojima će se njihova potraživanja isplatiti u 100 % iznosu, a u predmetnom postupku profesionalni nogometaš je svrstan zajedno s ostalim vjerovnicima čije tražbine prelaze 10.000 kuna, te će mu biti isplaćeno samo 30 % potraživanja, jasno je da je ovo pravno pitanje važno za osiguranje jedinstvene primjene zakona i ravnopravnost građana”, navodi se u ovoj reviziji u kojoj se nakon zanimljivog pregleda europske sudske prakse ističe da po tim osnovama ovaj vjerovnik smatra da je u “predmetnim odlukama stavljen u neravnopravan položaj prema ostalim radnicima u Republici Hrvatskoj jer mu kao profesionalnom sportašu, koji istovremeno može nastupati samo za jedan nogometni klub, nije priznat status radnika u predmetnom predstečajnom postupku nad dužnikom RNK Split, radi čega su postavljena pravna pitanja važna za osiguranje jedinstvene primjene zakona i ravnopravnost građana”.
Iz Hrvatske udruge Nogometni sindikat referirali su se na navedenu materiju u sklopu podrške nastojanjima nogometaša da nastave svoju pravnu bitku, uključujući i onu pred međunarodnim sudovima, i prema nedavnom pisanju i Večernjeg lista, izražavajući neslaganje da se u potvrđenom PSN-u splitskog nogometnog kluba igračima isplati 30% potraživanja, jer im nije priznat status radnika, što su, tvrde, temeljna prava koja im se “u okviru većine zemalja EU priznaju već desetljećima”.
Sukladno važećem Pravilniku o licenciranju klubova Hrvatskog nogometnog saveza za I., II. i III. Hrvatsku nogometnu ligu, – Financijski kriterij F.03, te sukladno predmetnoj predstečajnoj nagodbi, tvrdi se u najnovijem revizijskom podnesku na e-oglasnoj ploči, RNK Split se nakon zaključenja predmetne nagodbe neće moći natjecati u navedenim nogometnim ligama, jer po važećim pravilima “neće dobiti odobrenje, tj. licencu za nastup u I., II. ili III. Hrvatskoj nogometnoj ligi”, odnosno navodi se da samim time “klub ne može računati ni na ostvarenje planiranih prihoda u narednom razdoblju od 6 godina”.
“Upravo radi ovih razloga u predstečajnom postupku koji je proveden nad Nogometnim klubom Cibalia i Nogometnim klubom Osijek, igrači i treneri su svrstani u zasebnu skupinu vjerovnika za koje je predviđena isplata njihovih potraživanja u 100 %-tnom iznosu”, stoji u prijedlogu za dopuštenost revizije, u kojoj se predlaže i da revizijski sud ukine rješenje VTS-a (iz travnja) od važnosti za predstečajnu nagodbu, te da se uputi sud prvog stupnja (splitski TS) da nad imenovanim dužnikom otvori stečajni postupak.
U navedenoj reviziji istaknuta su i daljnja dva pravna pitanja, kažu, isto važna za osiguranje jedinstvene primjene zakona i ravnopravnost građana, pa se tako uz ono generalno povezano s otvaranjem stečaja (povodom još 2019. obustavljenog prvog predstečaja), ističe i daljnje pravno pitanje koje glasi: “Mora li sud odbiti Plan financijskog i operativnog restrukturiranja, ako se tim planom umanjuju prava vjerovnika ispod razine koju bi oni razumno očekivali ostvariti u slučaju neprovedbe restrukturiranja poslovanja dužnika?”, a za što se kao širi kontekst prezentira postojeća praksa u slučaju otvaranja stečajnog postupka, sukladno članku 15. st. 4. FIFA Disciplinskog kodeksa.
Po tome, navodi se, igrači imaju pravo na naplatu 100% svog potraživanja u tom disciplinskom postupku protiv bilo kojeg nogometnog kluba koji bi imao sjedište na istoj adresi i nastupao na istom nogometnom igralištu, što znači da se u slučaju stečaja nad ovim dužnikom ne bi mogao registrirati niti jedan nogometni klub koji bi nastupao na ovom stadionu, bez da se prethodno podmire potraživanja igrača koji su nastupali za RNK Split. “Nadalje, u slučaju stečaja nad RNK Split, raniji igrači koji su bili registrirani za ovaj klub imaju pravo podnijeti FIFPro nogometnom sindikatu zahtjev za isplatu njihovih potraživanja iz fonda solidarne pomoći, u kojem slučaju im iz tog fonda može biti isplaćeno do 50 % potraživanja koja im se priznaju u stečajnom postupku.”
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu