Računajući u grubo, Hrvatska prehrambena ovisnost je otprilike na razini oko 45 posto, što je itekako alarmantan podatak u usporedbi s europskim prosjekom od 8 posto. Ako analiziramo samo mesne proizvode i uspoređujemo hrvatski prosjek s EU, proizvodnja mesnih proizvoda kod članica EU 27 u 2013. je pala za 1,5% dok je u Hrvatskoj pala za 3 posto. Također u 2013. godini je zabilježena najmanja proizvodnja u posljednjih pet godina. Proizveli smo 84. 763 tona mesnih proizvoda, dok nam je za isti period potrošnja iznosila 81.927 tona. Izvoz nam je obilježila brojka od 14. 774 tona.
U usporedbi s proizvodnjom na razini EU koja iznosi 14.574.268 tona vidimo da prostora za napredak svakako ima. Obeshrabrujući podaci poput ovih već dulje vrijeme govore kako ne uspijevamo prehraniti sami sebe te kako sve više ovisimo o uvozu koji izbacuje iz stroja ključne dijelove domaće poljoprivrede iako za nju postoje svi prirodni uvjeti i znanje.
O ovim i sličnim problemima govorit će se na konferenciji Snaga hrvatske hrane koju Poslovni dnevnik organizira na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku 11.studenog. Na panel diskusijama razradit će se sveprisutna problematika i ponuditi kvalitetna rješenja.
Danas društvo sve više gubi svijest o važnosti hrane u našem svakodnevnom životu i promatra je više kao robu kojom se trguje. Posljednjih godina, sve više je naglašena ideja o potrebi razvoja domaćeg prehrambenog sektora, odnosno lokalne proizvodnje hrane. Uz pojam lokalne hrane najviše se veže riječ „održivost“, a usko je povezan i pojam „sigurnost“. Upravo su to ključni pojmovi zbog kojih moramo inzistirati na jačanju i promoviranju lokalne proizvodnje hrane kako bi budućnost bila svjetlija. Ako Hrvatska uskoro ne okrene ˝naglavačke˝ svoju poljoprivrednu politiku, poljoprivredna gospodarstva koja se bave proizvodnjom hrane i dalje će nestajati sa scene.
Na konferenciju se možete prijaviti ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu