Privremeno zapošljavanje rezat će radnike u turizmu

Autor: Marija Crnjak , 04. studeni 2013. u 21:59
S.S./24sata/PIXSELL

Energija se troši na smanjivanje troškova rada, umjesto na produžetak sezone i proširenje turističke ponude, čemu bi trebala pomoći država.

Zakon o povremenim i privremenim poslovima, na čijem se prijedlogu radi, nije potreban jer je privremeno zapošljavanje već regulirano nizom zakonskih propisa, smatraju u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH). Štoviše, u Sindikatu turizma Hrvatske (STUH) upozoravaju da će Zakon u obliku koji se predlaže rezultirati otpuštanjima radnika na neodređeno u turističkom sektoru.

“Izmjenama Zakona o radu posebice od 2003. godine naše zakonodavstvo sadrži sve oblike ugovora o radu koji se u Europskoj Uniji smatraju fleksibilnim radom odnosno takozvanim atipičnim oblicima ugovora o radu. Rezultati analize koju smo proveli pokazuju da su od 2003. godine dotad relativno sigurni ugovori o radu na neodređeno vrijeme postepeno erodirali u korist ugovora stalnog sezonca. To za posljedicu kratkoročno možda ima manji trošak rada, ali dugoročno djelatnost turizma gubi kvalitetnu radnu snagu. Dakle, energija se troši na smanjivanje troškova rada, umjesto na produžetak sezone i proširenje turističke ponude, čemu bi značajno trebala pomoći država razvojem odgovarajućeg okruženja i preciznih poticajnih mjera”, stoji u očitovanju na prijedlog Zakona kojeg je SSSH još u travnju uputio Ministarstvu rada i mirovinskog sustava.

“Već mjesecima upozoravanmo na to što će se dogoditi ako se usvoji navedeni Zakon, a to je neminovno smanjivanje broja zaposlenih na neodređeno, jer će poslodavcima to biti jeftinija varijanta angažiranja radne snage. To je za kvalitetu usluge pogubno”, kaže predsjednik STUH-a Eduard Andrić. Čini se da će to ipak moći samo “nakreativniji” poslodavci. Kako je nedavno na Danima hrvatskog turizma pojasnila Tatjana Dalić, pomoćnica ministra rada, primjena povremenog zapošljavanja će biti strogo ograničena.

“Prema prijedlogu Zakona, poslodavac se angažmanom radnika na povremenim poslovima može koristiti ne više od dva uzastopna dana u tjednu, i to samo dvanaest puta godišnje, tako da je primjena vrlo ograničena i ne može zamijeniti funkciju stalno zaposlenih”, pojasnila je Dalić. 

Komentirajte prvi

New Report

Close